KOLUMNA: 'Igra prestopov' na Old Traffordu

Premier Liga 19. Apr 202017:26 > 17:43
Getty Images

Navkljub pandemiji koronavirusa in napovedani finančni krizi se zdi, da pri Manchester Unitedu relativno brezskrbno pričakujejo bližajoči se prestopni rok, v katerem bodo skušali v mozaik dodati še zadnje manjkajoče kamenčke.

Odkar je Manchester United prevzel Ole Gunnar Solskjaer, se zdijo nakupi rdečih vragov veliko bolj premišljeni. Klub je predtem s serijo rekordno dragih prestopov po odhodu sira Alexa Fergusona zataval v slepo ulico in posledično izgubil identiteto. Pregrešno dragi igralci niti približno niso upravičili pričakovanj in navijače na Old Traffordu redko spravili v ekstazo – še več, tisti največji in najdražji zvezdniki so velikokrat poskrbeli za obup.  Solskjaer, ki kot trener tudi mene še ni prepričal, da bi lahko bil dolgoročna rešitev za Manchester United, je klubu vrnil vsaj nekaj tistega, kar smo pri tem velikanu pogrešali. Mladi igralci znova dobivajo priložnost, vedno bolj pa se zdi, da bo United spet postal »otoški« klub.

Solskjaer je v svoji eri na Old Traffordu že porabil nekaj denarja, v klub pa so v tem času prišli Harry Maguire, Aaron Wan-Bissaka, Bruno Fernandes, Daniel James in Odion Ighalo. Za prve tri so rdeči vragi odšteli zajeten znesek (197 milijonov evrov), za dokončno sestavo ekipo pa bo Solskjaer najverjetneje potreboval vsaj še enkrat toliko denarja.

Otoški mediji v zadnjih tednih na Old Trafford vse bolj pogosto selijo Harryja Kana, za katerega pri Tottenhamu pričakujejo kar 200 milijonov funtov (cca 230 milijonov evrov). Kane je v zadnjih šestih sezonah daleč najboljši angleški napadalec, vseeno pa se zdi omenjena odškodnina za igralca, ki bo letos dopolnil 27 let in je močno nagnjen k poškodbam previsoka. Poraja se tudi vprašanje, kako bi se Kane vklopil v Solskjaerjev sistem igre. Rdeči vragi so pod taktirko norveškega stratega in po odhodu Romela Lukakuja vedno igrali brez klasične »špice« in skušali posnemati Kloppov sistem pri Liverpoolu. Kane bi to filozofijo spremenil, zato bi se lahko hitro zgodilo, da bi United v iskanju rešitve porušil lastne načrte. Hkrati se lahko ponovi scenarij, ko bo United znova odštel rekordno odškodnino za igralca, ki mu nato ne bi prilagodili sistema igre. To se je zgodilo s Paulom Pogbajem, ki je prišel na Old Trafford kot odrešitelj, a na njegovo žalost klubsko vodstvo do tega trenutka igre nikdar ni povsem prilagodilo Unitedovemu najdražjemu igralcu v zgodovini.

S prihodom Kana bi se pri Manchestru skoraj zagotovo bili prisiljeni dokončno odpovedati Francozu Anthonyju Martialu, saj zanj v »novem« napadu Uniteda enostavno ne bi bilo dovolj prostora. Sam odhoda Martiala sicer ne bi označilkot nekaj slabega, saj 24-letnik, ki sicer velikokrat navduši z neverjetnimi potezami, enostavno ni dovolj konstanten, da bi lahko bil gonilna sila v napadu tako velikega kluba. Ob kapetanu angleške reprezentance bi v napadu tako igral še njegov reprezentančni soigralec Marcus Rashford, ki ga navijači že zdaj vidijo kot dolgoletno ikono Uniteda, ob Kanu pa bi vnovič dobil več priložnosti, da bi napadal s krila, kar mu tudi najbolj ustreza. Mesto na nasprotni strani napada bomo zaenkrat pustili odprto, saj United ob Kanu lovi še enega zvezdnika.

Kaj bi torej United dobil s Kanom? Zagotovo napadalca, ki vsako sezono doseže zavidljivo število golov, a tudi napadalca, ki do danes v svoji karieri še nikdar ni zablestel na tistih najpomembnejših tekmah. Tudi to Kana sicer dela lačnega, saj si želi svojo sijajno statistiko obogatiti še z ekipnimi lovorikami, ki se mu pri Tottenhamu že dolgo izmikajo. Prestop k premierligaškemu tekmecu bi mu hkrati omogočil napad na neverjeten rekord edinstvenega Alana Shearerja, ki je z 260 zadetki prvi strelec angleške Premier lige. Za izboljšanje tega rekorda bo Kane moral na najvišjem nivoju igrati še kar nekaj let – to je za njegov klub izredno dobra novica.

Getty Images

Manchester United lovi še enega »kapitalca«
Druga poletna okrepitev Uniteda se sicer zdi še veliko bolj spektakularna kot Harry Kane. O njej se govori že zelo dolgo, po prekinitvi tekmovanj zaradi pandemije koronavirusa pa postaja jasno, da je Manchester United edini klub v konkurenci za ulov trenutno najbolj vročega angleškega nogometaša. To je seveda Jadon Sancho, ki je pri vsega 20 letih igralec, o katerem sanjajo vsi trenerji in navijači. Sancho je produkt Watforda in Manchester Cityja, a pri sinjemodrih ni želel čakati na trenutek, ko bi mu Guardiola ponudil priložnost za igro, zato je izbral težjo pot. Odpravil se je v Nemčijo in s prestopom k Borussii iz Dortmunda zadel v polno.

V sezoni 2017/18 je v Bundesligi odigral 12 tekem in dosegel en gol, že naslednje leto pa je sledil pravi razcvet in tudi reprezentančni debi. Razvoj se ni ustavil in v tej sezoni se zdi, da je Sancho že postal pravi superzvezdnik in igralec, okrog katerega se splača zgraditi ekipo. Krilni napadalec je v sezoni 2019/2020 v vseh tekmovanjih odigral 35 tekem in ob sijajnih 17 golih vpisal še 19 asistenc. Ta neverjetna statistika povsem jasno razkriva, da je Sancho nekaj posebnega – igralec, ki ga Anglija že dolgo čaka. Portal Transfermarkt.de ga ceni na 117 milijonov evrov, Borussia pa naj bi zanj zahtevala približno 140 milijonov evrov. Direktor Borussie iz Dortmunda Hans-Joachim Watzke je z nekaterimi izjavami že nakazal, da so se milijonarji pripravljeni odpovedati svojemu dragulju, če si ta ne želi ostati v Dortmundu, a se ne mislijo predati brez boja. Nemški mediji namreč poročajo, da Borussia za Sancha pripravlja novo pogodbo, ki bi 20-letnika izstrelila ob bok najbolje plačanemu igralcu nemškega velikana, Marcu Reusu.

Sancho je igralec, ki v trenutno igro Uniteda »paše kot ata na mamo«. Z njim bi United dobil ubijalski napadalni trio, ki bi zagotovo konkuriral tistemu z Anfielda. Vsi nogometaši bi bili tudi zavidljivo mladi in navijači na Old Traffordu bi, če bi se stvari poklopile, še mnoga leta uživali v vragolijah Sancha, Rashforda in Martiala. Ima pa Sancho še eno prednost pred Kanom – United bi lahko 20-letnika tudi preprodal naprej in znova zaslužil ogromno denarja. Pri Kanu je to seveda nerealno pričakovati.

Jasno se poraja še vprašanje, ali lahko United dobi oba? Sam verjamem, da lahko. Tudi napadalni trio Kane, Sancho in Rashford deluje sanjsko, a se je hkrati potrebno vprašati, kaj so pri Unitedu pripravljeni žrtvovati za tak napad? Kje je prostor za še neizbrušenega dragulja Masona Greenwooda in hitronogega Daniela Jamesa, ki bosta v prihodnjih sezonah želela vse več minut. Tekem na Otoku je sicer ogromno, zato bo Solskjaer lahko rotiral, a vsi dobro vemo, da igralci želijo igrati predvsem na tistih največjih in najpomembnejših obračunih.

Pri prihodu Sancha in Kana ima United na poti še eno veliko oviro. To je uvrstitev v ligo prvakov. Oba igralca si želita igrati na najvišji ravni, ki pa si jo bodo rdeči vragi še morali priboriti na zelenici. Tudi zato Solskjaer vselej vztraja, da bi rad sezono odigral do konca. Njegovi fantje se za vstopnico v ligo prvakov borijo na dveh frontah – v Premier ligi in v evropski ligi. Ob pritisku navijačev in klubskega vodstva, obojni si ligo prvakov želijo zaradi sicer povsem različnih razlogov, je torej jasno, da bo United preostanek sezone, če do tega pride, odigral pod pritiskom rezultata tudi zavoljo prihajajočega prestopnega roka, ki se lahko brez lige prvakov sprevrže v mini katastrofo.

Za konec bi dodal samo še to, da United za dokončno izgradnjo šampionske ekipe potrebuje osvežitev predvsem na sredini igrišča in v obrambi. Tukaj najverjetneje celo bolj kot v napadu, ampak Kane in Sancho ne bosta na tržišču vsako sezono, zato lahko Solskjaerja razumemo. United v zadnji vrsti potrebuje novega štoperja. Victor Lindelöf in Eric Bailly sta sicer kakovostna branilca, a imata vsak svoje težave. Lindelöf s konstantnostjo in nagnjenostjo k napakam, Bailly pa s poškodbami, ki mu preprečujejo, da bi postal eden izmed najboljših afriških branilcev v zgodovini. V zvezni vrsti težave predstavlja predvsem meglena prihodnost Paula Pogbaja, ki se na Old Traffordu še ni povsem dokazal, to pa mu otežuje tudi zloglasni zastopnik Mino Raiola, ki s svojimi izjavami skrbi, da Pogba med navijači ni tako priljubljen, kot bi si želel. Otoški mediji so sicer v nedeljo postregli z zanesljivimi informacijami, da bo Pogba v bližnji prihodnosti z rdečimi vragi podpisal novo dolgoročno pogodbo, kar bi bila za United sijajna rešitev.

V januarskem prestopnem roku se je veliko govorilo, da United pozorno spremlja situacijo okrog Jamesa Maddisona (Leicester City) in Jacka Grealisha (Aston Villa), ki sta po mojem mnenju fantastična nogometaša, a nista profil igralca, ki ga United potrebuje. Njuno mesto je namreč zasedel sijajni Portugalec Bruno Fernandes, tudi v primeru odhoda Pogbaja pa nista igralca, ki bi lahko zamenjala odličnega Francoza. Vsekakor pa United na sredini potrebuje osvežitev na položaju zadnjega zveznega, kjer se Nemanji Matiću že poznajo leta, Scott McTominay pa bo jasno potreboval še nekoliko kvalitetnejšo oporo, kot jo trenutno nudi Fred.

Če bi se vse, kar sem opisoval v zgornjih vrsticah, dogajalo v priljubljeni videoigri Football Manager, bi se sam odločil za tvegano potezo in pripeljal tako Kana kot Sancha. Nato bi skušal okrepiti še obrambo in jasno naredil vse, da bi zadržal Pogbaja, ki bi s tako kvalitetnimi soigralci vsekakor lahko dokazal svoje nesporne kvalitete. Solskjaer, ki v realnem svetu nima na voljo gumba »reset«, bo jasno moral pošteno premisliti, kako naprej, saj bo ta prestopni rok ključen v gradnji novega Uniteda, ki se glede na ves vložen denar in maso navijačev enostavno mora vrniti med elito evropskega nogometa.

Clive Brunskill Getty Images