Zakaj se v nogometu požvižgajo na olimpijske igre?

Nogomet 20. Jul 20245:00 5 komentarjev
Lionel Messi (levo) in Sergio Romero z zlato medaljo na OI leta 2008 v Pekingu. (Foto: Guliverimage)

Olimpijske igre veljajo za najprestižnejše športno tekmovanje na svetu, nastop na njih pa predstavlja uresničitev sanj slehernega športnika. Skoraj slehernega, saj tekmovanje pod petimi krogi še zdaleč ne uživa tako velikega ugleda med nogometaši.

Po evropskem in južnoameriškem prvenstvu bodo imeli nogometni navdušenci to poletje priložnost spremljati še en nogometni turnir – olimpijski. A upamo si staviti, da bi tudi zelo dobri nogometni poznavalci imeli težavo pri naštevanju vseh nogometnih olimpijskih prvakov v tem stoletju. Ni namreč skrivnost, da v najpriljubljenejšem športu na svetu največjo veljavo nosi zmaga na svetovnem prvenstvu in to kljub dejstvu, da je bil nogomet del olimpijskega programa že leta 1900 oziroma kar tri desetletja pred organizacijo prvega mundiala.

Zakaj torej olimpijske igre v nogometu ne predstavljajo vrhunca? Za odgovor na to vprašanje je potrebna kratka lekcija iz zgodovine. Nogomet je bil del tekmovalnega programa na prav vseh poletnih olimpijskih igrah, razen v letih 1896 in 1932, vendar pa na njih profesionalni igralci niso smeli sodelovati vse do iger leta 1984 v Los Angelesu. Do takrat se je svetovno prvenstvo že uveljavilo kot največji nogometni spektakel na svetu, Mednarodna nogometna zveza pa je z ustvarjenim monopolom nad igro skrbno pazila, da olimpijski nogometni turnir ne bi prerasel v tekmovanje, ki bi ji konkuriral.

Nogometna tekma na olimpijskih igrah leta 1928 v Amsterdamu. (Foto: Guliverimage)

Do nekaterih sprememb, ki veljajo še danes, je sicer prišlo v začetku devetdesetih let preteklega stoletja, ko so reprezentance za moški turnir ekipo lahko sestavile z igralci mlajšimi od 23 let in z največ tremi starejšimi. Posledično ima nogometni olimpijski turnir nekoliko neobičajen status, saj ni povsem brez prestiža in sodelujočih zvezdnikov, a hkrati velja za neke vrste poveličano mladinsko tekmovanje.

Zanimivo, da starostna omejitev velja le pri moških in ne tudi pri ženskah. Bržkone tudi zato, ker ženski nogomet ni deležen enake pozornosti kot moški, svetovno prvenstvo za ženske pa za Fifo predvsem zaradi manjšega zaslužka ni v prvem planu.

Zakaj v Parizu ne bo Mbappeja?

Kljub temu tudi od uvedbe starostnih omejitev leta 1992 zvezdniških imen, ki so nastopila na olimpijskih igrah, ne manjka. Na čelu seznama nogometnih virtuozov, ki so osvojili olimpijsko zlato, velja izpostaviti Lionela Messija in Neymarja, pa tudi Angela Di Mario, Carlosa Teveza, Samuela Eto’oja, Jay-Jaya Okocho in Pepa Guardiolo. Čar, ki ga prinašajo olimpijske igre, so med drugim spoznali tudi Thiago Silva, Ronaldinho, Andrea Pirlo, Xavi, Carles Puyol, Ivan Zamorano, Javier Zanetti, Ronaldo Nazario, Rivaldo in Roberto Carlos, a so se morali zadovoljiti z osvojenim srebrom oziroma bronom.

Foto: Joerg Schueler/Eibner/Guliverimage

Nemara bi bil seznam še obširnejši, če bi olimpijski nogometni turnir veljal za uradni dogodek Fife, tako kot sta to svetovno in evropsko prvenstvo ter številna druga tekmovanja. To predstavlja precejšnjo težavo, saj klubi zaradi tega svojih igralcev niso dolžni poslati na olimpijske igre, kar številnim selektorjem olimpijskih reprezentanc povzroča precejšnje preglavice.

“Toliko zavrnitev sem nazadnje dobil na univerzi,” je težave, ki jih je imel s sestavljanjem ekipe, komentiral francoski olimpijski selektor Thierry Henry. Nekdaj sijajni napadalec je vse do zadnjega upal, da bo v Parizu lahko računal tudi na Kyliana Mbappeja, ki je izrazil željo po nastopu, vendar je njegov novi klub Real Madrid ni uslišal.

Kylian Mbappe. Foto: Profimedia

Mbappe sicer še zdaleč ni edino veliko nogometno ime, ki bo izpustilo tekmovanje pod petimi krogi. Da bi med 26. julijem in 11. avgustom predstavljala svojo državo, sta si zaželela tudi Argentinec Enzo Fernandez in Ukrajinec Mikhail Mudrik, a jima njun klub Chelsea tega ni dovolil.

Poseben način kvalifikacij

Na prihajajočih olimpijskih igrah bo sicer nastopilo 16 reprezentanc, ki bodo nastopale v kar sedmih mestih – v Parizu, Marseillu, Lyonu, Bordeauxu, St. Etiennu, Nici in Nantesu. Poleg gostiteljice Francije in že omenjenih Argentine in Ukrajine se bodo za odličja potegovale še Dominikanska republika, Gvineja, Irak, Egipt, Izrael, Mali, Japonska, Maroko Nova Zelandija, Paragvaj, Španija, Uzbekistan ter ZDA.

Foto: Guliverimage

Zasedbe so si nastop zagotovile na zelo različne načine, a večinoma prek mednarodnih mladinskih prvenstev. ZDA in Dominikanska republika prek prvenstva Severne in Srednje Amerike ter Karibov do 20 let, evropske reprezentance prek evropskega prvenstva do 21 let, afriške prek afriškega pokala do 23 let, azijske pa prek azijskega prvenstva do 23 let. Izjema sta bili le nogometni zvezi Južne Amerike in Oceanije, ki sta organizirali poseben kvalifikacijski turnir.

Skupine na OI 2024

Skupina A: Francija, ZDA, Gvineja, Nova Zelandija

Skupina B: Argentina, Maroko, Irak, Ukrajina

Skupina C: Uzbekistan, Španija, Egipt, Dominikanska republika

Skupina D: Japonska, Paragvaj, Mali, Izrael

* Iz skupine v izločilne boje napredujeta najboljši dve reprezentanci

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje