Senegal po loteriji prvič afriški prvak

Nogomet 6. Feb 202222:55 > 23:12 0 komentarjev

Senegal je prvič v svoji zgodovini osvojil afriški pokal narodov. Sadio Mane je tako dobil dvoboj zvezdnikov Liverpoola. Mohamed Salah pa sploh ni dobil priložnosti za streljanje najstrožje kazni. Trener Senegala Aliou Cissé se je končno veselil zmage, zanj je bil to tretji nastop v finalu.

Senegal je tekmo začel nekoliko odločneje. Že v četrti minuti je imel Mane priložnost, da z bele točke prinese vodstvo, toda vratar Gabaski je njegov strel obranil.

Preostanek prvega polčasa ni ponudil veliko drame, tako sta tekmeca na polčas odšla z začetnih 0:0. Egipt je na turnirju pred finalom prejel vsega dva zadetka. Toda resnejših priložnosti si nobena reprezentanca ni uspela ustvariti. Zdelo se je, da so podaljški neizogibni. Od leta 2000 se je kar pet finalnih obračunov odločalo v podaljških.

V podaljšku je imel Senegal verjetno najlepšo priložnost na srečanju po zgrešeni enajstmetrovki Maneja. Bamba Dieng je poskul s strelom, toda mreža Egipta se ni zatresla. Kasneje nihče več ni mogel preprečiti, da se bo prvak odločal z izvajanjem kazenskih strelov.

Trener Egipta Carlos Quieroz je tekmo spremlaj s tribune, saj je bil izključen ob zadnji zmagi Egipta. Na drugi strani je Cissé leta 2002 finalni obračun izgubil kot igralec, pred tremi leti pa še kot trener. Odločilni peti strel je pripadel Maneju, ki tokrat ni zgrešil, slavje v Senegalu pa se je začelo.