Izjemno: Slovenci po drami zrušili tudi ZDA!

Odbojka 21. Jun 202120:54 > 22. Jun 2021 8:12 0 komentarjev
Slovenci so v Riminiju spisali novo lepo pravljico. Foto: FIVB

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v 13. krogu v lige narodov v Riminiju prišla še do desete zmage! Na prvi tekmi zadnjega, petega sklopa treh zaporednih tekem so slovenski odbojkarji s 3:2 (-28, 19, -21, 26, 13) v nizih novo velesilo ZDA. Slovenci so s tem naredili še dodaten korak k uvrstitvi v polfinale, kamor se uvrstijo prve štiri reprezentance na lestvici.

Po treh dneh premora so Slovenci tudi tekmo proti ZDA začeli na vso moč. Slovenski selektor Alberto Giuliani je 13 obračun v Riminiju začel s prvo postavo. Na podajalskem mestu je začel Gregor Ropret, sprejemalsko delo delo sta opravljala Tine Urnaut in Klemen Čebulj, na korekciji je bil Tonček Štern, blokerja sta bil Alen Pajenk in Jan Kozamernik, libero pa Jani Kovačič.

Začetna postava Slovenije:

Sprejemalca: Urnaut, Čebulj
Blokerja: Pajenk, Kozamernik
Korektor: T. Štern
Podajalec: Ropret
Libero: Kovačič

Slovenci so odlično začeli in imeli pobudo celoten niz, na drugi tehnični odmor so odšli s prednostjo 16:12, vodili so tudi z 22:20, a to na koncu ni bilo dovolj za zmago v prvem nizu. Američani so naprej Slovence ujeli, po drami in izmenjavanju v vodstvu pa so ZDA na koncu zmagale s 30:28. Neustavljiv je bil Taylor Sander, ki je Slovencem v prvem nizu nasul osem točk.

Fotogalerija s tekme med Slovenijo in ZDA (foto: FIVB):

Slovenci bi se v primeru zmag nad Japonci in Bolgari brez težav uvrstili v polfinale. Foto: FIVB
Slovenci EuroVolley 2021 začenjajo proti Čehom. Foto: FIVB
Slovenski odbojkarji so na petih tekmah skupinskega dela trikrat zmagali in dvakrat izgubili. Foto: FIVB

Slovence nesrečno izgubljen niz ni zmedel. Giuliani ni menjal, slovenski odbojkarji pa so tako kot večino prvega niza narekovali tempo in ponovno prišli do otipljive prednosti. Povedli so z 11:7 in 15:11. Američani so se približali na dve točki (19:17), nato pa so Slovenci z delnim izidom 5:1  prišli do izenačenja na 1:1 v nizih (25:19).

Tudi v tretjem nizu smo videli poleten začetke Slovencev, nato pa je iskrivost v naših vrstah ugasnila. Pri izidu 12:12 so Američani dosegli tri zaporedne točke in pobegnili slovenskim odbojkarjem. Slovenci so se še približali na 16:17, nato pa je sledil ameriški niz 5:2 in tretji niz je bilo odločen. Na koncu je bilo 25:21 v prid ZDA.

Slovenija: T. Štern 18, Pajenk 13, Kozamernik 7, Šket, Gasparini, Vinčić, Štalekar, Ž. Štern, Kovačič, Videčnik, Ropret 3, Urnaut 16, Čebulj 27, Možič.

ZDA: Anderson 9, Sander 21, Jendryk, Ensing 5, Stahl 5, K. Shoji, Defalco 17, Christenson 1, Holt 12, Sander, Jaeschke, Muagututia 1, Smith 6, E. Shoji.

Vstali od mrtvih in zrušili novo velesilo

V četrtem nizu so večino časa vodili Američani in ko je že kazalo, da je vsega konec, so se Slovenci vrnili. ZDA so vodile s 23:20, a to ni bilo dovolj za zmago. Slovenski odbojkarji so se po hudi borbi vrnili v igro in četrti niz po napeti dobili z 28:26.

Klemen Čebulj je bil ponovno najboljši Slovenec. Foto: FIVB

O zmagovalcu je odločal peti niz. Tudi tukaj smo spremljali dramo. Bolje so začeli Slovenci, vodili so tudi Američani z 11:10, a Giulianijeva četa se ni dala in po skoraj treh urah igre prišla do desete zmage (15:13).

Najboljši ponovno Čebulj, Brazilci prvi polfinalist

Najboljši Slovenec je bil ponovno s 27 točkami Klemen Čebulj, 18 točk je k veliki zmagi prispeval Tonček Štern, 16 pa kapetan Tine Urnaut. Pri ZDA je bil najbolj razpoložen z 21 točkami Taylor Sander.

Pred Slovenci sta le še dve tekmi. V torek jih čaka obračun z Japonci, za konec v sredo pa še z Bolgari, ki so v Riminiju zmagali zgolj na dveh tekmah.

Brazilci so si po zmagi nad Italijo kot prvi zagotovili nastop v polfinalu. Le še eno zmago potrebujejo Poljaki, napako Slovencev pa čakajo Francozi, Srbi in Rusi. A kot rečeno, Japonci in Bolgari ne bi smeli biti pretežek zalogaj.