Maroški nogometaši bežali pred državnim udarom v Gvineji

Nogomet 6. Sep 202111:27 0 komentarjev
Maroška reprezentanca se je varno vrnila v Rabat. (Foto: Twitter / Jalal Bounouar)

Maroška nogometna reprezentanca bi morala v nedeljo v gosteh odigrati kvalifikacijsko nogometno tekmo za svetovno prvenstvo proti Gvineji, a se nenadejano znašla v središču državnega udara.

V glavnem mestu afriške države Gvineja Conakryju je bilo včeraj slišati močno streljanje, na ulicah pa je bila vojska. Za povzročitev izrednega stanja v državi naj bi stali pripadniki elitne enote nekdanjega francoskega legionarja Mahmadyja Doumbouya, ki je v izjavi za državno televizijo sporočila, da so razpustila tamkajšnjo vlado.

V središču kaotičnega dogajanja v zahodnoafriški državi s približno 13 milijoni prebivalcev so se nič hudega sluteči znašli nogometaši maroške reprezentance, ki bi morali prav včeraj z Gvinejo odigrati kvalifikacijsko nogometno tekmo za svetovno prvenstvo. Dvoboj je bil sprva preložen, po več urah negotovosti, ko streljanje v prestolnici ni prenehalo, pa iz varnostnih razlogov razumljivo tudi odpovedan.

“Ne vem, kaj se dogaja zunaj. Nameščeni smo nedaleč od predsedniške palače. Na ulicah ni veliko ljudi, a sem videl, da po njih tekajo vojaki. Igralci so nemirni, zaskrbljeni. Sam sem tega vajen in mi ne predstavlja težave, je pa situacija zelo nenavadna,” je dogajanje za francoski L’Equipe opisal selektor maroške vrste Vahid Halihodžić.

Državo zapustili s posebnim dovoljenjem

Maročani so v Gvinejo prispeli že v soboto, tam opravili tudi trening, naslednji dan pa zaradi nevarnih in negotovih razmer cel dan preživeli v hotelu. Kljub vsemu se je zgodba zanje razpletla srečno in brez posledic, saj so v večernih urah dobili vojaško spremstvo do letališča in se varno vrnili v domovino.

“Meje Gvineje so trenutno zaprte, a so maroško moštvo, sodniki in delegati za tekmo dobili posebno dovoljenje, da lahko zapustijo državo,” je sporočil Cello Diallo, dopisnik za televizijski hiši Canal+ in BBC.

Gvinejsko ministrstvo za obrambo je medtem sporočilo, da je bil domnevni vojaški udar in napad na predsedniško palačo zaustavljen, a razmere v državi ostajajo negotove. Kot poroča BBC, je neznana tudi usoda predsednika države Alphe Condeja, potem ko je v javnost prišel sicer nepreverjen posnetek, ki prikazuje, kako je državnika obkolilo več vojakov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!