Fantastična Slovenija nerešljiva ugnaka za svetovne prvake

Odbojka 30. Maj 202122:08 > 23:58 0 komentarjev

Slovenska odbojkarska reprezentanca se je na tretji tekmi lige narodov v Riminiju v Italiji razveselila druge zmage. Po sobotnem slavju proti domačinom so bili po skoraj dveh urah in pol ter štirih nizih boljši tudi od močne poljske vrste.

Slovenski odbojkarji so v svojem krstnem nastopu v ligi narodov na tretji tekmi vpisali še drugo zmago. Po Italiji je padla svetovna prvakinja Poljska, ki je ob odsotnosti zvezdnikov Wilfreda Leona in Bratosza Kureka morala priznati premoč z 1:3 (-22, 23, -19, -23). Evropski viceprvaki so z izjemo drugega niza prikazali najboljšo predstavo doslej. Na visoki ravni so nastopili vsi, ki so dobili priložnost, še posebej pa sta se izkazala Tonček Štern z 18 in Klemen Čebulj s 17 doseženimi točkami.

Tako kot v soboto proti Italiji je Slovenija tudi proti močnim Poljakom v tekmo vstopila izvrstno, hitro pobegnila na tri točke, prednost pa zadržala tudi ob prvem tehničnem odmoru (5:8). Z visoko ravnjo igre z le malo napakami so Slovenci nadaljevali tudi v prihodnjih minutah. Poljska je poskušala zaostanek znižati predvsem s pritiskom na začetnem udarcu, a bila ob dobrem sprejemu Slovenije neuspešna.

(Foto: FIVB)

Ob drugem tehničnem odmoru je prednost evropskih podprvakov še nekoliko narasla – na plus štiri, v končnico pa so vstopili z visokim vodstvom 21:15. Ob tako zajetni prednosti so izkušeni Slovenci kljub manjšemu padcu zbranosti niz mirno pripeljali do konca in ga po neubranljivem udarcu Čebulja dobili s 25:22.

Manj prepričljiv je bil vstop slovenskih odbojkarjev v naslednji niz. V njihovo igro se je prikradla nezbranost, saj so delali napake v napadu, slabši pa je bil tudi blok. Izkušena reprezentanca, kot je Poljska, je to znala izkoristiti, prevzela pobudo in si priigrala štiri točke prednosti (10:6). Selektor Slovenije se je v nadaljevanju odločil za menjave in namesto Tončka Šterna v igro poslal Alena Šketa, Gregorja Ropreta pa je na igrišču zamenjal Dejan Vinčić.

Poteza se je že zdela za posrečeno, saj se je Slovenija približala le na minus ena (15:16), a so tekmeci hitro odgovorili s tremi zaporednimi točkami. Kljub temu se Slovenci niso predali, se borili in Poljake ujeli pri 22. točki, nekaj trenutkov kasneje pa po zaslugi Čebulja prvič v nizu vodili. Do popolnega zasuka le ni prišlo, saj je nasprotnik s tremi točkami zapovrstjo dobil niz in izenačil na 1:1.

A slovenske zasedbe to ni zmedlo. V tretji niz je krenila samozavestno in po dveh zaporednih asih Alena Pajenka povedla z 9:5. Poljaki so predvsem po zaslugi poljskega sprejemalca Aleksandra Sliwke še držali priključek, vendar zelo razpoloženi 26-letnik je bil premalo, da bi Poljake popeljal v vodstvo. Zgodilo se je ravno nasprotno, saj je Slovenija v nadaljevanju močno dvignila raven igre, nasprotnika povsem nadigrala in z izidom 25:19 osvojila še svoj drugi niz na tekmi.

Četrti niz je bil tudi zadnji. Slovenska reprezentanca je zagospodarila v njegovi drugi polovici, ko je s fantastično igro tako v obrambi kot napadu prišla do vodstva s 15:11. Odbojkarji na nasprotni  strani mreže so napeli vse sile, da se vrnejo, kar jim je v končnici celo uspelo (22:22). A Slovenci se niso pustili zmesti. Ostali so zbrani in se veselili še druge zaporedne zmage.

Alberto Giuliani z Asseco Resovia ne najde poti iz krize. Foto: FIVB
Četrti nasprotnik Slovenije bodo Nizozemci. Foto: FIVB

Selektor Giuliana vesel napredka svoje ekipe

“Borili smo se in vedeli smo, da bo tekma zelo težka. Tudi po izgubljenemu nizu se nismo predali in povesili glav. Začeli smo znova igrati, napadati z vseh strani, se vrnili in pripeljali zmago k nam domov. Naša igra je bila odlična. Stopnjevali smo formo in tretjo tekmo, ki je najtežja, odigrali vrhunsko. To je raven igre, ki si jo res želimo obdržati vse do konca turnirja,” je po tekmi dejal slovenski odbojkar Alen Pajenk.

“Seveda sem vesel zmage nad Poljsko, saj gre za zelo močno reprezentanco. A vesel sem tudi, da je napredovala moja ekipa. Na tem malem tridnevnem turnirju smo vpisali dve zmagi, kar je dobro za nadaljevanje tekmovanja. Zdaj moramo najti ravnotežje med počitkom in treningom pa tudi, da ostanemo zbrani, saj je turnir zelo dolg,” pe je bil zadovoljen Alberto Giuliani.

Naslednjo tekmo bodo Slovenci  odigrali v četrtek, 3. junija, ko se bodo pomerili z Nizozemsko.

Poljska : Slovenija 1:3 (-22, 23, -19, -23)

Sejmiščna dvorana v Riminiju, brez gledalcev, sodnika: Rapisarda (Italija), Joo-Hee (Južna Koreja).

Poljska: Muzaj, Kaczmarek 17, Wojtazsek, Drzyzga, Lomacz 1, Kubiak 8, Sliwka 13, Zatorski, Janusz, Bieniek 16, Fornal, Badnorz, Klos 7, Huber.

Slovenija: T. Štern 18, Pajenk 10, Kozamernik 9, Šket 3, Vinčić, Štalekar, Ž. Štern, Klobučar, Kovačič, Videčnik, Ropret 3, Urnaut 13, Čebulj 17, Možič 1.