Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin se je v pogovoru za časnik EkipaSN med drugim razgovoril tudi o pravilu igranja z roko in bil trdno odločen, da se na tem področju sojenja zgodi revolucija.
Na vprašanje, ali razume nova pravila sojenja enajstmetrovk ob igranju z roko v kazenskem prostoru, Čeferin ni niti malo ovinkaril.
“Ne, ne razumem. Absolutno ne razumem in nujno je na tem področju nekaj narediti.” V ta namen bo šef evropskega nogometa skupaj s tesnimi sodelavci konec meseca oblikoval posebno skupino, v kateri želi imeti tudi vse največje trenerje in bivše nogometaše. “Tiste, ki so trenutno na položaju in tiste, ki niso. To bodo največja imena svetovnega nogometa,” poudarja Čeferin, ki je za navedeni časnik potrdil, da bo vodja komisije Hrvat Zvonimir Boban.
Najbolj razumljiv šport postaja nerazumljiv
Skupina se ne bo pogovarjala le o igranju z roko, a to bo vsekakor njena prioritetna točka. “Igra z roko je res nejasna in drznem si reči, da je ne razume nihče več. Potrebujemo rešitev in razjasnjenje nekaterih zadev. Sodniki pravijo, da se je igralec naredil večjega – kaj pa naj naredi? Kako naj se naredi manjšega, če pada na tla ali skače? Roke pač so, kjer so in ne moreš jih vedno stisniti ob telo,” je potožil Čeferin, ki se je o pravilu igranja z roko posvetoval tudi s predsednikom Fife, Giannijem Infantinom.
“Nogomet je po definiciji zelo razumljiv in zelo jasen širšim množicam. Zaradi igre z roko se v zadnjem obdobju od tega oddaljuje,” meni Slovenec in vleče vzporednice s pravili prepovedanega položaja: “Tu se lahko pogovarjamo o tem, ali bi VAR moral upoštevati nekaj širše območje in ne bi posredoval pri vsakem milimetru. A tudi tako so stvari jasne in ti nihče ne more ničesar oporekati.”
Najboljši je primer Jake Bijola
“To, kar se dogaja pri igranju z roko, je čudno, sodnikom je težko sprejemati odločitev. Če ti nekdo s polno močjo brne žogo v roko z dveh metrov – kaj lahko sploh narediš?” meni Grosupeljčan, ki je kot nesmiselnost pravila ponudil primer tekme Udineseja proti AC Milanu.
Slovenski reprezentant Jaka Bijol, ki zastopa barve Videmčanov, je na srečanju z milansko ekipo žogo prejel v stegno, od tam pa v roko. “Sodnik je dosodil enajstmetrovko. Kako bi lahko igralec to preprečil, mi res ni jasno,” pravi Čeferin in dodaja, da so pred leti največjim trenerskim imenom pokazali določene situacije in se samo še dodatno prepričali o razdeljenosti: “Polovica jih je rekla, da je šlo za igranje z roko, polovica pa, da ne. Kako naj bo potem jasno nam navijačem?”
Nekdanji portugalski nogometaš, zdaj pa funkcionar Uefe Luis Figo je ob pogovoru s Čeferinom dejal: “Če bi v času mojega igranja nogometa obstajala takšna pravila, kot sedaj, bi nasprotnika v šestnajstmetrskem prostoru nalašč brcnil v roko in dobil enajstmetrovko. Ko ne bi vedel, kam podati, bi bi bila to rešitev.”
Po mnenju prvega moža Uefe je rešitev v uporabi nogometne inteligence oziroma logike. “Moramo doseči, da sodniki ne bi iskali alibija v VAR in nato dosodili vsakega stika z roko zgolj zato, da se zaščitijo,” je na to temo pogovor sklenil Čeferin.
Veličastna sreda
Jutri, 5. aprila, bo Aleksander Čeferin prejel še tretji mandat na čelu Uefe. 55-letni slovenski pravnik je prvi mož najpomembnejše evropske nogometne organizacije, ko se ta sooča s številnimi spremembami — od novih tekmovanj, uvajanja novih tehnologij in vse do boja proti evropski nogometni superligi. Glede na to, da je edini kandidat, bi morale biti volitve na 47. kongresu Uefe, ki ga tokrat gosti Lizbona, le formalnost.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!