Nepopustljivi Slovenci za četrtfinale trepetali vse do konca

Odbojka 9. Sep 202315:56 > 20:12 1 komentar
slovenska odbojkarska reprezentanca

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca se je v Varni uvrstila v četrtfinale evropskega prvenstva. V razburljivem in dramatičnem obračunu, na katerem je zaostajala že z 0:2 v nizih, je bila s 3:2 (- 20, -22, 21, 23, 13) boljša od Turčije. V ponedeljkovem četrtfinalu jo čakajo Ukrajinci, ki so brez izgubljenega niza premagali Portugalsko.

Začetek dvoboja osmine finala se ni začel po slovenskih željah. Slovenski odbojkarji so na igrišču delovali kar nekoliko zmedeno, neučinkoviti pa so bili tudi v napadu, kar so Turki znali kaznovati. Dosegli so šest zaporednih točk za vodstvo 6:1, slovenskemu selektorju pa ni ostalo drugega, kot da zahteva polminutni odmor. Po njem so se Slovenci le nekoliko predramili, se približali le na točko zaostanka, a izida jim ni uspelo poravnati. Namesto tega so se jim prikradle napake pri sprejemu, na račun katerih so Turki znova napravili razliko (14:9).

Sloveniji igra nikakor ni stekla, pomagali pa nista niti menjavi na mestu podajalca, kjer je Gregorja Ropreta zamenjal Uroš Planinšič, in korektorja, kjer je Roka Možiča nadomestil Nik Mujanović. V nadaljevanju je priložnost namesto Klemna Čebulja dobil še Žiga Štern, a se je vodstvo Turčije še naprej gibalo pri štirih, petih točkah. Nič bolje ni bilo v končnici, ki so jo turški odbojkarji odigrali zbrano in brez večjih napak ter niz dobili s prepričljivim izidom 25:20.

Turki so v prvem nizu blesteli v bloku. Vpisali so jih kar šest, medtem ko so Slovenci uspeli doseči le enega. Težave Slovenije so se v drugem nizu nadaljevale tudi na sprejemu, posledično pa nikakor niso uspeli ujeti ritma, ki jih je krasil proti nasprotnikom v skupinskem delu. Pri Turkih je za nameček blestel njihov prvi zvezdnik Adis Lagumdžija, ki je imel ogromno zaslug, da je njegova ekipa po slabi polovici odigranega niza vodila z 11:6.

Slovenci so sicer na trenutke odigrali nekaj uspešnih akcij, s katerimi so zaostanek uspeli znižati na minus dve (12:14 in 16:18), a je tekmec vselej znal odgovoriti in znova prišel do občutnejše prednosti. Končnica drugega niza je bila tako na las podobna tisti v prvem. Igralci selektorja Turčije Alberta Giulianija so vanjo vstopili s prednostjo petih točk (21:16), kar je kljub nekaj težavam zadostovalo za miren zaključek niza, ki jim je pripadel s 25:22.

Po še drugem izgubljenem nizu je Slovencem voda že močno tekla v grlo, saj si novega spodrsljaja niso več mogli dovoliti. V tretji niz so vstopili precej bolj zbrano kot v pretekla dva, a jim tehtnice nikakor ni uspelo nagniti na svojo stran. Čeprav so imeli rahlo pobudo, pa so Turki držali korak z njimi. Izid je bil do dvanajste točke kar enajstkrat poravnan, neizprosen boj pa se je odvijal tudi v nadaljevanju, saj si nobena reprezentanca ni uspela priigrati otiplivejše prednosti.

Slovencem se je nepopustljivost naposled le obrestovala, saj so pri izidu 14:12 sploh prvič na tekmi vodili z dvema točkama prednosti, v naslednjih minutah pa povedli celo za plus štiri (18:14). A predati se niso želeli niti Turki, ki so bili na pragu velike senzacije. V končnici so se približali le na točko zaostanka (20:21), a so slovenski odbojkarji ostali zbrani in si priigrali kar štiri zaključne žoge. Prve po napaki Alena Pajenka na servisu niso uspeli izkoristiti, so pa bili zato uspešnejpi v drugo, ko je 25. točko za znižanje izida 1:2 v nizih dosegel Rok Možič.

Četrti niz se je začel s silovitim pritiskom Turkov, ki so povedli s 3:0. Prednost so dolgo uspešno branili, a so jih Slovenci naposled ujeli pri 9:9, v naslednjem napadu pa tudi prešli v vodstvo. V nadaljevanju se je tekma odvijala po slovenskih notah, saj so nanizali štiri zaporedne točke za vodstvo 15:11. Ko se je že zdelo, da bodo evropski podprvaki lahko zadihali nekoliko lažje, pa je nasprotnik znova zaigral bolje, izneačil pri 20:20 in poskrbeli za razburljivo končnico.

Čeprav je bila ta daleč najbolj izenačena na tekmi, pa so na plan le prišle izkušnje slovenske reprezentance, ki je uspela ohraniti mirne živce in izid v nizih poravnala na 2:2 (25:23).

O zmagovalcu dvoboja in četrtfinalnem potniku je tako proti vsem pričakovanjem odločal peti niz. Ta je bil na uvodu izenačen, a rahlo pobudo so imeli Slovenci, ki pa nikoli niso vodili za več kot dve točki. Do zasuka je prišlo na polovici niza, ko so Turki izenačili, po napaki Možiča pa prišli do vodstva z 8:7. Kako napeto je bilo, pove že podatek, da je bil izid do enajste točke kar sedemkrat poravnan. A nato se je tekma le prevesila na stran Slovenije, ki je prišla do vodstva 14:12, petnajsto za trdo prigarano zmago in uvrstitev med osem najboljših pa je dosegel Pajenk.

Slovence tekma za uvrstitev v polfinale čaka v ponedeljek, ko se bodo pomerili z Ukrajino, s katero so se že pomerili v skupinskem delu in zmagali s 3:1.

Palača kulture in športa Varna, sodnika: Vasileiadis (Grčija), Vagni (Italija).
Slovenija: Pajenk 12 (1 as), Planinšič 1 (1 blok), Kozamernik 7 (1 blok), Toman, Bračko, Koncilija, Kovačič, Žiga Štern 2, Ropret, Urnaut 17 (1 as), Čebulj 16 (1 as, 2 bloka), Možič 19, Mujanović 3 (1 as).
Turčija: Gürbüz, Bostan, Bülbül 11 (3 bloke), Subasi 6 (2 bloka), M. Lagumdžija, Ekši 1 (1 as), Gülmezoglu 8 (4 bloke), A. Lagumdžija 32 (3 bloke), Günes, Matić, Bayraktar, Bayram 3 (2 asa), Done, Savaš 10 (1 as, 3 bloke).