Slovenci pred začetkom svetovnega prvenstva pokazali mišice

Odbojka 23. Avg 202222:42 0 komentarjev

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je na zadnji pripravljalni tekmi pred petkovim začetkom svetovnega prvenstva, ki ga ga bo ob Poljski gostila tudi Slovenija, v lepo polnih Stožicah s 3:0 v nizih ugnala Iran in potrdila, da je v odlični formi. Selektorja sta se po hitrem koncu odločila, da se odigra še dodaten, četrti niz, ki so ga z 28:26 dobili gostje.

Slovenci so na zadnji pripravljani tekmi pred začetkom SP pokazali mišice. Po mariborskih zmagah nad Egiptom in Turkom so v treh nizih premagali tudi Iran ter se mu tako maščevali za gladek poraz v letošnji Ligi narodov. Četa slovenskega selektorja Gheorgheja Cretuja je potrdila odlično pripravljenost. Prva dva niza je igrala slovenska prva postava – Klemen Čebulj, Tine Urnaut, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Dejan Vinčić, Tonček Štern in Jani Kovačič in ob nekaj nihanjih v drugem nizu povedla z 2:0 v nizih.

Romun na slovenski klopi je po vodstvu z 2:0 v nizih priložnost ponudil še rezervistom Roku Možiču, Žigi Šternu, Saši Štalekarju, Danijelu Koncilji, Gregorju Ropretu in Janu Klobučarju. Tudi oni so po preobratu dobili dobili tretji niz, po hitrem koncu tekme pa sta se selektorja odločila, da se odigra še dodaten niz. Iranci so hitro povedli proti slovenski četi, ki se je po zmagi v tretjem nizu malce ugasnila, vseeno pa smo bili tudi v četrtem nizu priča napeti končnici. Na koncu z 28:26 do častnega niza prišli tudi gostje.

Statistika po prvih treh nizih:

Slovenija: Čebulj 12, T. Štern 8, Urnaut in Možič 7, Gasparini 6, Ž. Štern in Pajenk 4, Kozamernik 3, Koncilja 2, Vinčić 1, Ropret 0, Kovačič (L), Klobučar (L)

Iran: Amin 19, Sharifi 8, Mojarad in Toukhteh 6, Ebadipour 5, Esfandiar 4, Manavinezhad 3

Vinčić: Bil je pravi test

“Imeli tisti pravi test. Iran je vrhunska ekipa in dobro smo se odzvali. Še so nam po tleh padale malo prelahke žoge, a to so tisti detajli, ki se jim moramo do petka še posvetiti. Temu moramo nameniti več pozornosti, predvsem lahkih žogam in varanjem. Ampak generalno gledano sem zadovoljen,” je po obračunu povedal izkušeni Dejan Vinčić.

Začetek v petek proti Kamerunu

Priprave so končane, vse je nared, da se svetovno prvenstvo začne. Slovenci so pokazali, da je forma na zavidljivi ravni in da se pred petkovim začetkom proti Kamerunu nimajo ničesar za bati. In še opomnik: Vse tekme SP vključno slovenskimi si boste lahko ogledali na kanalih Sportkluba.

Potek tekme z Iranom:

3.niz:

Selektor Cretu je pred tretjim nizom iz igre potegnil vse prvokategornike in priložnost ponudil še rezervistom – Možiču, Žigi Šternu, Ropretu, Štalekarju, Koncilji, Gaspariniju in Klobučarju, ki je namesto Kovačiča zaigral na mestu libera. Tudi druga postava je brez težav držala stik z Iranci. V napadu sta kazala svoje mojstrstvo Možič in Gasparini in Slovence držala poravnane z razigranimi gosti.

Točka Roka Možiča:

Izid je bil poravnan do 20:20, ko se je ustavilo, Iranci so dosegli dve zaporedni točki. Po neuspešnem “šiku” Štalekarja je zadel Amin za vodstvo 22:20. Cretu je fante skušal zbuditi s pol minute odmora, a ni šlo.

Točka Žige Šterna:

Iran je v polno zadel še enkrat in bil pred vrati osvojitve tretjega niza (23:20). Ž. Štern je nevtraliziral prvo zaključno žogo gostov in znižal na 22:24 in začel slovenski preobrat. Iranci so se obenemeli, zablestel pa je Možič. Najprej z bombo in točko, nato še z norim blokom za izenačenje na 24:24. Mladi Mariborčan je poskrbel za izenačenje na 25:25.

Dramatičen zaključek 3. niza:

Pri 27:27 smo videli fantastično borbo Slovencev. Po reklamnih panojih sta “letela” Ropret in Možič, nato pa je blok za vodstvo dosegel Koncilja (28:27). Po dveh zgrešenih servisih na obeh straneh so do nove zaključne žoge prišli Slovenci, s prekrasnim plasiranim udarcem pa je za 3:0 poskrbel Žiga Štern.

2.niz:

Slovenski selektor ni spreminjal postave. V igri so ostali Urnaut, Čebulj, Pajenk, Kozamernik, Vinčić in Kovačič ter tudi drugi niz začeli zelo odločno. Spet je bilo izenačeno do desete točke, ko so Slovenci spet pobegnili. Najprej je lastno napako naredil Iran, nato pa je udaril še izjemni Štern, ki je Slovence popeljal do vodstva za tri (12:9).

Mojstrovina Točka Šterna:

Iran je bil nemočen. Tudi, ko so prišli do točke, so jim Slovenci že v naslednjem napadu odvzeli servis in držali prednost treh ali štirih točk. Po lepem “pajpu” kapetana Urnauta in prefinjenem udarcu Šterna so domači pobegnili že za pet točk (18:13).

Iranci so se tako kot v prvem nizu v zaključku približali Slovencem. Po bloku Šternu celo na 22:21, a je v naslednjem napadu kapetansko zadel Urnaut, nato pa mojstrsko še Čebulj za prvo zaključno žogo v drugem nizu (24:22). Prvo je zapravil Štern, po pol minut odmora pa je napako naredil še Pajenk in Iranci so izenačili na 24:24.

Končnica drugega niza:

Kljub izenačenju v slovenskem taboru ni bilo panike. Čebulj je s tehničnim udarcem presenetil iranski blok, Amin pa je v naslednjem napadu za izenačenje udaril v avt (27:25).

V Stožicah se je zbralo lepo število gledalcev, ki so glasno zapeli slovensko himno:

1.niz:

Že sam začetek tekme v Stožicah je pokazal, da je Iran nekaj povsem drugega, kot sta bila v Mariboru Egipt in Turčija. Slovenci so po izenačenem začetku po asu Tončka Šterna povedli za dve (10:8), nekaj sekund kasneje pa je s servisom opozoril tudi Klemen Čebulj in z dvema neubranljivima servisoma poskrbel za slovensko vodstvo s 13:9.

As točka Šterna:

Pomagalo ni niti pol minute odmora iranskega selektorja, Slovenci so brez težav držali prednost in jo proti koncu niza celo povišali. Po dolgi izmenjavi in točki Šterna je se na semaforju izpisali 20:14.

As Klemna Čebulja:

Azijci se kljub visokemu zaostanku niso predali in se po bloku Dejanu Vinčiću celo približali na 19:21, kar pa ni zmedlo domačih, ki so brez težav dobili prvi niz. Vajeti sta v svoje roke prevzela Jan Kozamernik in Vinčić in sta s tremi zaporednima točkama zapečatila usodo Irana v prvem nizu (25:20).