Po drami v finalu vendarle Salah proti Manéju

Nogomet 3. Feb 202222:59 > 23:03 1 komentar

Letošnji afriški pokal narodov se počasi bliža h koncu. Kljub vsem zapletom kamerunskih organizatorjev, sodnikov in vodstva tekmovanja, bomo v nedeljo dobili nove nogometne kralje Afrike. Dala ga bo tekma med Senegalom in Egiptom. Prvi so v sredo ugnali Burkino Faso (3:1), na drugem polfinalu pa so gledalci trepetali vse do streljanja enajstmetrovk. Zmage so se veselili Egipčani, ki so tako še tretjič zapored napredovali po 'nadurah'. V izločilnih bojih so preživeli debelih 340 minut!

Kamerunski nogometni fanatiki so svojo reprezentanco s spodbujanjem v Yaouandeju še drugič v zadnjih treh izvedbah afriškega pokala narodov poslali v veliki finale.

Zmagovalci iz leta 2017 utegnejo na domačih tleh znova stopiti na vrh črne celine.

Kamerun je srečanje začel podjetneje in imel prvo resno priložnost v 18. minuti, ko je Michael Ngadeu v skoku z glavo zadel vratnico. Odbitek je skušal v mrežo poslati Aboubakar, a so mu branilci Egipta to preprečili ter žogo preusmerili v kot.

Po udarcu s kota je sledila nova krasna priložnost za domače vodstvo, osramotil pa se je Ngadeu, ki je namesto zadetka zgrešil celotno žogo.

V 32. minuti je sledila nova lepa priložnost za to, da se “levi” znajdejo v rezultatski prednosti. Karl Toko Ekambi je z levico meril preslabotno in Mohamed Gabaski je žogo zlahka ukrotil.

Pet minut pred koncem prvega dela so proti golu “pogledali” tudi faraoni. Predložek v kazenski prostor je lepo izkoristil Hamdi Fathi, pomeril z glavo in dodobra ogrel dlani vratarja Andreja Onane. Stranski sodnik je dvignil zastavico, a če bi žoga potovala čez golovo črto, bi VAR soba bržčas dosodila vodstvo Egipta. Prvi polčas se je končal z 0:0.

Kot prvi so v drugem polčasu priložnost dočakali gostje. In to kakšno! Vezist Verone Martin Hongla je po kotu Kameruna žogo želel spraviti do vratarja, a je bila njegova podaja prepočasna, tako da jo je pred Onano prestregel Mohamed Salah.

Vratar Ajaxa je namero prvega zvezdnika tekme, da ga želi preigrati, lepo spregledal in žogo z nogo odbil v avt.

Kameruncem se pozna, da so očitno pred polfinalnim srečanjem pridno vadili prekinitve, saj so najbližje zadetku v drugem polčasu prišli po prostem strelu z leve strani. K bližnji vratnici je žogo usmeril Moumi Ngamaleu, z glavo je meril Toto Ekambi.

Eno izmed zadnjih priložnosti, da prepreči podaljške je zamudil Collins Fai. Član Standarda iz Liega, je z roba kazenskega prostora sprožil z zunanjim delom stopala, pretiranih težav pa Gabaskiju ni povzročil.

Na začetku sodnikovega dodatka je glavni sodnik srečanja zaradi pretiranega ugovarjanja izključil selektorja Egipta, Carlosa Quiroza.

Domači so v osmi minuti podaljška izvedli dvojno menjavo in jasno nakazali, da se želijo izogniti strelom z enajstih metrov. V igro sta prišla Christian Bassogog in Harold Moukoudi.

V 104. minuti bi lahko Egipt stopil velikanski korak proti finalu. Mostafa Mohamed je dobil odlično globinsko podajo, v sredini se mu je ponujal Trezeguet, prvi pa je grozno podal in ostalo je pri 0:0.

V drugem podaljšku si ekipi niti nista privoščili prevelikega tveganja, tako da so potnika v nedeljski finale odločili streli z bele točke.

Izvajanje enajstmetrovk na polfinalnem srečanju Kamerun – Egipt:

Senegal strl Burkino Faso

Senegal je v napetem sredinem polfinalu s 3:1 premagal Burkino Faso in ostaja v igri za svojo prvo lovoriko na afriškem pokalu narodov.

Obe strani sta v zadnjih letih že okusili finale afriškega pokala, vendar je bil Senegal tisti, ki je prevladoval na začetku obračuna. Na začetku srečanja sta imela veliko prostora Saliou Ciss in Sadio Mané, vendar je Senegal skorajda povedel zaradi napake vratarja.

Cheikhou Kouyaté je poslal predložek pred vrata, Hervé Koffi pa jo je v vratarjevem prostoru nespretno posredoval. Ob tem je zadel vezista Senegala. Sodnik je že dosodil enajstmetrovko, toda posredoval je VAR, ki je določil, da ni bilo prekrška za najstrožjo kazen. Oba igralca, vpletena v incident, sta igrišče zapustila na nosilih, vrnil pa se je le Kouyaté.

VAR je bil ponovno v središču pozornosti ob koncu prvega polčasa. Sodnik Bamlak Tessema Weyesa je dosodil še eno enajstmetrovko, potem ko je presodil, da je Edmond Tapsoba z roko blokiral strel. Po hitrem posvetu s sobo za VAR je svojo odločitev ponovno spremenil. Senegal je tako ostal še brez druge enajstmetrovke.

Aliou Cissé kljub enajstim tekmam brez poraza ni uspel pripraviti svoje ekipe do tega, da bi se popolnoma razigrala. Senegal je svojo premoč kronal v 69. minuti, ko je zadel Abdou Diallo, ki je dosegel svoj šele drugi zadetek za svojo državo.

Zdelo se je, da je gol prinesel dodatno energijo Senegalu. Sadio Mane je po napaki obrambe prišel do žoge, jo podal Idrissi Gueyeju, ta pa je žogo poslal v mrežo.

Blati Touré je s svojim nekonvencionalnim zaključkom poskrbel za žarek upanja Burkine Faso.

Vendar je Mane v 87. minuti z golom v samostojni akciji razblinil vse dvome o potniku v finale.