Simon Rožman se je včeraj po šestih letih tudi uradno vrnil na klop slovenskega nogometnega prvoligaša iz Celja. Ob njegovem povratku smo preverili, kako je šlo 38-letnemu trenerju iz Štor v prvem celjskem mandatu.
Simon Rožman je v Celju, pri katerem je bil sprva kot nogometaš, v mlajših selekcijah začel trenersko pot, potem pa aprila 2014 prevzel samostojno trenersko službo v članski ekipi in z vsega 31 leti postal najmlajši trener v zgodovini prve slovenske lige.
Celje je prevzel, potem ko je po štirih porazih v nizu med 27. in 30. prvenstvenim krogom sezone 2013/14 s klopi odšel Miloš Rus. Začel je s porazom z 2:3 proti Kopru, potem pa do konca na petih tekmah zbral dve zmagi, remi in še dva poraza. Celjani so sezono končali na osmem mestu.
S Celjani je bil hit sezone 2015/16
S sezono 2014/15 je Rožman začel slabo, z dvema prvenstvenima porazoma, potem pa z močno pomlajeno ekipo začel nizati sijajne rezultate.
Uveljavil je komaj 18-letnega Tilna Klemenčiča, 22-letnega Tadeja Vidmajerja, ki je bil celo nogometaš Celja z največ minutami v tisti sezoni, 20-letnega Hrvata Danijela Miškića, dve leti starejšega Blaža Vrhovca, eno glavnih besed v ekipi pa je imel takrat 20-letni Benjamin Verbič, ki je bil s 16 goli drugi najboljši strelec ekipe. Najboljši je bil Nigerijec Sunny Omoregie, ki je dosegel dva gola več.
Celjani so pod Rožmanovim vodstvom igrali zelo moderno in poletno. Nekaj časa so bili celo kandidati za naslov, a jih je na koncu po treh porazih v zadnjih šestih prvenstvenih krogih za devet točk prehitel Maribor. Celjani so prvenstvo končali na drugem mestu.
Še bližje lovoriki so bili v pokalnem tekmovanju, v katerem so v polfinalu izločili Maribor, potem pa v finalu izgubili proti Kopru z 0:2.
Odhod, ki je šokiral takratnega predsednika
V sezono 2015/16 je Celje vstopilo zelo ambiciozno, a se je celjska nogometna evforija zelo hitro ohladila. Celjani so sezono začeli z dvema porazoma v kvalifikacijah za ligo Europa proti Slasku iz Vroclava, potem pa slabo štartali tudi v prvenstvo. Na prvih osmih tekmah so zmagali le enkrat, doživeli pa kar pet porazov.
Po porazih z Olimpijo v Stožicah z 0:6 in z Domžalami doma z 0:3 je Rožman odstopil s svojega položaja in se po osmem prvenstvenem krogu konec avgusta 2015 poslovil od celjske klopi. Z njim je odšel tudi športni direktor Ambrož Krajnc.
Statistika Simona Rožmana v Celju:
Število tekem: 58
Zmage: 27
Remiji: 14
Porazi: 17
Razlika v zadetkih: 84:70
“Njegova odločitev nas je nedvomno šokirala. Pravzaprav vsi naši dolgoročni načrti so bili vezani nanj, kljub malce slabšim rezultatom pa je imel Simon še vedno popolno podporo našega vodstva,” je Rožmanov odhod takrat komentiral predsednik Stevan Đorđević.
“Vrata našega kluba so mu odprta tudi v prihodnje, prepričan pa sem, da se bomo nekoč spet srečali,” je še dodal takratni predsednik celjskega kluba in zadel.
V Celje se je vrnil precej bolj izkušen
Rožman se je res vrnil, a Đorđevića v klubu že dolgo časa ni več. Zdaj je šef Rus Valerij Kolotilo, precej drugačen od tistega, s katerim se je ponašal pred šestimi leti, pa je danes tudi Rožmanov trenerski življenjepis.
Za njim je triletno obdobje v Domžalah, s katerimi je postal pokalni prvak in prišel do nekaj odmevnih evropskih rezultatov. Nenazadnje je iz Evrope izločil nemškega prvoligaša Freiburg.
Zelo veliko izkušenj je prinesel tudi iz Rijeke. Tudi z njo je bil pokalni prvak in nase opozoril tudi v Evropi. Popeljal jo je v skupinski del lige Europa.
Nazadnje je kratek čas treniral še Maribor, a potem septembra lani odšel. Od takrat je bilo jasno, da je prvi favorit za po odhodu Simona Šešlarja izpraznjeno trenersko klop Celja.
V prvih urah novega leta je to, da je novi trener Celja, postalo tudi uradno. Celjane, ki so bili po prihodu številnih okrepitev v poletnem prestopnem roku celo med favoriti za naslov, prevzema na sedmem mestu.
Precej bolj na široko so vrata na poti do lovorike odprte v pokalu. Celjani so namreč polfinalist. Za finalno vstopnico se bodo pomerili s Koprom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje