Tiho slovo kralja derbijev

Nogomet 11. Apr 202217:00 > 21:10 1 komentar

V senci zmage Maribora, strelca edinega gola Ognjena Mudrinskega in izgredov navijačev Olimpije se je v soboto v Ljudskem vrtu, brez da bi na njem nastopil, od derbijev poslovil kralj tekem med Mariborom in Olimpijo, eden in edini Marcos Tavares.

“Moj zadnji derbi. Še sedem tekem do konca sezone. Še sedemkrat bom stopil na igrišče kot igralec, kot kapetan. Ponosno. Motivirano. Z zmagovalno miselnostjo. Skupaj z vami. Z eno misijo. Vrnimo ga nazaj tja, kamor spada. Derbi. Sobota. Ljudski vrt,” je v petek, na predvečer zadnjega derbija v tej sezoni, na družabnih omrežjih zapisal Marcos Tavares.

Maribor je potem resda prišel do treh točk in naredil korak proti velikemu cilju, povratku prvenstvenega naslova v Ljudski vrt po treh letih čakanja. Toda priložnosti, da bi zmago na svojem zadnjem večnem derbiju kariere dočakal na igrišču, kapetan Maribora, ki se po koncu sezone poslavlja od igranja nogometa, ni dobil.

Trener Maribora Radovan Karanović, ki je opravil štiri menjave in je imel še eno na voljo, ga ni poslal na igrišče. Škoda, lahko dodamo ob tem. Kralj derbijev bi si zaslužil, da največjo tekmo slovenskega nogometa še zadnjič okusi znotraj črt, ki označujejo igrišče.

“Ko je v taki formi, kot je zdaj, nam pomeni ogromno. Je tak, kot je bil včasih Tava,” je po zmagi na derbiju razlagal nadomestni kapetan Maribora Martin Milec, ko je v presežnikih govoril o Ognjenu Mudrinskemu. Junaku sobotnega derbija, ki v tej sezoni Mariboru z goli pogosto počne to, kar je naredil v soboto zvečer. Zabija gole za zmage in točke.

Tavares je podobno uspevalo več kot desetletje. Tudi na derbijih. Z devetim goli, ki so mu uspeli v kar 57 nastopih, kar je prav tako rekord, je skupaj z nekdanjim legendarnim napadalcem Olimpije Vilijem Amerškom najboljši strelec v zgodovini derbijev.

Najboljši strelci v zgodovini derbijev:

9 golov – Marcos Tavares (Maribor), Vili Ameršek (Olimpija)
8 golov – Damir Pekić (Maribor), Rok Kronaveter (Maribor/Olimpija)

*Vir: OptaŽabar.

Devet golov, kar štirikrat je odločil zmagovalca

Prvič je na derbiju nastopil daljnega avgusta leta 2009 v 4. prvenstvenem krogu sezone 2009/10 v Ljudskem vrtu, kjer je Maribor Olimpijo premagal z 1:0. Odigral je vseh 90 minut.

Zadnjič je na tekmi proti Olimpiji igral 27. februarja lani, ko je pri remiju z 1:1 v 24. prvenstvenem krogu prejšnje sezone odigral devet minut.

Vmes je minilo 4.215 dni, v katerih so se zvrstili številne zmage, tudi nekaj porazov, in veliko veličastnih trenutkov.

Prizor z zadnjega derbija, na katerem je zaigral.

Njegovi goli na derbijih so bili pogosto odločilni. Od devetih golov je kar štirikrat dosegel zmagoviti gol. Enkrat je svojo ekipo z golom proti Olimpiji rešil pred porazom.

Le petkrat v 13 sezonah, ki jih je v vijoličastem dresu odigral, na derbijih ni zadel. Ob zadnjih treh se je to zgodilo le še v sezonah 2010/11 in 2016/17.

Zgolj v tej sezoni, ko ga na prvih treh derbijih ni bilo v kadru Maribora, medtem ko je na zadnjem obsedel na klopi, na tekmah proti Olimpiji ni zaigral. V preostalih 12 je vedno.

Kronologija golov: začelo se je z Janom Oblakom

Prvi gol je dočakal v tretjem nastopu na derbijih, ko je oktobra 2009 v 13. prvenstvenem krogu v Ljubljani, takrat še na stadionu ZŠD Ljubljana v Spodnji Šiški, v zaključku tekme zabil za zmago z 1:0. Premagal je Jana Oblaka.

Manj kot dva meseca pozneje, decembra 2009, je zdajšnjega velikega zvezdnika evropskega nogometa v 22. prvenstvenem krogu premagal še drugič. Takrat v Ljudskem vrtu. Spet za zmago, takrat z 2:1.

Veselje po prvem golu na derbijih daljnega oktobra 2009.

Na tretji gol na derbijih Tavares nima najlepših spominov. Avgusta 2011 je dosegel tolažilni gol pri hudem prvenstvenem porazu z 1:4 v Stožicah. Mariborčani so ga doživeli nekaj dni po velikem uspehu, ki jim je uspel v Glasgowu. Tam so izločili Rangers in se prvič uvrstili v skupinski del Lige Europa.

Za četrtega velja precej drugače. Je eden njegovih najljubših. Oktobra 2012 je v Ljudskem vrtu zabil edini gol pri pomembni prvenstveni zmagi v Ljudskem vrtu, ko je zmagovalca odločil z golom v 89. minuti.

Petič je zadel ob začetku sezone 2013/14, oktobra 2013, ko je dosegel prvi gol pri zmagi nad Olimpijo s 3:0 in Mariboru pomagal do lovorike.

Tudi na šestega ima zagotovo zelo lepe spomine. Oktobra 2014 je z golom v 91. minuti Maribor rešil pred prvenstvenim porazom in zadel za remi s 3:3.

Eden najbolj nepozabnih golov je zagotovo njegov sedmi gol na derbijih. Dosegel ga je maja 2016, tri kroge pred koncem prvenstvene sezone 2015/16, ko so Mariborčani v zadnjih desetih minutah prišli do preobrata v Stožicah in z golom svojega kapetana v 90. minuti zmagali z 2:1.

Za zmago je zadel tudi novembra 2017, ko je tri točke Mariboru z edinim golom na prvenstvenem derbiju prinesel z golom na začetku tekme.

Zadnjič je zadetek na derbiju dosegel konec maja 2019, a ga ni proslavljal. Takrat je v zadnji minuti finala pokalnega tekmovanja znižal zaostanek Maribora na 1:2, toda poraza ni mogel preprečiti. Vijoličasti so ostali brez lovorike.

Devet golov na derbijih nepozabne mariborske številke devet.

Marcos Tavares, kralj derbijev, “adeus” in “obrigado”!