Za lastnike je pomemben dobiček, manj dobrobit nogometa

Nogomet 19. Apr 202115:45 > 15:46 0 komentarjev
Clive Mason/Getty Images

Velikopotezni načrt dvanajstih klubov podprt z denarjem ameriške banke JP Morgan za ustanovitev Superlige je že naletel na nestrinjanje tudi znotraj omenjenih evropskih velikanov. A vso moč imajo lastniki, ki jih odpor ne skrbi, niti zgražanje javnosti, je razkril neimenovani vir znotraj enega od klubov.

Številni člani uprav šestih angleških klubov nasprotujejo odločitvi o pridružitvi Superligi, a čutijo, da nimajo moči tega preprečiti, je poročal Sky Sports. To so sicer lastniki klubov predvideli, vedeli so tudi, da bodo njihovi načrti naleteli na rigorozen odziv javnosti, a naj jih to v tem trenutku ne bi preveč skrbelo.

Mnenje lastnikov je, kot je novinarju Kavehu Solhekolu sporočil neimenovani član uprave enega od šestih angleških klubov, da “je njihova primarna naloga maksimiziranje prihodkov in dobička. Širši dobrobit nogometa je sekundarna skrb.”

Lastniki tudi hočejo manj tekem in ne več. Po tihem naj bi si celo želeli, da Fifa in Uefa njihovim nogometašem prepoveta nastope na reprezentančnem nivoju, saj so mnenja, da klubi za to niso dovolj poplačani, hkrati se poveča možnost poškodb.

Lastniki si želijo, da njihovi nogometaši ne bi več igrali za reprezentance.

Tudi če klubi ostanejo del državnih prvenstev, bodo osredotočeni na tekme med tednom, ko se bo igralo obračune Superlige. Obstaja tudi velika verjetnost, da bodo v državnih prvenstvih igrali z oslabljenimi postavami. Glede prodaje televizijskih pravic so že kontaktirali podjetja v Savdski Arabiji in v ZDA. Omenjeni član uprave je še dodal, da tukaj ne gre za državljansko temveč jedrsko vojno.

Izključitev iz državnega prvenstva jih ne skrbi

Nekateri od 14 premierligašev, ki niso del Superlige, so tako razjarjeni, da zahtevajo takojšnje sankcije proti upirajoči se šesterici in želijo izključitev že iz trenutne sezone Premier lige. Otoški mediji pa ob tem poročajo, da bodo morali “odpadniki”, če se bodo želeli vrniti, znova začeti v nižjih ligah.

Lastniki so popolnoma predani Superligi, tudi za ceno odhoda iz državnega prvenstva, saj so izračunali, da bi se jim iz finančnega vidika to še vedno bolj izplačalo. V ozadju odcepitve z milijardami evrov sicer stoji ameriško bančno podjetje JP Morgan. Nekateri ameriški lastniki klubov še danes ne morejo razumeti, kako je mogoče, da lahko klub izpade v nižjo ligo, ter želijo svoje klube “amerikanizirati” in jih po vzoru ameriških lig uvrstiti v ligo zaprtega tipa.

John W. Henry, lastnik Liverpoola
John W. Henry, lastnik Liverpoola (Philip Oldham/SportImage)

Chelsea in Manchester City naj bi imela najprej nekaj zadržkov glede udeležbe, a so v obeh z nafto bogatih klubih ocenili, da si ne morejo privoščiti, da ostanejo v oslabljeni Premier ligi in Ligi prvakov.

Kdo so lastniki angleške šesterice?
Manchester United: Družina Glazer (ZDA)
Manchester City: Mansour bin Zayed Al Nahyan (ZAE)
Liverpool: FSG – John W. Henry, Thomas C. Werner (ZDA)
Arsenal: Stan Kroenke (ZDA)
Chelsea: Roman Abramovič (Rusija)
Tottenham: ENIC Group – Joe Lewis (Velika Britanija)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!