Prah okrog derbija 14. kroga Prve lige Telemach med Celjem in Olimpijo se še vedno ni polegel. Največ pozornosti je požela situacija ob koncu srečanja, ko so imeli Celjani na voljo enajstmetrovko, toda kot so zapisali pri Zvezi nogometnih sodnikov Slovenije, je bila ta odločitev napačna.
Situacija ob koncu tekme med Celjem in Olimpijo je bila tudi v središču sodniškega pogleda v ponedeljkovi oddaji Pod prečko.
Spomnimo, v 95. minuti je namreč sodnik Bojan Mertik dosodil enajstmetrovko za domače. Oglasil se je tudi VAR, ki ga je poslal na ogled posnetka. Ne zgodi se velikokrat, a tokrat je odločitev ostala enaka. Aljoša Matko je nato najstrožjo kazen zapravil, Olimpija se je veselila minimalne zmage.
“Navodilo je, da se na enajstmetrovko pokaže skoraj v vseh situacijah, ko gre žoga proti golu in zadane roko,” je v oddaji dejal Damir Skomina. Dodal pa je: “Da bi se VAR vključil, bi moral biti stoodstotno prepričan, da je sodnik ocenil narobe. Zame ta situacija ni za VAR intervencijo, sodnik je ravnal pravilno, da je ostal pri svoji odločitvi.”
Danes pa so se oglasili tudi pri Zvezi nogometnih sodnikov Slovenije, kjer so zapisali, da je bilo posredovanje VAR-a pravilno in da bi moral glavni sodnik srečanja spremeniti svojo prvotno odločitev oziroma Celjani ne bi smeli imeti na voljo najstrožjo kazen.
Celotno sporočilo Zveze nogometnih sodnikov Slovenije:
Z namenom pravilnega in strokovnega informiranja zainteresirane javnosti o uporabi nedavno posodobljenih navodil UEFA v zvezi z dotikom žoge z roko pri udarcih na vrata, kakor tudi zaradi napačnih interpretacij v nekaterih medijih, podajamo naslednje pojasnilo glede dogodka na tekmi 14. kroga Prve lige Telemach med NK Celje in NK Olimpija.
Posodobljena navodila UEFA, katera ZNSS v celoti privzema, so glede dotika žoge z roko pri udarcu na vrata načeloma strožja kot v drugih primerih igre z roko. Kljub temu pa ta navodila jasno opozarjajo, da ni vsak dotik žoge z roko ob udarcu na vrata kazniv.
Primeri, ko ne gre za kaznivo igro z roko ob udarcu na vrata, se nanašajo predvsem na situacije, ko je prišlo do dotika žoge z roko, ki je zelo blizu telesa, ob ali celo na telesu (vključno s primerom, ko si branilec instinktivno poskuša zaščititi glavo).
Iz priloženih posnetkov v trenutku dotika žoge z roko je jasno razvidno, da situacija povsem ustreza zgoraj navedeni definiciji primerov, ko dotik žoge z roko ob udarcu na vrata ni kazniv. Posredovanje VAR, ki je pozval sodnika na ogled posnetka, je bilo torej pravilno.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje