Predsednik Mure o ozadju in skrivnostih velikega uspeha

Nogomet 2. Dec 20217:00 > 10:20 7 komentarjev
Robert Kuzmič; FOTO: Uroš Skaza.

Robert Kuzmič, predsednik NŠ Mura, je po najbolj norem tednu v zgodovini kluba, v katerem je padel Tottenham, za SportKlub spregovoril o nepozabnem četrtkovem večeru in skrivnostih velikega prekmurskega nogometnega vzpona. Razkril pa tudi načrte za prihodnost in to, da v Fazaneriji pripravljajo žensko ekipo.

V Goričkem rojeni uspešni poslovnež je že dolgo zdoma, iz svojega Prekmurja. Vmes je skoraj desetletje živel v Moskvi, zdaj ga je poslovna pot popeljala v Ljubljano. Danes je glavni direktor Iskratela, v katerem je že od leta 1998.

Toda na Prekmurje je bil vedno navezan, na nogomet pa prav tako. Robert Kuzmič je v Muro vstopil leta 2015, ko se je začel njen velik vzpon. Sprva kot član upravnega odbora, od leta 2018 pa predsednik kluba.

Dve leti za tem je Mura osvojila pokal in prišla do prve lovorike po natanko četrt stoletja čakanja. Letos je prvič v zgodovini kluba postala slovenski prvak in si nekaj mesecev pozneje prvič zagotovila evropsko jesen.

Zaradi usklajevanja službe in Mure njegova družina močno trpi, toda trenutki, kot je bil četrtkov večer v Ljudskem vrtu, poplačajo vse prepotovane kilometre in naporne dni.

“Podobno je še z mnogimi v našem kolektivu, ki je zelo povezan in marljiv, kar je ključno za uspeh,” je povedal prvi mož slovenskih prvakov, ki je v trenutku, ko je v sobo vstopil fotograf, z roko malce umaknil svoj suknjič, da je se je v kadru lahko znašel tudi črno-bel Murin grb na majici pod njim.

“Po zmagi nad Tottenhamom sem imel na poti do Ljubljane šoferja, jaz pa sem med vožnjo odgovarjal na sporočila. Bilo jih je 600, 700. Vsakemu sem se skušal zahvaliti. Naj mi oprostijo, če sem na koga pozabil,” nam je povedal med pogovorom, ki ga je stisnil v svoj naporen urnik. Med njim pa večkrat pogledal v skorajda izpraznjen telefon, ki ga je medtem polnil na mizi.

FOTO: Uroš Skaza.

Za vami je eden uspešnejših tednov v klubski zgodovini. Najprej zmaga nad Tottenhamom, ki je odmevala tudi zunaj slovenskih meja, potem še skalp Maribora na prvenstvenem derbiju.
Ja, izšlo se je sanjsko. Ponosen sem na celotno svojo ekipo. Upravni odbor, poslovni del, strokovni štab in seveda nogometaše. Prišli smo do najbolj odmevne zmage v zgodovini kluba. Uspeh proti Tottenham bo šel v anale slovenskega nogometa, predvsem Mure.

Dečkom globok poklon. V četrtek so odigrali fenomenalno, vrhunsko tekmo, potem pa se uspeli po dveh dneh pobrati in maksimalno pristopili k tekmi proti Mariboru. Za konec sanjskega tedna smo premagali še Maribor pred domačimi gledalci, ki so na svoj račun prišli tako v Ljudskem vrtu kot v Fazaneriji. V takšnih trenutkih je res lepo biti predsednik Mure.

Kako ste doživeli zmago proti Tottenhamu? Kakšni so bili odzivi po njej?
Morda se na začetku nismo niti zavedali, kaj nam je uspelo. Po tekmi so se zvrstile čestitke, tako kot je vedno ob velikih uspehih. Tokrat jih je bilo res ogromno.

Veseli me tudi to, da sem tekmo gledal v prisotnosti predsednika Aleksandra Čeferina, ki je zame izjemen človek, in predsednika Tottenhama, ki je eden največjih klubov na svetu, Daniela Levyja. Res je bilo zanimivo in lepo.

Veliko sem se pogovarjal predvsem z Aleksandrom, s katerim sva si med tekmo izmenjala kup informacij, idej, ki bodo, upam, koristile tako nam kot tudi celotnemu slovenskemu nogometu.

Daniel? Tottenham je veli klub, temu primerni pa so tudi ljudje, ki ga vodijo. Pokazal je, da je velik gospod. Mirno si je ogledal tekmo in sprejel poraz, na koncu mi je čestital. Izmenjala sva si tudi priložnostni darili.

Veselje nogometašev, navijačev in vseh ljudi okoli kluba je seveda neprecenljivo, a tudi denarna nagrada v višini pol milijona evrov, ki jo boste za odmevno zmago prejeli, je za klub, kot je Mura, zagotovo velik plus.
Seveda, ta denar nam bo pomenil veliko, a moram ob tem povedati tudi to, da so stroški tekem, ki jih ne igramo doma, precej visoki. S težavo jih pokrivamo. Tekma v Mariboru nas stane nekje med 70 in 80 tisoč evri. Poleg tega smo se že pred začetkom tekmovanja z nogometaši dogovorili, da gre določen odstotek nagrade tudi njim, ki so za ta uspeh seveda najbolj zaslužni.

Bo denar, ki ste ga z uspešnimi nastopi v Evropi v tej sezoni prejeli, močno vplival na Murin letni proračun?
Ne preveč. Malo se bo sicer povišal, a mi rastemo počasi. Del prihodkov, ki jih dobivamo od Uefe, namenjamo tistim, ki so za te uspehe zaslužni. Igralci, strokovni štab in preostali sodelavci. Še naprej bomo ostali v naših okvirih. Letni proračun bo približno tak, kot je bil do zdaj. Nekje med dvema in pol do treh milijonov evrov.

Praktično edina napaka vašega pravljičnega četrtkovega večera je ta, da ste tekmo odigrali v Ljudskem vrtu, ki je v Konferenčni ligi vaš dom. Kdaj bo imela Mura stadion, na katerem bo lahko gostila tudi tekme skupinskega dela evropskih tekmovanj?
Definitivno je to največji minus. To, da igramo v Mariboru, ni minus samo finančno, ampak tudi organizacijsko. Prva domača tekma v Konferenčni ligi, ki smo jo organizirali v Ljudskem vrtu, je bila za nas velik zalogaj.

Hvala Mariboru, županu in preostalim deležnikom, ki so priskočili na pomoč in nam pomagali. To je bil za nas velik preskok. Uefine zahteve, pa potem stadion, ki ga ne poznaš …

Vse skupaj je zahtevalo veliko energije in resursov, ki jih mi na žalost nimamo. Zaradi sodelovanja vseh smo vse tri tekme varno in kakovostno spravili pod streho, je bilo pa ob vsem skupaj prikrajšano Pomurje, naši navijači.

Tekme v Fazaneriji bi bile še boljše. Vzdušje na našem stadionu je fenomenalno, tam je naš dom. Tudi stroškovno bi bilo precej manj potratno.

Glede infrastrukture lahko povem, da smo mi vsa ta leta vlagali po naših zmožnostih. Lastnik je Mestna občina Murska Sobota, tudi po njeni zaslugi in zaslugi Nogometne zveze Slovenije, Fundacije za šport smo uspeli infrastrukturo pripeljati do minimalne ravni, ki je potrebna igranje evropskih kvalifikacijskih tekem.

V prihodnosti zagotovo imamo želje vlagati še naprej in poskrbeti, da se nogometna infrastruktura, ne samo v Pomurju, ampak povsod po Sloveniji, izboljša. Smo glavni pobudniki tega.

Nadgradnja infrastrukture je nujno potrebna. V prvi vrsti zato, da se igrajo tekme in se viša raven igre. Po drugi strani pa tudi zaradi vadbenih centrov, ki so nujni za razvoj in vzgojo mladih nogometašev.

Proslava nogometašev Mure po veliki zmagi nad Tottenhanom. FOTO: Jure Banfi.

Bo zdaj več denarja tudi za okrepitve?
Zagotovo bo kakšna prišla, a predvsem zaradi tega, ker bo kdo odšel. Po takšnih uspehih si vsak nogometaš želi narediti preskok, se dokazovati tudi v tujini in poskrbeti za svoj boljši jutri, kar je razumljivo.

Do zdaj smo denar, ki smo ga prejemali od prodaj, v znatni meri investirali v razvoj mladih, podpise pogodb in nakupe mlajših igralcev. Tudi tokrat bo enako.

V čem je skrivnost Murinega velikega uspeha? Kaj svetujete klubom, ki bi vas želeli posnemati?
Vsak, ki se odloči, da bo deloval v profesionalnem nogometu, naj pripravi srednjeročni strateški plan, za tri do pet let. Vsako leto naj postavi poslovne cilje in jim sledi. Po potrebi kakšno stvar tudi spremeni, popravi. Okoli sebe mora imeti ekipo, ki pozna in verjame v njegove cilje.

Ne gre vedno gladko, včasih je treba kaj tudi popraviti. Narediti korak in vzeti zalet za naprej, potem pa korakati po začrtani smeri. Ključni so strategija, jasni poslovni plani in cilji, potem pa tudi prava ekipa, ki si med sabo zaupa. Pri Muri smo dokazali, da lahko s precej majhnim ustrojem rastemo, napredujemo in razvijemo klub.

Načrti za prihodnost?
Letos smo sprejeli srednjeročno strategijo, v kateri je tudi leto 2024 in stoletnica kluba. Imamo kar nekaj načrtov, eden od njih je tudi ta, ki ga do zdaj še nismo uspeli uresničiti, in sicer nastanek ženske nogometne ekipe. Prizadevamo si, da bi imeli svojo žensko ekipo. Takšne so tudi usmeritve Fife in Uefe, vse več se vlaga v prepoznavnost ženskega nogometa.

Želimo si, tako kot počnejo vsa uspešna podjetja, najti tudi strateške partnerje izven slovenskih meja. Razmišljamo tudi v tej smeri. Spremljamo, premlevamo možnosti, tudi v tej smeri bomo skušali narediti korak naprej.

Cilji za to sezono?
Ostajajo nespremenjeni, in sicer se želimo čim bolje dokazati v Evropi, kar nam je že uspelo, po koncu sezone pa želimo biti na mestih, ki prinašajo evropske pokale.

Ante Šimundža je trener Mure od junija 2017. FOTO: Jure Banfi.

Ante Šimundža? Pred kratkim je v javnosti o njem zaokrožilo več informacij. Zanimiv naj bi bil Mariboru, pisalo se je celo, da je kot trener Mure odstopil. Kaj se je zares dogajalo?
O tem ne vem absolutno nič. Po toliko letih sodelovanja si zaupamo in imamo, mislim da, iskrene, profesionalne odnose. Če bi se karkoli dogajalo, bi to najprej razčistili med sabo, v klubu. Tokrat se res ni dogajalo absolutno nič. Normalno delamo naprej. Z Antejem imamo pogodbo, ki se je držimo.

Pa se bojite dne, ko bo po letih uspehov zares odšel? Snubcev po tem, kar mu je uspelo z Muro, zagotovo ne bo manjkalo.
Odnosi z njim so po eni strani tako profesionalni, po drugi pa smo si tako blizu, da se bomo v vsakem primeru znali dogovoriti. Prav nič nas ni strah. Ante je najboljši trener v zgodovini Mure, ki je s to ekipo dosegel več kot kdorkoli pred njim. Za vse, kar mu je uspelo, si zasluži globok poklon.

V kolikor se mu bo ponudila priložnost za korak naprej, njegov nadaljnji trenerski razvoj, se bomo usedli in se pogovorili. Ne vidim težav, da ne bi hitro našli rešitve. V katerikoli večji klub bo šel, bomo zaradi tega zelo ponosni. On bo vedno del Mure. Človek, ki bo vedno z zlatimi črkami zapisan v zgodovino našega kluba. On je najboljši slovenski trener.

Robert Kuzmič je bil ob Simonu Rožmanu tudi gost oddaje Pod prečko. Novost v Sportklubovi televizijski ponudbi (SK1) si boste lahko ogledali vsak ponedeljek ob 20. uri. Če ste zamudili ponedeljkovo oddajo, si jo lahko ogledate tukaj.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje