Francoski odbojkarji ostajajo na Olimpu

Odbojka 10. Avg 202415:31 0 komentarjev
Francija - Poljska

Francoska odbojkarska reprezentanca je pred domačimi navijači ubranila naslov olimpijskih prvakov. V velikem finalu je bila za zlato odličje s 3:0 (19, 20, 23) v nizih boljša od Poljakov, ki so se morali zadovoljiti s srebrom.

Francozi so danes prikazali najboljšo predstavo na tem turnirju. Tekmeca so zlomili predvsem v zaključkih nizov po zaslugi izjemnih servisov in sprejema.

Stari in novi olimpijski prvaki so se v predtekmovanju precej namučili z reprezentanco Srbije, ki so jo premagali s 3:2. Nato so premagali Kanado s 3:0 in izgubili proti Sloveniji s 3:2, za kar se je izkazalo, da je bil to edini poraz Francije na domačih igrah. Precej bolje so Francozi zaigrali v izločilnih bojih, kjer so se v četrtfinalu s 3:2 namučili z Nemci, a nato v polfinalu s 3:0 odpihnili Italijane.

Poljakom tokrat ni šlo vse tako gladko kot v četrtfinalu proti Sloveniji. Pri Poljski se danes ni pretirano izkazal Wilfred Leon, ki je dosegel zgolj devet točk. Poljaki so v predtekmovanju premagali Brazilijo in Egipt ter izgubili z Italijani. Največ pa so prikazali ravno v četrtfinalu proti Sloveniji.

Prvi niz v finalu so bolje začeli Francozi, ki so prvič povedli pri izidu 7:6. Prednost so zadržali ves prvi niz in si pri izidu 24:19 priigrali pet zaključnih žog za zmago. Izkoristili so že prvo, ki jo je uspešno zaključil Jean Patry.

Drugi niz je bil večino časa precej izenačen, Poljaki so nekajkrat vodili za dve točki, a so Francozi po zaslugi izvrstnega servisa in igre v bloku z delnim izidom 4:0 povedli s 14:12. Poljaki so nato izvedli serijo z delnim izidom 4:1 in povedli s 16:15. Takšen rezultat je obetal izenačeno končnico niza.

Sledila je nova francoska serija z delnim izidom 5:1, ki je Francoze iz zaostanka 16:18 popeljala do vodstva z 21:19. Do konca niza so Francozi svojo igro še stopnjevali in ga po izvrstnem servisu in točki Trevorja Clevenota dobili s 25:20 ter povedli z 2:0 v nizih.

Tretji niz se je začel podobno izenačeno kot prva dva, več pa so bili v prednosti Francozi. Po izenačenem izidu na 14:14, so Poljaki povedli s 16:14, kar jim je vlilo upanje, da bi lahko dobili tretji niz, a so Francozi ponovno izenačili na 17. točki. Nato se je na servisu ponovno izvrstno znašel Quentin Jouffroy, ki ga Poljaki niso mogli zaustaviti, saj je dosegel kar štiri ase in Francozom zagotovil vodstvo s 23:18.

Po uspešnem napadu Clevenota so si Francozi priigrali pet zaključnih žog za zmago, a se Poljaki niso predali. Uspešno so ubranili štiri zaključne žoge, nato pa je Leon premočno serviral, poslal žogo preko igrišča in slavje Francozov se je začelo.

Bron so osvojili Američani, ki so v petek prav tako s 3:0 v nizih premagali Italijane.