Birsa z dvema podajama zasenčil ostale legionarje

Getty Images

Minuli konec tedna je od slovenskih nogometnih legionarjev nas v največji meri opozoril Vlater Birsa. Slovenski reprezentant je bil vpleten pri vseh treh zadetkih Chieva ob zmagi proti Sassuolu. Pomembni zmagi za Kevina Kampla in Romana Bezjaka.

V torek se na zelenice vračata tako Liga prvakov kot Evropska liga, v uvodnih izločilnih bojih obeh evropskih pokalov pa se bo dokazovala tudi šesterica klubov s slovenskimi reprezentanti.

Chievo sicer ne nastopa v evropski konkurenci, se pa skušajo Verončani vrniti v serijo pozitivnih rezultatov, ki so rumeno-modre krasili že v uvodu letošnje sezone. Trenutno 11. klub italijanskega prvenstva je v 24. krogu gostoval pri Sassuolu in še tretjič zapored ostal neporažen. Chievo, ki je zaigral brez kaznovanega Boštjana Cesarja, je tudi na krilih Valterja Birse vknjižil zmago, saj je Primorec podal za prvi in tretji zadetek v mreži domačih, ki so sicer že v četrti minuti ostali brez izključenega Letscherta. Birsa je bil vpleten tudi v akcijo za drugi zadetek, v letošnji sezoni pa je štirim zadetkom dodal že sedem podaj.

Tako kot Birsa, se je tudi Jasmin Kurtić veselil zmage s 3:1. Atalanta je gostovala na Siciliji in ugnala Palermo, Belokranjec je igral do 70. minute. Atalanta s 45 točkami zaseda peto mesto, toliko točk pa ima na svojem računu tudi četrti Inter, ki je tokrat gostil Empoli. Miha Zajc je ob porazu odigral zadnje četrt ure srečanja, v igro je vstopil ob končnem izidu 2:0. Osma Fiorentina je brez pomoči Josipa Iličića s 3:0 ugnala Udinese. Slovenski dvoboj je bil odigran v Serie B. V dvoboju Frosinoneja in Carpija je zaigrala kar četverica Slovencev, po minimalni zmagi pa je imel več razlogov za zadovoljstvo Luka Krajnc. Vid Belec je v dvoboju z vodilno ekipo klonil v 20. minuti, Carpi pa je po tretjem zaporednem porazu zdrsnil na deseto mesto. Zaigrala sta tudi Aljaž Struna in EnejJelenič.

Medtem ko Romana Bezjaka ob presenečenju Darmstadta, ki je na domači zelenici premagal Borussio Dortmund, ni bilo v kadru, se je pomembne zmage razveselil Kevin Kampl. Bayer je gostil frankfurtski Eintracht, ki zaseda tretje mesto, in ga premagal s 3:0. Slovenski reprezentant je odigral celotno tekmo, po osmi zmagi pa Leverkusenčani zasedajo deveto mesto. Za četrtimi Dortmundčani zaostajajo sedem točk. Dvoboj Nürnberga in Eintracht Braunschweiga je odigral zgolj en Slovenec, Tim Matavž pa je podal za domači zadetek. Reprezentančnega vezista Nika Omladiča zaradi prepovedi igranja ni bilo v gostujoči zasedbi, ki se je domov vrnila s točko, po nizu štirih tekem brez zmage pa se je zaostanek za vodilnim Stuttgartom povečal na pet točk.

Nejc Skubic je izpustil obračun z Antalyasporjem, ki je ponudil remi, Boban Jović, ki prav tako konkurira za mesto ob desni stranski črti, pa je obračun Bursasporja in Fenerbahčeja sklenil v zaključku prvega polčasa. Celjan je v 43. minuti srečanja prejel še drugi rumeni karton, a so njegovi soigralci po izkoriščeni enajstmetrovki v 88. minuti prišli do točke. Miral Samardžić ob minimalni zmagi Akhisarja nad Rizesporjem ni dobil priložnosti za igro, Jeseničan je tekmo spremljal s klopi za rezerviste. Med trojico slovenskih reprezentantov v turškem prvenstvu najbolje kaže Skubicu, ki s soigralci zaseda sedmo mesto.

Na igrišča so se vrnili tudi danski prvoligaši, a Benjamin Verbič, ki okreva po poškodbi, in Gregor Sikošek, zimski prišlek v dansko prestolnico, nista zaigrala. Kobenhavn je z 1:0 slavil pri Aarhusu, Brondby je pred domačimi gledalci premagal Midtjylland. Dejan Trajkovski je s Twentejem gostoval pri Excelsiorju in odigral zadnje pol ure srečanja. Osma ekipa nizozemske lige se je domov vrnila z remijem 1:1. Zadnje pol ure srečanja je ob zmagi nad Thunom odigral tudi Andraž Šporar, ki z Baslom še naprej močno vodi v švicarskem prvenstvu. Young Boys zaostajajo 15 točk.

Konec tega tedna se bodo na igrišča vrnili tudi hrvaški prvoligaši. Z vrha lestvice se v nadalejvanje prvenstva podajajo Rečani, v dresu katerih je nase znova opozoril Matic Črnic. Mariborčan je v pripravljalni tekmi s češkim Jabloncem zadel in podal za zmago v finalnem obračunu pripravljalnega turnirja. Po selitvi v Turčijo je bil Rok Kronaveter junak ljubljanske zmage nad moskovskim Dinamom. Prvi strelec lanskega prvenstva je najprej načel mrežo vodilnega kluba druge ruske lige, nato pa podal še za drugi zadetek. (vir: nzs.si)