Preračunljiva in brezzoba Slovenija na Danskem brez možnosti

Nogomet 17. Nov 202322:32 > 22:38 3 komentarji
Danci so se z zmago nad Slovenijo uvrstili na evropsko prvenstvo 2024. FOTO: Profimedia.

Slovenija je po petih tekmah brez poraza in štirih zmagah v nizu v Köbenhavnu proti Danski izgubila z 1:2 in ni izkoristila prve zaključne žogice za uvrstitev na evropsko prvenstvo 2024. Povsem brezzobi varovanci Matjaža Keka, ki jih je pred višjim porazom rešil kapetan Jan Oblak, bodo uspeh morali loviti na ponedeljkovi tekmi proti Kazahstanu v Stožicah, kjer jim za ohranitev drugega mesta zadostuje že remi.

Po prvi tekmi dne v kvalifikacijski skupini H v Astani, kjer nismo videli čudeža – Kazahstan je pričakovano premagal San Marino -, je bilo jasno, da Slovenija za uvrstitev na evropsko prvenstvo 2024 v Köbenhavnu potrebuje zmago.

Na stadionu Parken, kjer je v prejšnjih dveh gostovanjih v letih 1997 in 2001 izgubila z 0:4 oziroma z 0:3, je na peti tekmi proti Danski iskala prvo zmago.

Natanko 24 let za tem, ko je v zasneženem Kijevu z uvrstitvijo na evropsko prvenstvo 2000 poskrbela za prvega od treh reprezentančnih podvigov, je v podobnih razmerah – v danski prestolnici je bilo zelo hladno in vetrovno – upala na peto kvalifikacijsko zmago v nizu in podvig, kot ji še ni uspel. Da bi se na veliko tekmovanje uvrstila neposredno, že krog pred koncem kvalifikacij.

Danska oslabljena, kot že dolgo ni bila

Zdelo se je, da je vse sestavljeno za uspeh, na katerega Slovenija čaka že 14 let. Danska je nastopila močno oslabljena. Znajti se je morala brez kapetana Simona Kjaerja, dveh največjih zvezdnikov (Christiana Eriksena in Rasmusa Hojlunda), pa tudi brez junaka oktobrske zmage nad Kazahstanom s 3:1, strelca dveh golov na tej tekmi, krilnega napadalca Roberta Skova. Vsi so poškodovani.

Na tribunah je bilo tudi kakšnih 500 slovenskih navijačev. FOTO: Profimedia.

Na drugi strani so Danci upe polagali na zgodovino. Ne samo obračunov proti slovenski reprezentanci, ampak predvsem tekem na največjem danskem stadionu, na katerem niso izgubili že več kot sedem let. Na zadnjih 15 tekmah pred tokratno so zbrali 13 zmag in dva remija.

Pa Slovenci? Tisti najbolj vraževerni so se spomnili na leto 2009, ko se je Slovenija na svetovno prvenstvo v Južnoafriški republiki prebila prek Rusije, ki je bila polfinalistka na evropskem prvenstvu pred tem. Prav s tem nazivom, polfinalistka zadnjega evropskega prvenstva, od leta 2021 igra namreč tudi Danska.

Kek je bil ob sestavi enajsterice zelo preračunljiv

O postavi Danske ne bomo razpredali, poglejmo pa, kaj nam je povedala slovenska enajsterica. Čeprav je Matjaž Kek pred gostovanjem na Danskem večkrat ponovil, da misli le na današnjo tekmo, je bilo ob pogledu na začetno postavo gostov takoj jasno, da temu ni tako.

V zadnjem času standardna Andraž Šporar v napadu in Petar Stojanović v zvezni vrsti, ki v primeru rumenih kartonov ne bi smela nastopiti na ponedeljkovi tekmi, sta srečanje začela na klopi.

Selektor se je odločil za previdnejšo pot. V napad je postavil Žana Vipotnika, ki se je v teh kvalifikacijah že nekajkrat izkazal in na tokratno akcijo prispel v odlični formi, in Benjamina Verbiča, ki zelo dobro pozna Köbenhavn in tukajšnji stadion. Na njem je namreč navduševal dve leti in pol, preden je za štiri milijone evrov prestopil v kijevski Dinamo.

Žan Karničnik in Jonas Wind. FOTO: Profimedia.

Danci sredi polčasa unovčili premoč

Danci so na krilih več kot 38 tisoč navijačev, med njimi je bilo tudi kakšnih 500 Slovencev, krenili odločneje in imeli v uvodnih minutah vseskozi žogo v svojih nogah, a vse do devete minute v slovenski gol niso streljali. Pa še takrat je bil poskus bočnega branilca Wolfsburga Joachima Maehleja premalo natančen, meril je preveč po sredini vrat. Jan Oblak ni imel težav.

Precej več dela je imel kapetan Slovenije v 12. minuti, ko je s strelom z glavo od blizu poskusil še en nogometaš Wolfsburga Jonas Wind. Slovenski vratar se je izkazal s spektakularno obrambo. Isti napadalec Danske je bil v kazenskem prostoru Slovenije pri strelu tudi v 15. minuti, toda žoge k sreči ni dobro zadel.

V 26. minuti Slovenije ni mogel rešiti niti Oblak. Z leve strani je predložek poslal Rasmus Kristensen, žoga je preletela Jako Bijola in Miho Blažiča, ki sta ustavljala drugega danskega napadalca, za njunim hrbtom pa nihče ni pokrival Maehleja. Ta je zlahka zadel in spravil v delirij domače navijače.

Zadetek Joachima Maehleja:

Ekspresna vrnitev Slovenije, Janža je zabil evrogol

Po prejetem zadetku je do takrat povsem nenevarna Slovenija takoj vrnila udarec. Na robu kazenskega prostora, na desni strani, je prekršek izsilil Vipotnik, s prostega strela pa je sijajno, v slogu Zlatka Zahovića, zadel Erik Janža in zabil svoj drugi reprezentančni gol. Dansko vodstvo je zdržalo manj kot pet minut. Slovenija je bila spet v igri, po več kot 200 minutah igre pa je prišla tudi od prvega gola v tretjem nastopu v Köbenhavnu.

Potem se je dogajanje na zelenici umirilo, čeprav so pobudo še naprej imeli Danci. Do konca prvega dela igre spremembe rezultata nismo več videli, večjih priložnosti prav tako ne. Z izidom 1:1 so bili zagotovo lahko bolj zadovoljni gostje. Do gola so prišli po edinem strelu, Danci so jih imeli precej več. Slovenija je odigrala slab polčas.

Zadetek Erika Janže:

Slovenski selektor, čeprav je bila Slovenija zelo neprepričljiva, ob polčasu ni menjal, medtem ko je njegov kolega na danski klopi Kasper Hjulmand opravil eno menjavo.

Danci so tudi v drugem polčasu zapretili prvi, in sicer je po kotu z desne strani v 51. minuti z glavo streljal Yussuf Poulsen. Mimo vrat. Napadalec Leipziga je bil še precej bližje zadetka le minuto za tem, ko je po novem predložku Rasmusena z leve strani pred vrati Slovenije prehitel Bijola in iznajdljivo prišel do strela, toda z novo sijajno obrambo se je izkazal Oblak.

Zvezdnik madridskega Atletica že minuto za tem žal ni mogel preprečiti novega danskega vodstva. Po gneči v kazenskem prostoru in podaljšani žogi branilca Barcelone Andreasa Christensena je do strela od blizu prišel Thomas Delaney in z natančnim strelom zadel za vodstvo Dancev z 2:1. Zasluženo.

Gol Thomasa Delaneyja:

Po tem golu se Slovenija ni več pobrala, Danci pa so tudi pritisnili s plina, a vseeno zlahka nadzorovali potek dogajanja na igrišču. Da v velik preobrat ob tako slabi igri ne verjame niti selektor Slovenije, pa je Kek dal vedeti že po dobrih 70 minutah igre, ko je na klop povlekel danes povsem neopaznega Benjamina Šeška, ki je skupaj z Vipotnikom sameval v napadu gostov.

Danci so imeli na drugi strani še nekaj priložnosti, najbližje golu je bil v 78. minuti Poulsen, čigar strel je z novo sijajno obrambo ustavil Oblak. Za igralca tekme je bil sicer s strani gledalcev na stadionu Parken izbran strelec drugega gola za Dance Delaney, a bi ta naziv zlahka prejel gostujoči vratar.

Do konca tekme se izid ni več spremenil, Slovenija pa je v več kot 90 minutah igre v nasprotnikova vratom usmerila, reci in piši, samo en strel, kar pove vse.

Danci so se po drugem golu sprehodili na evropsko prvenstvo

Danska, ki je bila kar trikrat že v polfinalu, leta 1992 pa celo prvak, si je tako zagotovila še jubilejni deseti nastop na evropskih prvenstvih in, čeprav je bila močno oslabljena, povsem nadigrala Slovenijo. Ta je sicer še vedno v igri za Euru, ki bo prihodnje leto v Nemčiji, saj ji za uspeh zadostuje že remi v razprodanih Stožicah proti Kazahstanu v ponedeljek, a za tokratno predstavo si zasluži grajo.

Jan Oblak je Slovenijo rešil pred še višjim porazom. FOTO: Profimedia.

Kek in njegovi nogometaši so ves teden poudarjali, da bodo na tekmi, v kateri ne morejo izgubiti ničesar, šli na glavo in na zmago, a na čelu s selektorjem niso pokazali ničesar. Preračunljiva in povsem brezzoba Slovenija je zasluženo še petič izgubila proti Danski. Ta je bila kljub številnim izostankom proti Sloveniji, sploh na domačem igrišču, še vedno favoritka, a se poraz od poraza razlikuje.

Slovenija je danes podrla marsikaj, kar je v zadnjih dveh mesecih zgradila. Da se ji le ne bo čez tri dni maščevalo s še čim hujšim kot tokrat … Držimo pesti, fantje so še vedno na pragu uspeha, na katerega čakamo že mnogo predolgo.

Danska – Slovenija 2:1 (1:1)

Stadion Parken v Köbenhavnu, 38.000 gledalcev. Sodnik: Jose Maria Sanchez (Španija).

Strelci: 1:0 Maehle 26., 1:1 Janža 30., 2:1 Delaney 54.

Danska: Schmeichel; Andersen, Christensen, Vestergaard; Maehle, Hojbjerg, Norgaard (od 46. Jensen), Kristiansen (od 86. Kristensen); Wind (od 86. Dolberg), Delaney (od 75. Hjulmand); Poulsen. Selektor: Kasper Hjulmand.

Slovenija: Oblak; Janža (od 62. Drkušić), Blažič, Bijol, Karničnik; Verbič (od 73. Lovrić), Elšnik (od 62. Kurtić), Gnezda Čerin, Mlakar (od 86. Zajc); Šeško (od 73. Gorenc Stanković), Vipotnik. Selektor: Matjaž Kek.

Rumena kartona: Elšnik 32. (Slovenija), Norgard 33. (Danska).