Tekma, ki je ne gre jemati za samoumevno

Nogomet 5. Apr 20255:00 1 komentar
Dejan Stanković in Simon Sešlar na tekmi lige prvakov leta 1999. Foto: Profimedia

Vse bližje je zgodovinski dvoboj za slovenski klubski nogomet, ko se bosta v četrtek ob 21.00 na Areni Z'dežele pomerila Celje in Fiorentina. Klub iz Firenc bo 31. uradni tekmec slovenskih klubov od osamosvojitve dalje, ki prihaja iz ene od petih najmočnejših lig v Evropi. Poglobili smo se v zgodovino, kaj smo izluščili, razen popolne prevlade Maribora?

Ugleden nasprotnik. Nabito poln stadion. Naelektreno evropsko ozračje. Priložnost, kakršna se prihodnji teden ponuja slovenskim ljubiteljem nogometa, še zdaleč ni vsakdanja in brez dvoma tudi ne samoumevna. Edini, ki lahko trdijo, da so vsaj malce vajeni takšnih nogometnih spektaklov, so Mariborčani, ki so podobnih dvobojev v svoji zgodovini izkusili toliko, kot vsi ostali slovenski prvoligaši skupaj.

Naslednja dva četrtka bomo pod okriljem Uefe priča šele 69. in 70. tekmi slovenskega kluba proti tekmecu iz ene od petih najmočnejših lig. Če morda kdo ne ve, v to kategorijo sodijo klubi iz Anglije, Španije, Italije, Nemčije in Francije. Kar 34 od 68 tekem do danes je potekalo v režiji NK Maribor.

Kot zadnji so slast merjenja s tekmecem takšnega kova izkusili prav Celjani, ki so oktobra v Sevilli gostovali pri Real Betisu. Fiorentina bo šele njihov drugi nasprotnik iz top 5 lige. Nič čudnega torej, da so bile vstopnice za celjski objekt, ki je po kapaciteti drugi največji v Sloveniji za stadionom Stožice, hitro razgrabljene.

NK Celje je sicer eden od osmih slovenskih klubov s takšno evropsko izkušnjo. Ob Mariboru lahko naštejemo še Olimpijo, Domžale, Muro, Gorico, Interblock in Rudar Velenje. Le peterica trenutno še nastopa v Prvi ligi Telemach.

Težko verjeti, da Maribor po odstotku zmag ni na vrhu, temveč so pred njim Domžalčani in Prekmurci. Seveda tudi s precej manjšim vzorcem tekem, da o sami zahtevnosti dvobojev, ki so jih v ligi prvakov doživljali vijoličasti, ne izgubljamo besed. V najelitnejšem razredu klubskega nogometa pa so do danes igrali le Mariborčani in to kar trikrat.

Maribor prispeval polovico tekem in polovico zmag

Slovenski klubi so na 68 tekmah vpisal 10 zmag, polovico jih je prispeval Maribor, čigar odstotek znaša 14,7. Domžale so dobile kar tri od osmih dvobojev (37,5 %), medtem ko je Mura pri eni zmagi na šestih obračunih (16,7 %).

Olimpija je na 11 tekmah vpisala le eno zmago, leta 2000 je za Bežigradom z 2:1 porazila Espanyol, a nato iz kvalifikacij za pokal Uefa, predhodnikom današnje evropske lige, izpadla po porazu na drugi tekmi v Barceloni z 0:2. V isti fazi tekmovanja je Roma s skupnim izidom 11:1 “razmontirala” Goričane. Vrtnice poleg Interblocka, Rudarja in Celja slasti zmage proti klubu iz top 5 lige še nikoli niso okusili.

Le dvakrat se je zgodilo, da je slovenski klub slavil z več kot golom prednosti. To je kot prvemu v zgodovinski sezoni 1999/2000 uspelo Mariboru, ki je z 2:0 porazil Lyon in ga s skupnim izidom 3:0 izločil v kvalifikacijah za ligo prvakov. Dosežek je 18 let pozneje ponovil NK Domžale, ki je z 2:0 ugnal Freiburg in ga preskočil, a je tik pred uvrstitvijo v evropsko ligo pravljico končal Marseille.

Vseh 10 zmag slovenskih klubov:

Sezona 1999/00, liga prvakov: Maribor – Lyon 1:0 (1. tekma)

Sezona 1999/00, liga prvakov: Maribor – Lyon 2:0 (2. tekma)

Sezona 2000/01, pokal UEFA: Olimpija Ljubljana – Espanyol 2:1

Sezona 2005/06, pokal UEFA: Domžale – VfB Stuttgart 1:0

Sezona 2006/07, Intertoto: Maribor – Villarreal 2:1

Sezona 2010/11, evropska liga: Maribor – Palermo 3:2

Sezona 2013/14, evropska liga: Maribor – Wigan Athletic 2:1 (skupinski del)

Sezona 2016/17, evropska liga: Domžale – West Ham United 2:1

Sezona 2017/18, evropska liga: Domžale – SC Freiburg 2:0

Sezona 2021/22, konferenčna liga: Mura – Tottenham Hotspur 2:1 (skupinski del)

Foto: Guliverimage
Foto: Profimedia
Foto: Aleš Fevžer
Foto: Jure Banfi
Foto: Aleš Fevžer
Foto: Profimedia
Foto: Jurij Kodrun
Foto: Guliverimage
Foto: Profimedia

Pod najhujša poraza sta se podpisala Maribor in Gorica. Slednja je v sezoni 2004/05 proti Monacu padla s kar 0:9. Maribor pa je v ligi prvakov na Anfieldu prejel sedem zadetkov (0:7).

Najtrši oreh Italijani

Najpogostejši tekmec slovenskih klubov je sicer s šestimi tekmami Lazio. Sledi Tottenham s petimi dvoboji, po štiri imata Liverpool in Sevilla, vsi ostali niso presegli dveh tekem. Proti omenjeni četverici je bilanca zmaga, štirje remiji in 14 porazov.

Slovenski klubi imajo največ porazov proti Italijanom, kar 12 v 14 tekmah. Edina zmaga je ob enem remiju prišla proti Palermu leta 2010, ko je v vijoličastem dresu blestel Josip Iličić in se nato tudi prodal na Sicilijo. Slab obet torej za Celjane, če sodimo glede na pretekle izkušnje z italijanskimi klubi.

Najuspešnejši so Slovenci proti Francozom, ki so jih na 10 tekmah ugnali dvakrat, za odstotek 20. Sledi Španija, proti njenim klubom so zmagali na 18,2 odstotka vseh tekem, na dveh od 11 dvobojih.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino