“Pirotehnika” v Stožicah prinesla pol ducata golov in zmago Slovenije (VIDEO)

Nogomet 7. Sep 202319:34 > 19:43 0 komentarjev

Slovenska nogometna reprezentanca je v Stožicah s 4:2 premagala Severno Irsko in si močno popravila svoje možnosti za nastop na evropskem prvenstvu, ki ga prihodnje leto gosti Nemčija. Kekova četa je v precej strnjeni skupini H osvojila pomembne tri točke v boju za dve mesti, ki vodita na elitni turnir stare celine.

Začetek tekme je dal slutiti, da to ne bo klasična Severna Irska, ki bi se zaprla v kazenski prostor in na svoje priložnosti prežala iz protinapadov in prekinitev.

Že v tretji minuti jo je “odprl” Andraž Šporar, ki je ušel “ofsajd” zanki in zadel za zgodnje vodstvo, že štiri minute kasneje pa so gostje izkoristili nezbranost v obrambi in po prodoru na desni strani žogo spravili za hrbet Jana Oblaka. Zadel je Isaac Price. Do konca polčasa je Slovenija s kombinatorno igro potem zadela kar trikrat, obveljala pa sta dva gola, saj je enega Benjamin Šeško dosegel iz prepovedanega položaja. Najprej je v 17. minuti mrežo našel Petar Stojanović, potem pa se je v 42. minuti med strelce vpisal Šeško.

Slovenija - Severna Irska

V drugem polčasu so Irci ekspresno znižali, zadel je član Manchester Uniteda Jonny Evans, a je Šporar hitro utišal skoraj 1000 navijačev v svetlo zelenem, ko je zopet pobegnil svojim čuvajem, potem pa mojstrsko ukanil vratarja za končnih 4:2.

Glave že pri San Marinu

Po štirih krogih je v skupini H precej izenačeno. Na vrhu je Finska, ki je danes na težkem gostovanju z rezultatom 1:0 ugnala Kazahstan. Ta ostaja pri desetih točkah. Danska in Slovenija jih imata po deset, Severna Irska (3) in San Marino (0) pa sta bržčas odpisana.

Slovenija bo v tem kvalifikacijskem ciklu v nedeljo odigrala še tekmo v gosteh proti San Marinu.

TEKMA V ŽIVO

Slovenija – Severna Irska 4:2 (3:1)

KONEC TEKME

86. minuta: Uradni napovedovalec je oznanil, da je na tekmi 12.587 gledalcev.

81. minuta: Stanje slovenske obrambe je milo rečeno zaskrbljujoče. Po predložku z leve strani je najvišje skočil Evans in podal na nogo Paulu Smythu, ki pa je žogo k sreči spravil do zanesljivega Oblaka. Isti igralec je imel le nekaj sekund kasneje priložnost, da zadane z glavo, a je spet poiskal Oblakove rokavice. Tri minute kasneje je po slabem posredovanju Bijola do strela z glavo prišel eden izmed najmanjših igralcev pri gostih Conor McMenamin.

77. minuta: Od “pirotehnike” ni ostalo nič. Igra se med obema kazenskima prostoroma. Saj ne, da imamo kaj proti. Naj se konec tekme čim prej približa in tri točke ostanejo doma.

57. minuta: Charles si je pri gostih prislužil kazen rumene barve. Pred tem je porumenel tudi strelec prvega gola za goste Price.

56. minuta: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Andraž Šporar je dragulj, ki še ni rekel zadnje. Izkoristil je lepo podajo v prazen prostor, se spet znašel 1 na 1 z Baileyjom Peacock-Farrellom, ga zaobšel in žogo enostavno podal v prazen gol.

52. minuta: GOOOOOOOOOOL! V polno je meril Jonny Evans, potem ko je bila slovenska obramba še enkrat več premalo odločna. Član Uniteda je nasmodil Gnezdo Čerina in lepo zadel po odboju.

51. minuta: Nogometaš Panathinaikosa vendarle nadaljuje. Slovenija je imela takoj priložnost za povišanje prednosti, ko je v prečko pomeril Šporar.

49. minuta: Težave za Adama Gnezdo Čerina. Vezist Slovenije je obsedel na zelenici in kaže, da bo potreboval zamenjavo.

KONEC PRVEGA POLČASA

42. minuta: GOOOOOOOOOOOOOL! Šeško je prejel žogo v kazenskem prostoru, se “zasidral”, obrnil in zadel za 3:1. Spretnost, odločnost, natančnost!

36. minuta: Mlakar je na desni poiskal Stojanovića, ki je žogo po tleh natančno podal naravnost na stopalo Benjamina Šeška, ki je zlahka zaključil pod prečko, a je bil žal za skoraj en meter v prepovedanem položaju.

31. minuta: Spet prekinitev in prosti strel. Predložek Kennedyja je iz kazenskega prostora odbil Jan Mlakar.

26. minuta: Prosti strel za goste z desne strani. Tokrat sicer Severni Irci niso bili tako zelo nevarni, a je jasno, da bodo na svoje priložnosti še naprej prežali iz prekinitev.

21. minuta: Poškodba pri Ircih. Poškodovanega Browna je zamenjal Craig Cathcart.

17. minuta: GOOOOOOOOOL! Jaka Bijol je žogo iz obrambne vrste z dolgo podajo spravil ob avt linijo do Petra Stojanovića, ki je prodrl proti golu in brez zapletanj sprožil proti vratom. Sebičnost se je tokrat obrestovala, poskus je zadel Jonnyja Evansa in končala v mreži.

11. minuta: Po padcu Georgea Savilla na robu kazenskega prostora je sodnik zapiskal prosti strel. S 17 metrov je nevarno poskusil Matty Kennedy, njegov strel pa je švignil pol metra stran od vratnice Jana Oblaka.

7. minuta: GOOOOL! Severna Irska je ekspresno prišla do izenačenja. Po desni strani je ušel Shea Charles, Jana Oblaka je prvi strel refleksno obranil, a je žogo v mrežo z odbitka uspel potisniti Isaac Price ter izid poravnal. Debitantski zadetek v dresu z državnim grbom za tega nogometaša Standarda iz Liega.

3. minuta: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Andraž Šporar je pobegnil obrambi, se izognil “ofsajd” zanki in ko se je znašel iz oči v oči z vratarjem gostov, mu ni bilo težko rutinirano zaključiti. Vodstvo Slovenije!

TEKMA SE JE ZAČELA

Začetni postavi:

Pred tekmo:

V zasedbo Matjaža Keka se po odsotnosti v junijskem terminu vračata kapetan Jan Oblak in Jasmin Kurtić. Glavno skrb selektorju povzroča poškodba vezista Mihe Zajca, zaradi česar je v reprezentanco naknadno povabil prvega strelca slovenskega državnega prvenstva Aljošo Matka.

Slovenska izbrana vrsta ima sicer precej neporavnanih računov s Severnimi Irci. Dobila je le prvo medsebojno tekmo leta 2008, pozneje pa trikrat izgubila z 0:1 in enkrat igrala 0:0. Kek je pred ponedeljkovim zborom dejal, da tradicija obstaja zato, da se ruši.