Po podatkih, ki smo jih pridobili od klubov, cepljenje v prvi slovenski nogometni ligi ne velja za priljubljeno obliko zaščite pred koronavirusom. Skepticizem med nogometaši je očitno precejšen, saj je povprečna precepljenost v najmočnejšem domačem tekmovanju identična nacionalni.
Vodstvo elitnega italijanskega nogometnega prvenstva je 12. oktobra postreglo s podatkom, da je v njihovi ligi proti koronavirusu cepljenih kar 98 odstotkov vseh igralcev in strokovnega štaba. Po poročanju La Repubblice je necepljenih v Serie A le še 20 oseb, od tega jih pet prihaja iz istega kluba.
S podobno impresivnimi številkami se lahko pohvalijo tudi v nemški Bundesligi, kjer odstotek cepljenih nogometašev in strokovnih nogometnih delavcev dosega 94 odstotkov. Zasluge lahko pripišemo ne le odločni drži tamkajšnje nogometne zveze, temveč tudi nekaterih klubov, kot je Hertha Berlin, ki je igralcem odrekla brezplačno testiranje na koronavirus.
“Vsak se lahko odloči sam, vendar nosiš tudi profesionalno odgovornost do sebe in svojega telesa. Ne nazadnje tako služiš svoj denar. Za tiste, ki se ne želijo cepiti, imam malo razumevanja,” je za Bild nedavno dejal prvi mož Bundeslige Christian Seifert.
Številnih kritik javnosti, češ da je njihova drža glede cepljenja premalo odločna, so se v zadnjih tednih naposlušali pri vodstvu angleške lige. In to kljub dejstvu, da je z dvema odmerkoma cepljenih 68 odstotkov igralcev, še 13 odstotkov več pa je prejelo enega.
Največji pomisleki v zmajevem gnezdu?
In kakšen je odstotek precepljenih nogometašev v elitni slovenski ligi? Pri Sportklubu smo se za informacije obrnili neposredno na prvoligaše, ob tem pa nas je zanimalo tudi ali je bilo cepljenje za igralce obvezno, če so želeli ostati del moštva in tudi, kakšne usmeritve glede cepljenja na covid-19 so dobili s strani Nogometne zveze Slovenije (NZS).
Na zadnji vprašanji smo od vseh desetih prvoligašev dobili nikalen odgovor, po neuradnih informacijah pa smo s poizvedovanjem pri marsikaterem klubu vzbudili tudi precej nelagodja.
Sodeč po zbranih podatkih, imajo daleč največ pomislekov pri ljubljanski Olimpiji, kjer se je doslej cepilo le četrtina ekipe (25 odstotkov). Na nasprotni strani krivulje močno odstopajo pri Taboru iz Sežane, kjer so nam sporočili, da je na covid-19 vsaj na papirju odpornih 95 odstotkov njihovih članov, a je pri tem treba dodati, da so Kraševci poleg cepljenih vključili tudi vse prebolevnike. Cepljene in prebolevnike so skupaj prišteli tudi pri Bravu, njihov odstotek pa znaša 66.
Z relativno visokim deležem igralcev, ki so se odpravil v cepilne centre, se sicer ponašajo pri Aluminiju (73 odstotkov), Muri (62) in tudi Celju (60). Natanko 50 odstotkov cepljenih nogometašev imajo pri Kopru, pod polovičnim pragom pa so se poleg Olimpije znašle še Domžale (40), Maribor (33) in Radomlje (29,16).
Bojazen pred stranskimi učinki cepiv
Če številke, ki so nam jih poslali slovenski prvoligaši, držijo, je precepljenost v Prvi ligi Telemach 53,3-odstotna in je pravzaprav identična nacionalnemu povprečju, ki je po podatkih sledilnika za covid-19 v četrtek, 28. oktobra, znašalo natanko 53 odstotkov.
Kot nam je uspelo izvedeti, so vsaj v enem klubu za nogometaše na temo cepiv organizirali tudi posebna predavanja, s katerim bi razblinili pomisleke o njihovi škodljivosti in stranskih učinkih. Pri tem nam je bilo zaupano, da je ena od bojazni, ki jih imajo nogometaši v Sloveniji, tudi ta, da bi cepiva proti koronavirusu povzročila neplodnost.
Da so se na temo cepiv in cepljenja s svojimi igralci večkrat pogovorili, so nam v odgovoru sporočili tako pri Radomljah kot Aluminiju, Kidričani pa so v svojem odgovoru poudarili, da so NZS že pozvali, da skupaj s klubi in igralci aktivneje pristopijo k promociji in ozaveščanju glede virusa in cepljenja, vendar do konsenza ni prišlo.
K odgovornemu ravnanju in čimprejšnjemu cepljenju proti covidu-19 je sicer vse svoje člane minuli teden spodbudil tudi Sindikat poklicnih igralcev nogometa v Sloveniji (Spins), ki je na svoji spletni strani zapisal: “Sindikat profesionalnih igralcev nogometa Slovenije poziva vse svoje člane, nogometaše, nogometašice, trenerje in trenerke, da v prihajajočih dneh ravnajo odgovorno in se čimprej udeležijo cepljenja proti Covid-19. S tem bodo zaščitili svoje ter tudi zdravje soigralcev, soigralk, družinskih članov, prijateljev, znancev in ostalih bolj ranljivih skupin prebivalstva.” Apel so naslovili tudi na klube in NZS.
Za interpretacijo zdravstvenih vprašanj brez pristojnosti ali znanja
Vprašanji, kaj so storili za povečanje precepljenost med profesionalnimi nogometaši prve lige in ali se bodo pridružili pozivu Spinsa, smo zato naslovili tudi na NZS. Čeprav so nam sprva obljubili sogovornika, so se pozneje premislili, odgovore pa nam posredovali prek spletne pošte.
Med drugim so zapisali, da se je Nogometna zveza Slovenije v času epidemije obnašala odgovorno in je dosledno upoštevala vsa priporočila stroke ter jih tudi dnevno prenašala na klube. Ob tem so dodali, da so zadnjo usmeritev klubom poslali pred tednom dni, v njej pa jih še enkrat pozvali k spoštovanju in preverjanju pogojev PCT, odgovornosti in spoštovanju napotkov zdravstvene stroke.
Glede samega cepljenja pa so zapisali, da v epidemiji ne gre za športno ali politično, temveč za zdravstveno oziroma epidemiološko vprašanje. “Za interpretacijo zdravstvenih vprašanj NZS nima pristojnosti ali znanja. Svoje člane tako pozivamo, da verjamejo in zaupajo inštitucijam, ki so za takšna vprašanja pristojne,” so še sporočili iz NZS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!