Portugalci razbili BIH, Nizozemci preživeli atenski pekel (VIDEO)

Nogomet 16. Okt 202323:00 > 23:02 1 komentar
Cristiano Ronaldo

V ponedeljkovem večeru 8. kroga kvalifikacij za Euro 2024 je Portugalska v Zenici s kar 5:0 razbila BiH in ji ugasnila še zadnje upanje za uvrstitev na evropsko prvenstvo. To je po zmagi v Bakuju uspelo Avstriji (1:0), zelo blizu temi pa so po slavju nad Luksemburgom tudi Slovaki (1:0). Večer so zasenčili dogodki v Bruslju, kjer se je zgodil teroristični napad, obračun med Belgijo in Švedsko pa je bil ob polčasu odpovedan.

Švedski nogometaši se po odigranem prvem polčasu niso želeli vrniti na zelenico stadiona King Baudouin, s prekinitvijo dvoboja pa so se strinjali tudi Belgijci. V izjavi na družbenem omrežju X je prekinitev dvoboja potrdila Švedska nogometna zveza, kasneje pa je odpovedi tekme prikimala tudi Evropska nogometna zveza (Uefa). V trenutku prekinitve je bil rezultat 1:1. V strelskem napadu sta po pisanju tujih agencij, med njimi tudi AFP, umrla švedska navijača.

Iz skupine F sta si sicer nastop na evropskem prvenstvu, ki bo prihodnje leto v Nemčiji, že zagotovili reprezentanci Belgije in Avstrije. Nogometaši slednje so si vstopnico za EP zagotovili ob gostujoči zmagi proti Azerbajdžanu z 1:0. Edini zadetek na tekmi je dosegel Marcel Sabitzer v 48. minuti. V skupini B je velik korak k uvrstitvi na euro storila Nizozemska, ki je prek Virgila van Dijka edini zadetek proti Grčiji v atenskem peklu dosegla v sodnikovem dodatku drugega polčasa.

Na lestvici ima Nizozemska tako kot Grčija 13 točk, a tudi tekmo manj in boljši medsebojni izkupiček, ki šteje v primeru izenačenja po točkah ob koncu kvalifikacijskega cikla. Na vrhu je Francija (18 točk), ki si je že v prejšnjem krogu zagotovila nastop na EP. V skupini B je danes Irska v gosteh ugnala Gibraltar s 4:0 in ima na lestvici šest točk.

Ronaldo že pri 127. zadetku

V skupini J Portugalska še naprej igra zelo učinkovito. Po osmih tekmah je zabila že 32 golov, od tega danes pet v gosteh proti Bosni in Hercegovini. Vse gole so evropski prvaki iz leta 2016 dosegli v prvem polčasu. Dvakrat je bil natančen Cristiano Ronaldo, ki je v 203. nastopu dosegel že 127 golov. Natančni so bili še Bruno Fernandes, Joao Cancelo in Joao Felix.

Portugalci imajo popoln izkupiček 24 točk in so si že v petek zagotovili vstopnico za EP. Danes se je z zmago v gosteh proti Luksemburgu z 1:0 temu približala še Slovaška. Edini gol je dosegel David Duriš v 77. minuti. Na lestvici imajo Slovaki 16 točk, Luksemburžani so ostali pri 11. Islandija je po zmagi s 4:0 proti Lihtenštajnu zdaj pri 10 točkah in je prehitela Bosno, ki je pri devetih.