V Olimpiji se ve le to, da se nič ne ve

Nogomet 31. Maj 202410:30 0 komentarjev
NK Olimpija Ljubljana
Foto: Aleš Fevžer

Kaj se dogaja v ljubljanski Olimpiji in kakšni so načrti za prihodnost? Dobro vprašanje, na katerega tudi dva tedna po koncu sezone ni praktično nobenega odgovora.

Minula sezona ljubljanske Olimpije ima bolj in manj uspešno poglavje.

Jesen je v slovensko prestolnico prinesla zgodovinski nastop v skupinskem delu evropskih tekmovanj, pomlad pa rezultatski zaton in sezono brez domače lovorike. Zaključek je bil tragi-komičen. Zmaji so se dva kroga pred koncem zahvalili trenerju Zoranu Zeljkoviću, zadnji dve tekmi je vodil kar športni direktor Goran Boromisa, obe izgubil in Olimpija je končala na tretjem mestu, za Mariborom ter brez kvalifikacij za ligo Evropa.

Skoraj štirinajst dni po zaključku sezone v Olimpiji vlada popolna tišina. Novega trenerja še vedno ni, datum vrnitve prve ekipe na treninge prav tako ostaja neznanka. Navijači izgubljajo potrpljenje, Green Dragons so te dni objavili karikaturo cirkusa in znova opozorili na to, da je klub zašel v slepo ulico. Pod klubsko promocijsko objavo ene od zavarovalnic, ki ponuja zavarovanja navijačem na Euru v Nemčiji, so se na Facebooku vsuli komentarji nezadovoljnih navijačev, ki si želijo odgovore na številna odprta klubska vprašanja, ni pa malo tistih, ki vodstvo kluba pozivajo celo k odstopu.

Tišina v zmajevem gnezdu

Komunikacija kluba je te dni v resnici zelo skopa. Naša hiša, ki že praktično celotno sezono opozarja, da klub jadra v vse bolj nemirne vode, v zadnjem času s klubom komunicira le še prek odvetnikov. Tudi naša večkratna želja po intervjuju z direktorjem Igorjem Barišićem je bila pospremljena z obvestilom PR službe, da lahko izvedemo intervju, a šele takrat, ko se avtor tega članka preneha drogirati. Priznamo, hudomušen odgovor direktorja kluba nas je nasmejal, ampak pojasnil o tem, kakšna je začrtana pot prihodnosti kluba, žal s tem nismo dobili.

Odločitev o tem, kdo bo trener Olimpije, je, kot kaže, zapletena. Predsednik Adam Delius je najprej napovedal, da bo novi vodja stroke znan po tekmi z Bravom, na novinarski konferenci pred tekmo z Mariborom je športni direktor Goran Boromisa trenerja napovedal najkasneje v roku štirinajstih dni (zdaj jih je minilo že 21). Če smo bili v preteklosti vajeni, da je ob iskanju novega trenerja Ljubljančanov v javnosti krožilo nemalo imen, tokrat tega praktično ni. Vemo le to, da bo trener tujec, zadnje informacija pravijo, da naj bi šlo za močno, zveneče ime.

Goran Boromisa
Goran Boromisa in sodelavci še vedno iščejo novega trenerja Olimpije. Foto: Jure Banfi

Pri lovu na okrepitve iz Prve lige Telemach je Olimpija za zdaj neuspešna

Nekaj zakulisnega dogajanja v zmajevem gnezdu je vseeno prišlo tudi do ušes zainteresirane javnosti. Tako klub zapušča eden izmed stebrov kadetske selekcije, ki je v tej sezoni osvojila državni naslov. Matej Tadić se bo v kratkem preselil v Domžale, po naših informacijah mu želijo na izhodnih vratih mladinskega pogona slediti še nekateri upi Olimpijine nogometne prihodnosti.

Kar se tiče članskih okrepitev, je ta rubrika za zdaj prav tako še vedno prazna. Zmaji so sicer v svoje vrste vabili odkritje letošnje sezone pri Bravu Martina Pečarja in mu za nadaljevanje kariere v zmajevem gnezdu nudili tudi zelo spodobne finančne pogoje, a je slednji vseeno raje izbral ponudbo Brava, kjer očitno vidi večjo perspektivo za svoj razvoj. Ljubljančani si želijo v zeleno-belem dresu gledati tudi hrvaškega golgeterja Patrika Mijića, a ima ta na mizi ponudbe, ki jih Olimpija trenutno bržkone ni sposobna izenačiti.

Martin Pečar
Če ne bo velikega zasuka, se Martin Pečar ne bo vrnil v Olimpijo. Foto: NK Olimpija Ljubljana

Zainteresirani kupci vedo, na koliko je ocenjena Olimpija

Tišino v Olimpiji ljubljanske nogometne ulice povezujejo z najrazličnejšimi scenariji. Kdo ve, morda nam Adam Delius in sodelavci v naslednjih dneh res pripravljajo kakšno ‘bombo’, tišina pa je predvsem posledica natančnega načrtovanja naslednjih korakov, s katerimi se bo klub znova vrnil na šampionska pota.

A vse glasnejši je tudi šepet o tem, da je Olimpija postala resna tarča mednarodne nogometne družbe, ki ima v svoji lasti klub v eni izmed najmočnejših lig sveta, v njeni nogometni mreži pa je tudi klub z evropsko lovoriko. Adam Delius je sicer že ob interesu turških vlagateljev, na čelu z Acunom Ilicalijem, ki so naposled za svoj projekt izbrali Maribor, odločno poudaril, da klub ni naprodaj, a naši viri poudarjajo, da zainteresirani potencialni vlagatelji v Olimpijo vedo, kakšna je cena prevzema kluba. 20 milijonov evrov.

Koliko je ta cena realna, presodite sami. Ljubljanska Olimpija je namreč vredna pravzaprav le toliko, kot je vredna njena prva ekipa. Brez Timija Maxa Elšnika, čigar odškodnina bo romala na račun Milana Mandarića. Olimpija nima svojega stadiona, nobenih nepremičnin, pisarn ali česarkoli drugega, kar bi povečevalo vrednost kluba. Zmaji lahko večje vsote zaslužijo s prodajami Marcela Ratnika, Matevža Vidovška, Raula Florucza, morda tudi Petra Agbe, drugačna zgodba je Nemanja Motika, saj bo ob njegovi prodaji precej večji del finančnega kolača dobila Crvena zvezda. A tudi če bi Olimpija razprodala celotno ekipo, se ne bi približali zahtevanim 20 milijonom evrov.

Marcel Ratnik
Marcel Ratnik je trenutno nogometaš z največjim prodajnim potencialom. Foto: Aleš Fevžer

Miru bo kmalu konec

Pri tem ne velja spregledati niti tega, da ima Olimpija oprtih precej posojil pri Gorenjski banki. Portal Necenzurirano je v teh dneh pri analizi letnih poročil slovenskih prvoligašev celo izpostavil, da “ima Delius na Bavarskem v lasti več podjetij, ki se ukvarjajo z nepremičninami, a se je pri financiranju delovanja kluba v veliki meri naslonil na posojila Gorenjske banke.”

Kakorkoli obrnemo, je mir, ki trenutno vlada v Olimpiji, zgolj navidezen. Kmalu lahko pričakujemo kotaljenje kamenčkov v mozaiku, ki se bodo spremenili v plaz. Lahko Adam Delius s sodelavci Olimpiji zagotovi novo finančno injekcijo, s katero bo lahko tekmovala z vse bogatejšima Mariborom in Celjem? Bo za to izbral pravega trenerja in vendarle našel prave okrepitve? Se morda v zmajevem gnezdu znova obetajo tektonski premiki? Vse to so vprašanja, na katera bomo kmalu dobili odgovore. Trenutno pa torej ponovimo – ve se le to, da se nič ne ve.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!