Nova slovenska lekcija poljskim odbojkarjem

Odbojka 18. Avg 202320:43 0 komentarjev

Slovenska odbojkarska reprezentanca je na uvodni tekmi Wagnerjevega memoriala v Krakovu na Poljskem premagala domačina s 3:0 (21, 18, 21).

Slovenski odbojkarji so še enkrat več potrdili, da so strup za sicer izjemno močno poljsko zasedbo. Čeprav so zadnji dve tekmi z njimi izgubili – nazadnje v letošnji izvedbi lige narodov – pa so se jim tokrat oddolžili s prepričljivo zmago brez izgubljenega niza na uglednem Wagnerjevem memorialu v Krakovu, ki letos poteka že v 20. izvedbi.

Selektor Gheorghe Cretu z izborom začetne postave ni poskrbel za presenečenje, je pa tokrat naloge korektorja zaupal Roku Možiču, ki je nalogo več kot upravičil. Ob njem so obračun začeli še sprejemalca Tine Urnaut in Klemen Čebulj, srednja blokerja Jan Kozamernik in Alen Pajenk ter podajalec Gregor Ropret, ki se je menjal s prostim igralcem Janijem Kovačičem.

Prvi dvoboj Wagnerjevem memorialu, na katerem nastopajo prvič, so Slovenci začeli odlično in od prve točke nadzorovali potek igre. Ključ do tega so bili močni in natančni servisi, s katerimi so tekmece pošiljali daleč od mreže, obenem pa uspešno zaključevali svoje napade. Vse to jih je že kmalu po uvodu popeljalo na 10:5, ni pa strlo odpora tekmecev. Ti so se v preostanku niza dvakrat približali na točko. Prvič takoj z nizom 4:0 za 9:10, drugič pa pri 16:17.

A Slovenci so obakrat znali umiriti strasti in stopiti skupaj. Po napaki Poljakov pri servisu in udarcu iz protinapada so se povzpeli na 23:19. Slednji so zaostanek štirih točk z asom Wilfreda Leona prepolovili, nato pa sta dobra obramba in zaključek Čebulja ter as Možiča tehtnico nagnila na slovensko stran.

Po začetni krizi v nadaljevanju znova našli prave odgovore

Če so bili servisi odlika slovenskih odbojkarjev v prvem delu tekme, so na začetku drugega niza pri njih začeli delati napake. Uvodoma kar tri zaporedne, katerim so Poljaki dodali uspešen protinapad za vodstvo s 4:3. Gostitelji turnirja so bili za tem pol koraka pred slovensko zasedbo vse do 10:9, nato pa je slednji uspel zasuk.

Z blokom Kozamernika je slovenska prednost narasla na 16:12. Čeprav so se gostitelji približali na (17:18), pa a so igralci selektorja Cretuja v pravem trenutku znova našli prave odgovore in niz dobi li s 25:18.

Poljaki brez odgovora tudi v tretjem nizu

Podobno kot v drugem nizu je bil tesen tudi uvod tretjega, le da so v njem manjšo pobudo imeli Slovenci. Slednji so z napako izid poravnali na 7:7, nato pa napravili odločilen skok. Dve poljski napaki v napadu in vmesna bloka Možiča ter Pajenka so gostitelje poslali na posvet, po katerem sta nova napaka in uspešen napad Čebulja zaključila niz petih slovenskih točk za 12:7. V nadaljevanju so Slovenci prednost povišali na sedem točk (20:13), kar je bila tudi najvišja razlika na celotni tekmi. Za tem so obračun le še mirno pripeljali h koncu s končnih 25:21.

V slovenskem dresu sta bila s po 17 točkami najuspešnejša Možič in Čebulj. Prvi je napade zaključeval s 64-, drugi pa s 56-odstotno uspešnostjo. Z 10 točkami jima je sledil Urnaut.

Slovenci že prihodnji teden v Bolgarijo

Slovence nova tekma na turnirju čaka že jutri ob 14. uri , ko jim bodo nasproti stali aktualni svetovni prvaki Italijani, v nedeljo jih čaka še dvoboj s Francozi. Sledila bo vrnitev v Ljubljano, kjer bodo opravili še zadnje treninge, prihodnjo nedeljo pa se nato odpravili na pot proti bolgarski Varni, kjer bo v sredo, 30. avgusta proti Ukrajini začela nastope med evropsko elito.