Celjani garali za prvo zmago v spomladanskem delu

Nogomet 25. Feb 202219:45 > 19:53 2 komentarja

23. krog Prve lige Telemach prinaša tako derbi za vrh kot tudi derbi za obstanek, v vsakem primeru pa pet tekem, ki bodo bržkone znova premešale vrstni red na lestvici. Prva tekma je bila na sporedu v petek, Celjani so se veselili svoje prve zmage v spomladanskem delu, krog pa zaključujemo v nedeljo z derbijem kroga v Stožicah. Nogometni konec tedna bo zaznamovala tudi ukinitev pogoja PCT in sprostitev vseh pogojev za vstop na nogometne stadione.

Tekmo so bolje odprli Celjani, ki so premoč kronali v 17. minuti. Po podaji s prostega strela se je v kazenskem prostoru najbolje znašel David Zec, ki je uspel premagati gostujočega vratarja Luko Janžekoviča. Le dve minuti zatem bi grofje lahko podvojili svojo prednost, toda Tamar Svetlin je žogo poslal prek vrat.

V nadaljevanju prvega polčasa nismo videli veliko akcije, pred koncem so nekoliko bolj pritisnili gostje, ki so v 42. minuti nevarno zapretili prek Emirja Azemovića, toda izid je ostal nespremenjen.

Tudi nadaljevanje srečanja, vsaj na začetku, ni ponudilo veliko akcije. Kidričani so prišli do najstrožje kazni po posvetu glavnega sodnika s sobo za VAR. Martin Šroler je prevzel odgovornost in izenačil na 1:1. Toda Celjani so že nekaj minut kasneje spet povedli. Mićo Kuzmanović je zadel za vodstvo domačinov. Nato je sledila še ena izjemna akcija Šrolerja, ki je še drugič izenačil izid.

Toda Celjani so kljub temu krenili po vse tri točke. V 84. minuti je zadel Grigorij Morozov in grofov prinesel prve tri točke v spomladanskem delu sezone.

Sramežljivo pogledovanje proti Evropi

Nogometaši Domžal še drugo sezono zapored dokazujejo, da znajo v drugem delu dvigniti raven svoje forme. Po remiju s Taborom so varovanci Dejana Djuranovića nanizali dve veliki zmagi proti Olimpiji in Kopru ter se povsem oddaljili do cone izpada in se začeli pomikati proti vrhu lestvice. Svojo priložnost odlično izkoriščata mlada Mitja Ilenič in Benjamin Markuš, v nekoliko bolj napadalni vlogi se dobro znajde tudi Zeni Husmani. Čeprav rumena družina v prestopnem roku ni pripeljala nobenega novinca, so ob Kamniški Bistrici očitno našli učinkovite interne rešitve.

Vstop na tekmo med Domžalami in Bravo bo prost.

Vajeni smo, da je Bravo ekipa, ki prejema malo zadetkov, nismo pa vajeni, da tako učinkovito trese mreže nasprotnika, kot je to počela na prvih dveh tekmah nogometne pomladi. Šiškarji so petkrat premagali nasprotnikove vratarje, dodano vrednost v napadu zagotovo predstavlja predvsem nekdanji nogometaš Olimpije Gal Kurež. Dejan Grabić je po tekmi s Celjem priznal, da je bila predstava Brava blizu idealne in da si želi v tem slogu tudi nadaljevati. Tokrat bo za mesto v prvi postavi kandidiral tudi Loren Maružin, ki je popolnoma nared po okužbi s covidom-19, že v minulem krogu pa se je izkazal z zadetkom.

Domžalčani Brava doma niso premagali na zadnjih štirih tekmah.

Priložnost, da pobegnejo tekmecem

Mariborčani v obračun s Taborom vstopajo v vlogi velikega favorita. Varovanci Radovana Karanovića so na obračunu z Radomljami dokazali svojo kvaliteto, podobno demonstracijo moči pa pričakujemo tudi na obračunu s Kraševci. V ekipo se vse bolje vključuje Đorđe Ivanović, vijolice pa so že dokazale tudi to, da imajo dolgo klop – poškodovanega Nino Žuglja je na ponedeljkovi tekmi izvrstno nadomestil Danijel Šturm.

NK Maribor ob sprostitvi ukrepov navijače na tekmo vabi s 50 % popustom ob nakupu vstopnice za tekmo s Taborom.

Po nesrečnem porazu z Olimpijo Sežano čaka verjetno najtežje gostovanje v sezoni. V taboru Kraševcev z enim očesom že pogledujejo proti sredini tekmi z Radomljami, ki bo ena ključnih v boju za obstanek, zato lahko v četi Dušana Kosića pričakujemo določene spremembe. Tabor na začetku drugega dela deluje bolje kot v zaključku jesenskega dela, še vedno pa nekako velja, da Sežanci osvajajo manj točk, kot bi si jih z igro morda zaslužili.

Na zadnjih petih tekmah je Maribor vselej premagal Tabor. Foto: Jure Banfi

Zadnji vlak za priključek k vrhu, a naloga bo težja, kot se zdi

Mura je z zmago proti Aluminiju prišla do prve zmage v novi eri – obdobju po Anteju Šimundži. Od tu naprej naj bi bilo lažje, čeprav zmaga v Kidričevem še zdaleč ni bila spektakularna, bo močno pripomogla k samozavesti Prekmurcev. Ti naj bi imeli na papirju proti Radomljam lahko delo, a zdaj že vemo, da mlinarji v drugem delu sezone ne bodo lahek zalogaj. Če črno-beli, pri katerih bo zaradi kazni še vedno manjkal Žiga Kous, ne bodo stoodstotni, se kaj lahko opečejo.

Posebna akcija Prekmurcev – prvih 100 navijačev, ki bo v nedeljo stopilo v Fazanerijo, bo dobilo zastonj pivo pri klubskem baru.

Radomljani so na prvih dveh tekmah dokazali, da mislijo resno v svojih napovedih o obstanku med elito. Varovanci Nermina Bašića so najprej povozili Aluminij (4:0), nato pa sicer izgubili z Mariborom (1:4), a s pogumno predstavo zagotovo pridobili nove simpatije spremljevalcev slovenskega nogometa. Bodo mlinarji naslednje leto igrali med elito? “Stoodstotno,” samozavesti ne manjka trenerju rumeno-črnih.

Na prvih dveh tekmah teh dveh nasprotnikov v tej sezoni je padlo kar 10 zadetkov.

Kdor izgubi, se od stika z vrhom poslovi

Olimpija je z osvojenimi devetimi točkami na štirih tekmah znova povsem ujela stik z vrhom. Tisto, kar navijači Ljubljančanov pogrešajo, so bolj prepričljive predstave varovancev Dina Skendra. A dejstvo je, da so v Stožicah januarja dodobra prevetrili svojo ekipo in trenutno je zagotovo prioriteta osvajanje točk, za lepotne popravke v igri pa bo čas, ko se moštvo nekoliko uigra. Zanimivo bo videti, koliko bo tokrat hrvaški strateg premešal začetno postavo, na obračunu s Koprom pa v vsakem primeru znova pričakujemo precej rezervirano Olimpijo, ki bo pametno prežala na napake nasprotnika.

Olimpija je pred tekmo delila vstopnice z nagradnimi igrami na svojih družbenih omrežjih.

Če so Koprčani navdušili na obračunu s Celjani, so razočarali v dvoboju z Domžalčani. Zoran Zeljković je imel skozi teden dovolj “materiala” za razmislek, predvsem pa bo moral najti način, kako nadomestiti suspendirana Ivana Jelića Balto in Ivana Novoselca. Koprčani so v tej sezoni na največjem stadionu v Sloveniji že dvakrat zmagali – tako v prvenstvu kot v pokalu – kar je lahko dodatna doza samozavesti pred tekmo, ki bo nakazala, kdo bo najresnejši tekmec Maribora v boju za letošnji državni naslov.