Vpis v zgodovino prinaša veliko vrečo Uefinih milijonov

Evropa 30. Avg 20245:00 3 komentarji
NK Olimpija Rijeka
Foto: Aleš Fevžer

Poletni zgodovinski uspeh slovenskih klubov v Evropi ne bo dvignil le evropskega koeficienta Slovenije pri Uefi, ampak bo tudi pošteno napolnil blagajne naših klubov. Kaj ta velik dosežek in velika prelomnica pomenita za slovenski nogomet in koliko so vsak posebej in koliko skupaj zaslužili Olimpija, Maribor, Celje in Bravo?

Črto pod klubskim nogometnim poletjem, ki je bilo za slovenski nogomet tako zelo uspešno, bomo začeli vleči tam, kjer se je to poletje najprej končalo. Pričakovano je prvi z evropskimi nastopi končal ljubljanski Bravo, a tudi Šiškarji so ob svojem krstnem nastopu v Evropi presegli pričakovanja.

Bravo
Foto: Grega Valančič

Varovanci Aleša Arnola so po pravi drami v obračunu evropskih malčkov premagali valižanski Connah Quey’s Nomads, nato pa dodobra namučili še precej bolj renomirani Zrinjski iz Mostarja in ga senzacionalno premagali v gosteh, doma pa jim je za napredovanje v tretji krog zmanjkal tudi kanček nogometne sreče.

Rezultat Brava v Evropi: dve zmagi in dva poraza

Finančni izplen Brava: 700.000 evrov

Pred Mariborom so turbulentni časi

Tik pred vrati Evrope so naposled končali nogometaši Maribora. Glede na trenutno stanje štajerskega ponosa se zdi, da je uvrstitev v ‘play-off’ konferenčne lige realnost in da je ekipa upravičila pričakovanja, a težko se je znebiti občutka, da bi ob tekmecih, kot so bolgarski Botev, romunska Craiova, srbska Vojvodina in švedski Djurgarden, vijolice lahko dosegle nekaj več. Sploh ob dejstvu, da so imele na voljo popravni izpit.

Toda ob prenosu oblasti v Ljudskem vrtu iz mariborskih v turške roke se je vse skupaj zapletlo v klopčič, ki ga je težko razvozlati oziroma razumeti. Še posebej glede kadrovanja. Klub je to poletje zapustilo za debelo enajsterico nogometašev, nove okrepitve so samo tri in tudi pri njih se lahko pogovarjamo, koliko so v resnici okrepitve Maribora, sploh če ta želi loviti Evropo.

Foto: Jure Banfi

“Če so odhodi, pričakuješ prihode. Želim si sprememb,” je včeraj po tekmi razmišljal Ante Šimundža. In dodal, da bo treba nekaj narediti na področju kadrovanja. Tu ima vsekakor prav. Turški lastniki so že napovedali, da so za kadrovanje odgovorni oni, Marko Šuler je odrinjen na stran in ima v klubu vse manj besede. Pred vijolicami so kljub temu, da izpad v ‘play-offu’ za konferenčno ligo ni neuspeh, pestri dnevi.

Rezultat Maribora v Evropi: Pet porazov, en remi in dve zmagi

Finančni izplen Maribora: 1.450.000 evrov

Celjani sedli na vlakec smrti in vendarle pristali v Evropi

Celjani so vendarle spisali klubsko zgodovino in se prvič uvrstili v skupinski del evropskih tekmovanj. Pot do tja je bila podobna vlakcu smrti, iz katerega je potem, ko je vajeti moštva prevzel Albert Riera, izpadlo kar precej potnikov.

Končni cilj je dosežen, a težko trdimo, da je celjski vlak tako trden in bleščeč, kot je bil na začetku sezone oziroma na koncu lanske. Riero čaka še veliko dela, da bo ekipa delovala tako, kot si jo zamišlja in kot pričakuje, vmes pa bo moral pokrpati tudi številne odnose – znotraj slačilnice, z navijači, pa tudi z drugimi deležniki, ki vsakodnevno živijo s klubom.

Albert Riera
Foto: Aleš Fevžer

Kakorkoli, grofje vstopajo v novo poglavje svoje zgodovine, vprašanje je le, v kakšni podobi bodo to poglavje začeli. Vložki vodstva kluba in rast NK Celje v zadnjih letih letvico postavlja visoko in ekipa iz mesta ob Savinji si v konferenčni ligi zagotovo ne želi samo sodelovati, ampak tudi tekmovati.

“Ko sem odšel, sem za sabo pustil fantastično ekipo, fantastično vzdušje. Zato so me pripeljali. Iz enega samega razloga, da ekipa znova postane zmagovalna,” je po včerajšnji zmagi razmišljal Riera, ki pa je za zdaj na klopi Celja zbral več porazov kot zmag. A je v sebi popolnoma prepričan, da bo na stadionu Z’Dežele še enkrat zgradil šampionsko ekipo.

Rezultat Celja v Evropi: Štiri zmage, en remi, trije porazi

Finančni izplen Celja: 3.870.000 evrov*

Zgodovina, zgodovina, zgodovina

Če je nekdo po zaključku lanske sezone napovedal, da bo Olimpija tudi v letošnji igrala v Evropi, bi ga gledali kot nekoga, ki je padel z Marsa. A zmaji so pod vodstvom Victorja Sancheza postali dobro naoljen nogometni stroj, ki je še posebej v Evropi rušil vse pred sabo.

Olimpija je to poletje odigrala šest evropskih tekem. Petkrat je zmagala in enkrat remizirala. Gol razlika? 14:2. Za zmaji je nepozabno in bržkone tudi neponovljivo poletje, postali so sploh prva slovenska ekipa, ki ni bila prvak, a se je uvrstila v evropsko tekmovanje.

Victor Sanchez
Victor Sanchez. Foto: Aleš Fevžer

“Vse dvoboje želimo odigrati enako, kot smo te doslej. Ni pomembno, ali imamo manjši proračun kot nasprotniki. Radi igramo v Evropi, borili se bomo vsako tekmo, da bodo navijači ponosni in da bomo skupaj uživali,” je po tekmi z Rijeko, ki jo je njegovo moštvo odpihnilo s 5:0, razmišljal Victor Sanchez.

Ni ga navijača Olimpije, ki mu trenutno ne bi verjel.

Rezultati Olimpije v Evropi: Pet zmag in remi

Finančni izplen Olimpije: 3.695.000 evrov (Olimpija je odigrala en kvalifikacijski krog manj od Celja)*

*Vsaka nadaljnja zmaga Olimpije ali Celja v konferenčni ligi je vredna 400.000 evrov, remi pa 133.000 evrov.

Skupen finančni izplen slovenskih klubov v Evropi: 9.715.000 evrov

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje