Kaj bi se zgodilo, če bi se poškodoval Jani Kovačič?

Odbojka 12. Jul 20248:00 0 komentarjev
Jani Kovačič Foto: Profimedia

Tako kot preostali selektorji bo tudi slovenski selektor odbojkarske reprezentance Gheorghe Cretu na olimpijski turnir v Pariz, kjer je lahko le 12 igralcev v ekipi, popeljal le enega prostega igralca. Je to dovolj, kaj bi se zgodilo v primeru poškodbe?

Glede na to, da je odbojkarski pravilnik na olimpijskih igrah tak, kot je, kritik ne manjka, se je potrebno prilagoditi. Klasično ekipo, ki šteje 14 članov, je bilo potrebno skrčiti na 12, vsi selektorji pa začnejo rezati ekipo ravno pri prostih igralcih. Vsi so se odločili v boj za olimpijske medalje podati le z enim liberom, kar se zdi, če pravil ne poznaš, izredno tvegana poteza.

Prosti igralci ali liberi, to so tisti igralci, ki imajo različen dres kot preostali soigralci, so v moderni odbojki nepogrešljiv člen. V času, ko je bloker v zadnji liniji, ga ravno prosti igralec nadomešča na sprejemu, zato se brez njih ni več mogoče prestavljati odbojkarske tekme.

Ker nesreča nikoli ne počiva, se mnogi sprašujejo, če je pametno, da se igra igro na srečo ravno na tem položaju, a obstaja pravilo, da lahko v primeru poškodbe, libera nadomesti kdorkoli, ki na tisti tekmi še ni nastopil.

Jani Kovačič
Foto: Volleyball World

Urgentno ga lahko zamenja kdorkoli s klopi…

Ker imajo selektorji v ekipi na voljo vsaj štiri sprejemalce/napadalce, so lahko slednji zelo dober nadomestek za zamenjavo. Dva igrata, dva sta na klopi, kar pomeni, da se tudi v primeru smole sistem ekipe ne bi povsem podrl, bi bil pa zagotovo določen primanjkljaj, saj so liberi praviloma tudi najboljši obrambni igralci.

Jani Kovačič in Žiga Štern Foto: volleyballworld.com

…kdo bi to storil pri Sloveniji?

V primeru Slovenije bo v Pariz kot libero odšel Jani Kovačič, ki pričakovano dobil prednost pred Urbanom Tomanom, rezervna sprejemalca pa sta trenutno Žiga Štern in Rok Možič.

Selektor Gheorghe Cretu bi v primeru poškodbe Kovačiča najbrž izbral Šterna, ki je odličen sprejemalec, Možiča pa bi ohranil za jokera s klopi, ki bi lahko bil aktiviran v primeru slabšega dne Tineta Urnauta in Klemna Čebulja.

Ko bi Štern prevzel vlogo libera, bi moral zamenjati dres, ne bi smel napadati z druge linije in igrišče zapustiti, ko bi prišel čas igre ob mreži.

Cretu lahko seznam še spremeni do 25. julija, po tem datumu pa lahko v primeru poškodbe lahko svoj kader dopolni le še z “rezervnim” igralcem, ki ga je določil, torej s tretjim podajalcem Urošem Planinšičem. Za slovensko odbojkarsko reprezentanco se olimpijski turnir začne 28. julija, ko se bodo ob 21. uri pomerili s Kanado. Sledila bosta še obračuna proti Srbiji in Franciji. V četrtfinale se uvrstijo prvi dve ekipi iz vsake skupine in dve najboljši tretjeuvrščeni ekipi.

Slovenski seznam za olimpijski turnir v Parizu:

Podajalca: Gregor Ropret, Dejan Vinčić

Korektorja: Tonček Štern, Nik Mujanović

Sprejemalci: Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Rok Možič, Žiga Štern

Blokerji: Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Sašo Štalekar

Libero: Jani Kovačič

Rezerva: Uroš Planinšič (podajalec)

Selektor: Gheorghe Cretu

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!