Zaljubljenci v nogomet smo od naših prvih korakov sanjali, da bomo postali nogometaši. Da bomo Peleji, Maradone, van Bastni, Zidani, Ronaldi in Messiji. Ko nas je v nekoliko starejših letih življenje izučilo, da nimamo ne talenta in ne volje, da vlagamo toliko, kot vlagajo profesionalci, verjamemo, da je precejšnemu številu izmed nas ob koncu najstniških let skozi možgane švignila misel - kaj pa če bi imeli dovolj denarja, da si kupimo svoj klub?
Ta pobožna misel se je za večino izmed nas končala pri kultni računalniški igrici Football manager. Tisti, ki smo imeli radi izzive, smo prevzeli kakšen angleški petoligaški klub in ga odpeljali v Ligo prvakov. Če si se res želel mučiti in preizkusiti svoje znanje, pa si to isto poizkusil s kakšnim slovenskim drugoligašem. A tu in tam, ko si se želel samo zabavati, si vključil tisti čudežni gumb, ki je dovoljeval neomejen klubski proračun. Sanjsko, neverjetno, nepredstavljivo. Nekaj, kar se lahko zgodi samo v svetu računalniških igric. No, premislite še enkrat …
Želel sem grad, kupili so mi “Novigrad”
Mohammed bin Salman seveda ni nekdo izmed nas. Zelo verjetno kot otrok ni sanjal, da bo Maradona, Messi ali Pele. Tudi zato, ker je imel že v otroških letih obilico vlog in nalog, ki pritičejo prestolonasledniku kraljeve družine Savdske Arabije. A v 37. letu starosti je postal tisto, o čemer smo sanjali “normalni” ljudje, obsedeni z nogometom. Bin Salman je obrnil igrico in je čez noč postal daleč, daleč najbogatejši lastnik nogometnega kluba na svetu.
Nothing against Newcastle fans. They’ve suffered a lot, but the game is sorta just gone isn’t it. pic.twitter.com/rjE3xTlGrn
— The Spurs Express (@TheSpursExpress) October 7, 2021
Mohammed Bin Salman je princ Savdske Arabije in njen vodja od leta 2017. Z nafto super bogata arabska država že leta kroji najpomembnejše odločitve svetovne politike, od oktobra 2021 pa bo krojila tudi dogajanje v angleški Premier ligi, kraljeva družina je namreč prevzela kultni Newcastle. 14 letna vladavina Mika Ashleyja je tako končana in čeprav so navijači srak vse skupaj pospremili s pravim festivalom sreče in veselja, se v ozadju odpira kopica vprašanj, ki mečejo slabo luč, ne samo na najboljšo ligo na svetu, ampak na celoten nogometni svet, ki je tako ali tako že vrsto let podvržen bolj ali manj samo še denarju.
Izgubljen moralni kompas
O arabskem prevzemu Newcastla smo veliko slišali že v lanskem letu, a so takrat vodilni možje Premier lige posel tik pred zdajci zaustavili. Zakaj? No, novi lastniki srak so milo rečeno … moralno sporni. Ker je Savdska Arabija v sporu s Katarjem, so v tej državi prepovedali predvajanje tekem angleške Premier lige katarskemu televizijskemu gigantu BeIN Sports, neposrednemu partnerju Premier lige. In ker so v največji državi Arabskega polotoka ostali brez uradnih prenosov, so to uredili po svoje in mirne duše gledalcem na dom dostavljali piratske televizijske vsebine.
Če neposredno kršenje pravil Premier lige ni dovolj, da spoznate, kako zelo je novim lastnikom Newcastla vseeno za vse zakonitosti vsega sveta, je tu še dolga vrsta kršenja človekovih pravic. Arabski princ je že v času prevzemanja oblasti utišal vse, ki se niso strinjali z njegovim načinom vodenja. Kako jih je utišal? Menda kar z ekipo tigrov, plačanih morilcev, ki so odstranjevali novinarje, politične aktiviste in po potrebi tudi kakšnega vodjo, dva ali tri manjših sosednjih držav, kot je denimo Jemen.
Kako lahko torej takšen človek postane vodja kluba v Premier ligi? No, predvsem ima dovolj denarja. Tisti, ki skrbijo za pravila Premier lige, so ugotovili, da strogo po črki zakona Savdijski privatni investicijski sklad ni državni aparat, kar je v angleškem nogometu prepovedano, ampak samostojno podjetje, ki ima pravico postati lastnik angleškega kluba. Čeprav je alfa in omega podjetja človek, ki je nedvomno, absolutno oziroma “de facto” vodja svoje države.
Ampak Angleži se v želji po kopičenju denarja v Premier ligi že tako ali tako leta in leta požvižgajo na moralne vrednote ostalega sveta, nenazadnje televizijske pravice brez kančka slabe vesti že leta prodajajo različnim političnim figuram, ki za prenose najboljše lige na svetu iz svojega žepa ne bodo plačale niti evra. Je pa vendarle prodaja Newcastla v roke kraljeve družine Savdske Arabije naslednji korak pri razbijanju moralnega kompasa. Ostale člane elitne Premier lige je ta posel tako razburil, da so krizni sestanek klubov zaradi nesorazmerne količine denarja v angleškem nogometnem svetu zahtevali tudi pri Manchester Cityju! Pa naj razume, kdor more.
Newcastle United je bil ustanovljen leta 1892 in je bil v svoji zgodovini štirikrat angleški prvak, nazadnje leta 1927. Zadnji “resen” kos srebrnine v vitrinah kluba s St. James ´ s parka je FA pokal iz leta 1955. Kasneje so srake osvojile le še naslov v Championshipu (nazadnje leta 2017) in v nekdanjem pokalu Intertoto (2006).
Postati najboljši klub v Angliji, nato še v Evropi
S svežim kapitalom bodo ambicije Newcastla, sicer enega od najbolj tradicionalnih klubov v Angliji, skokovito narasle. Mike Ashley, poslovnež, znan po lastništvu trgovske verige Sports Direct, je bil med navijači zaradi svoje finančne rezerviranosti in (pre)majhnih vložkov sila nepriljubljen, arabski lastniki so bili tako med navijači srak sprejeti kot božje darilo z neba. Le nekaj ur po uradni potrditvi posla, je bila prihajajoča tekma Premier lige s Tottenhamom razprodana, kar je bilo v zadnjem obdobju bolj izjema kot pravilo.
? ???? ??? ?
Tickets for our first game under new ownership against Tottenham Hotspur on Sunday, 17 October are now sold out.
Thank you for your support! ⚫️⚪️
— Newcastle United FC (@NUFC) October 8, 2021
300 milijonov so Arabci Ashleyju plačali za prevzem Newcastla. Eden izmed osrednjih obrazov prevzema kluba Amanda Staveley je hitro po uradni potrditvi posla predstavila načrte novega vodstva: “Newcastle si zasluži biti v vrhu Premier lige, v vrhu nogometne Evrope. To je naš desetletni cilj, zavedamo se, da bomo potrebovali določen čas. Potrpežljivi bomo, a vemo, kakšen je naš cilj.”
Kakšne spremembe se obetajo?
Bolj ali manj je jasno, da bodo nove, visoko postavljene cilje na severovzhodu Anglije lovili brez Steva Bruca. Slednji je bil pravi “ljubljenček” Mika Ashleyja, ki mu je zaupal tudi v času slabih rezultatov. Bruce je že izrazil svoje zavedanje, da navadno novi lastniki iščejo novega trenerja, čeprav uradno v klubu še ocenjujejo njegovo delo.
Nov trener, trenutno na stavnicah vodita stara znanca angleškega nogometa Roberto Martinez in Antonio Conte, in seveda novi igralci. Preobrazba Newcastla bo zares temeljita, kar je tudi logično, glede na to, da je ekipa na predzadnjem mestu Premier lige, brez zmage in le s tremi točkami na sedmih tekmah. Ashleyjeva varčnost je izvrsten poligon za investicije novih lastnikov, ki še nekaj časa ne bodo imeli težav s finančnim “fair-playjem”, že v zimskem prestopnem roku naj bi za nove nakupe zapravili 250 milijonov evrov.
Kje se lahko zatakne?
Čeprav se v javnosti omenjajo velika imena, kot so Kylian Mbappe, Erling Haaland, pa tudi Jan Oblak, bo do preobrazbe Newcastla v super klub vendarle minilo nekaj časa. Največje nogometne zvezde seveda ne mislijo izgubljati časa in se v naslednjih letih boriti za preboj v evropska tekmovanja in Ligo prvakov, v klub bodo prišli takrat, ko bo ta mejnik že dosežen.
Srake bodo slej kot prej omejene tudi s finančnimi restrikcijami, a glede tega že vemo, da vedno obstajajo načini, kako jih zaobiti, še posebej, če imaš toliko denarja kot novi Newcastlovi lastniki. A tu je še en dejavnik, na katerega so v nogometni javnosti premalo pozorni, pa je že tolikokrat vplival na to, da se načrti črno-belih niso izšli po željah vodilnih mož.
Newcastle je študentsko mesto. Mesto zabave in razvrata. Hatem ben Arfa, Obafemi Martins in kralj nočne zabave v “Toonu” Andy Carroll. To so le nekatera velika nogometna imena, ki so utonila v svet glasbe, zabave na ulicah in neomejenih količin alkohola, ki se pretakajo po pivnicah Newcastla. Vse to je magnet za denarja polne nogometaše, ki so seveda v tistih letih, ko mladeničem divjajo hormoni in morajo odvečno energijo nekje sprostiti. Še en izziv za nove lastnike je torej ta, kako bodo poskrbeli, da bodo presežke energije sproščali na igrišču …
Če torej potegnemo črto, pred navijači Newcastla so pestri, zelo pestri meseci. Pravi ljubitelji nogometa pa smo dobili še en dokaz več, da v našem športu nič več ni sveto in da lahko z denarjem kupiš prav vse, kar si zaželiš.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje