Znana je velika večina reprezentanc, ki bodo nastopile na letošnjem svetovnem nogometnem prvenstvu. Preverili smo, koga od največjih zvezdnikov bomo v Katarju pogrešali.
Mohamed Salah (Egipt)
Superzvezdnik svetovnega nogometa, ki je brez svetovnega prvenstva ostal na dramatičen način. Proti Senegalu je Egipt na odločilni tekmi izgubil po enajstmetrovkah. Da bi bilo za zvezdnika Liverpoola vse skupaj še veliko huje, pa se je ponovila zgodba iz finala afriškega pokala le mesec dni pred tem. Tudi tega je Egipt izgubil po enajstmetrovkah. Prav tako proti Senegalu.
Salah v afriških kvalifikacijah sicer ni blestel. Kot kapetan za Egipt na sedmih tekmah ni dosegel niti enega gola. V statistiko je vpisal tri asistence. Na zadnjem svetovnem prvenstvu je Salah nastopil in s soigralci izgubil ve tri tekme. Kljub temu je dvakrat zadel.
Pierre-Emerick Aubameyang (Gabon)
Novopečeni zvezdnik Barcelone, ki v Kataloniji navdušuje, je z Gabonom obstal v prvem krogu afriških kvalifikacij, v katerih je krepko zaostal za Egiptom. To, da se Gabon ni uvrstil v Katar, zagotovo ni presenečenje.
Ta dvomilijonska država, ki leži v Centralni Afriki, se na svetovna prvenstva namreč ni uvrstila še nikoli, a v Katarju bomo strelca več kot 300 golov zagotovo pogrešali. Aubameyang, ki je star 32 let in je morda zamudil zadnjo priložnost za uvrstitev na mundial, je v kvalifikacijah v petih nastopih dosegel dva gola.
Erling Haaland (Norveška)
Eden najboljših napadalcev na svetu bo moral na prvi nastop na svetovnem prvenstvu (in tudi velikem tekmovanju) še nekoliko počakati. Norveška je v evropskih kvalifikacijah v skupini G pristala na tretjem mestu za Nizozemsko in Turčijo.
Morda tudi zaradi tega, ker na zadnjih štirih tekmah ni mogla računati na svojega zvezdnika. Ta je pred tem na šestih tekmah zabil pet golov, njegov učinek v reprezentančnem dresu pa je naravnost sijajen. Zbral je 16 tekem in dosegel 13 golov. Pri 21 letih ima za uvrstitev na mundial še dovolj časa …
Sebastien Haller (Slonokoščena obala)
Strelec kar enajstih golov v ligi prvakov za Ajax iz Amsterdama v tej sezoni, ki je z 20 goli tudi najboljši strelec nizozemskega prvenstva in eden najbolj vročih golgeterjev na svetu ta hip, je s Slonokoščeno obalo obstal že v prvem delu afriških kvalifikacij.
Nekdanji francoski mladi reprezentant, ki je za Slonokoščeno obalo začel nastopati šele pred letom in pol, je v kvalifikacijah sicer odigral štiri od šestih tekem. Zabil je dva gola, oba pri pomembni zmagi nad Kamerunom z 2:1 ob začetku kvalifikacijah. Na zadnji, odločilni tekmi proti Kamerunu, ki jo je s soigralci izgubil z 0:1, se ni uspel vpisati med strelce in ostal brez prvega mundiala v karieri. Pri 27 letih še ima čas, da si ga zagotovi v prihodnosti.
Jan Oblak (Slovenija)
O njem verjetno ni treba razpredati na dolgo in široko. Škofjeločan, ki je kot član madridskega Atletica že vrsto let med najboljšimi vratarji na svetu, je bil s Slovenijo v evropskih kvalifikacijah spet daleč od uspeha. Slovenska reprezentanca je v skupini H pristala šele na četrtem mestu in za Rusijo na drugem zaostala za kar osem točk.
Oblak je kot kapetan vrata Slovenije branil na vseh desetih tekmah in prejel 13 golov. Še šestič, odkar je njen član, je z reprezentanco ostal brez velikega tekmovanja, pri 29 letih pa časa ni več na pretek …
Riyad Mahrez (Alžirija)
Potem ko je z Alžirijo leta 2019 postal afriški prvak, je leto 2022 za zvezdnika Manchester Cityja veliko slabše. Na nedavnem afriškem pokalu je z Alžirijo izpadel že v predtekmovanju, zdaj pa še drugič v nizu ostal še brez svetovnega prvenstva, potem ko je s soigralci včeraj po podaljških izgubil na odločilni kvalifikacijski tekmi proti Kamerunu.
Kot kapetan je za Alžirijo igral na vseh osmih tekmah v kvalifikacijah in bil njen najboljši mož. Zabil je pet golov in prispeval dve asistenci. Pri 31 letih je njegova reprezentančna kariera v zatonu, zato je vprašanje, ali ga bomo na mundialu še kdaj videli. Leta 2014 je na njem namreč že igral.
Zlatan Ibrahimović (Švedska)
“Bomo videli. Nisem še končal,” je po porazu na finalni tekmi dodatnih evropskih kvalifikacijah proti Poljski povedal Ibrahimović in vprašanje, ali ga bomo še spremljali v švedski reprezentanci, pustil viseti v zraku, a to, da ga na svetovnih prvenstvih ne bomo več videli, je verjetno jasno tudi njemu. Star je 40 let.
Ibrahimović je sicer nastopil že na dveh svetovnih prvenstvih, na prvem daljnega leta 2002, potem pa še štiri leta pozneje, a na mundialu v petih nastopih ni uspel doseči gola. Na svetovni prvenstvi 2010 in 2014 se Švedska ni uvrstila, turnir v Rusiji pred štirimi leti pa je izpustil zaradi poškodbe.
Luiz Diaz (Kolumbija)
Novopečeni zvezdnik Liverpoola, ki od januarja letos navdušuje na Anfieldu, je s Kolumbijo v južnoameriških kvalifikacijah pristal šele na šestem mestu in za točko zaostal za petim, ki bi jim prineslo vsaj dodatne kvalifikacije. Kolumbijci so tako prvič po letu 2010 ostali brez nastopa na svetovnem prvenstvu.
26-letni Diaz, ki je v prvi polovici sezone blestel pri Portu, je odigral 16 od kar 18 tekem, ki jih prinašajo južnoameriške kvalifikacije, izkazal pa se je s tremi goli in asistenco.
David Alaba (Avstrija)
Nekdanji dolgoletni zvezdnik münchenskega Bayerna, ki od lanskega leta uspešno igra za Real Madrid, je pri 29 letih ostal brez še enega svetovnega prvenstva, na katerem še nikoli ni zaigral. Eden najboljših branilcev na svetu in kapetan Avstrije je izgubil z Walesom v polfinalu dodatnih evropskih kvalifikacij.
Za Avstrijo, v dresu katere se bliža stotemu nastopu, je sicer odigral vseh enajst tekem v kvalifikacijah. Gola ni zabil, se je pa izkazal z asistenco.
Martin Škriniar (Slovaška)
Z nastopom na evropskem prvenstvu se že lahko pohvali, in sicer je tam nastopil že dvakrat, na debi na svetovnih prvenstvih pa bo moral ta dolgoletni steber obrambe milanskega Interja še nekoliko počakati.
V kvalifikacijah je sicer odigral prav vseh 900 minut za Slovaško, ki je igrala v skupini skupaj s Slovenijo, s katero je dvakrat remizirala. Sedemindvajsetletnik je v desetih nastopih sicer dosegel dva gola. Enega pri zmagi nad Rusijo z 2:1 ob začetku kvalifikacij.
Še nekateri preostali zvezdniki, ki bodo manjkali:
Hakan Calhanoglu (Turčija), Martin Odegaard (Norveška), Patrick Schick (Češka), Jorginho (Italija), Victor Osimhen (Nigerija), Franck Kessie (Slonokoščena obala), Wilfried Zaha (Slonokoščena obala), Edin Džeko (BiH), Wilfried Ndidi (Nigerija), Alexander Isak (Švedska), Dejan Kulusevski (Švedska), Leon Bailey (Jamajka), Naby Keita (Gvineja), Henrikh Mkhitaryan (Armenija), Enrico Chiesa (Italija), Gianluigi Donnarumma (Italija), Duvan Zapata (Kolumbija) …
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!