Slovenci zanesljivi proti Kanadi, edina skrb Možičev gleženj (VIDEO)

Odbojka 21. Jun 202318:03 > 18:03 0 komentarjev
Slovenija KAnada

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je na drugi tekmi drugega turnirja letošnje izvedbe lige narodov še drugič zmagala. Po torkovi zmagi nad Argentino s 3:1 so Slovenci danes prepričljivo ugnali še Kanado (3:0), najučinkovitejši mož na igrišču pa je bil Rok Možič z 19 točkami. Jutri čaka vrsto Gheorgheja Cretuja težji izziv, tekma s Kubo (20.30, prenos na Sportklubu).

Po šestih tekmah lige narodov imajo Slovenci na svojem računu pet zmag in poraz. Za nove tri točke so danes padli Kanadčani (3:0), ki so se v prvih dveh nizih sicer dobro upirali favorizirani Sloveniji, v tretjem pa povsem popustili. Selektor Gheorghe Cretu je zagotovo lahko zaenkrat zagotovo lahko zadovoljen s prikazanim v francoskem Orleansu. Pred četrtkovo tekmo s Kubo (20.30) in sobotno z Brazilijo (16.30) pa ga lahko skrbijo težave z gležnjem najboljšega posameznika današnje tekme Roka Možiča.

Napeto do konca …

Slovenija je v tekmo vstopila odločneje od tekmecev in si hitro priigrala otipljivo prednost. Izbranci Gheorgheja Cretuja so povedli že z 11:6, nato pa se nepričakovano znašli v težavah, ko so Kanadčani ujeli priključek in celo povedli (16:17). Sledila je igra točko po točko, v kateri pa so bili v prevladi vendarle aktualni evropski podprvaki in prvi niz dobili s 25:23.

Deja vu prvega niza

Z nenajboljšo igro so Slovenci nadaljevali tudi v začetku drugega niza, ki je minil v izenačenem ritmu. Toda nato se je ponovila slika iz prvega: Slovenija je hitro prišla do občutne prednosti (16:10), a se igralci iz Severne Amerike niso predajali. Javorjevi listi so ves čas ohranjali minimalen zaostanek, toda ob koncu je bila slovenska reprezentanca znova bolj zbrana od kanadske in zasluženo prišla do dveh nizov prednosti.

Kanada razpadla

V slovenske vrste se je po dobljenem drugem nizu nalezla sproščenost, medtem ko so se Kanadčani v tretjem nizu kar nekoliko predali. Razlika je hitro naraščala, pri izidu 17:7 pa dosegla že deset točk. Slovenci so tekmo gladko pripeljali do konca in v šestem nastopu letošnje lige narodov zabeležili še peto zmago. Ter se utrdili pri vrhu razpredelnice.

Najučinkovitejši igralec je bil Rok Možič, ki je dosegel 19 točk, a v zadnjem nizu obsedel na klopi zaradi zvina gležnja. 12 točk je dodal Klemen Čebulj, po devet pa sta jih prispevala Alen Pajenk in Tine Urnaut. Slovenijo zdaj čakata najtežja izziva turnirja v Franciji. Jutri ob 20.30 bodo igrali s Kubo, v soboto ob 16.30 pa še z Brazilijo.

Močno povezana ekipa

Gheorghe Cretu, selektor Slovenije, je po tekmi med drugim povedal: “Za nami je tekma, na kakršni je potrebno ostati zbran, saj ne veš, kaj te bo doletelo z druge strani. Ko se je tekma začela, smo videli, da želi Kanada z najboljšo postavo igrati proti Bolgariji in ne proti nam, zato se počutiš nekoliko drugače, ko so nasproti drugi igralci, kot si jih pričakoval. A to, da so se tekmeci v prvem nizu po našem vodstvu vrnili v igro, je naša krivda. Naredili smo veliko napak, predvsem v protinapadih. A pomembno je to, da smo ostali mirni. Videli smo, kaj se nam je zgodilo proti Bolgariji in kako boleče je bilo. A to, kako smo danes reagirali, mi da vedeti, kako močni smo, kako močno je ta ekipa povezana. To moramo ohraniti. Danes smo pokazali, da tudi če ne igramo zelo dobro, še vedno igramo kot ekipa in lahko zmagamo tekmo.”

Alen Pajenk, reprezentant Slovenije, gaje dopolnil: “Vedno je tako, da bi proti, vsaj na papirju, slabšemu nasprotniku morali zmagati. A Kanada je odlična ekipa in mogoče nas je nekoliko presenetilo, da ni začela v postavi, ki smo jo pričakovali. Začeli smo dobro, si priigrali prednost, nato pa popuščali. A tudi oni so na trenutke odigrali vrhunsko in videli smo, da se bomo morali boriti za vsako žogo. Na koncu smo slavili s 3:0 in to je velika zmaga.”

Italija pokazali moč, Japonci meljejo naprej

Italijani so po prvem ogrevalnem turnirju v Rotterdam prišli s prvo postavo in hitro pokazali svetu, kaj to pomeni na igrišču. V prvih dveh nizih so razbili Irance, v tretjem pa sicer popustili, a kljub temu da so že zaostajali z 19:23 in 20:24, niz dobili s 26:24 in se razveselili lahke zmage s 3:0. Svetovni prvaki po po porazu proti Argentini in ZDA zdaj prišli do tretje zaporedne zmage. Italijani so kar 19 točk dosegli z blokom in servisom, Iranci skupaj v teh dveh elementih le tri.

Iranci so vodili že s 23:19 in 24:20:

Še bolje gre Japoncem, ki so na šesti tekmi še šestič zmagali. Kos jim ni bila niti Kuba, ki je klonila z 0:3 v nizih. Samuraji ostajajo trdno na prvem mestu, jutri pa jih čaka najtežji nasprotnik do zdaj – Brazilija. Peto zmago na šesti tekmi pa so tako kot Slovenija dosegle tudi ZDA, ki so s 3:0 ugnale Kitajsko. Najbolj pestro je bilo v prvem nizu, ki se je končal na razliko (28:26).