Slovenci potrdili mesto na zaključnem turnirju (VIDEO)

Odbojka 6. Jul 202314:55 > 15:08 0 komentarjev

Slovenska odbojkarska reprezentanca je na drugi tekmi zadnjega, tretjega turnirja lige narodov v filipinskem Pasay Cityju s 3:1 v nizih ugnala Kitajsko in s tem dokončno potrdila nastop na zaključnem turnirju osmerice, ki bo v Gdansku med 19. in 23. julijem.

Slovenci so v obračun, v katerem so bili absolutni favoriti začeli odlično. Povedli so z 11:5, a Kitajci se niso predali in poskrbeli za zanimivo končnico. Približali so se z 21:22, nato pa so slovenski odbojkarji stopili na plin in preprečili dramo v prvem nizu. Kitajcem do konca niza niso dovolili nobene točke več in prvi niz dobili s 25:21.

Končnica prvega niza:

V drugem nizu smo spremljali nekoliko drugačen potek. Kitajci so držali stik Slovenijo, kazali zobe, a ne za dolgo. Po izenačenju na 12:12 je sledilo šest zaporednih točk in tudi drugi niz je bil bolj ali manj odločen. Kitajci do konca niza niso nudili omembe vrednega odpora, Slovenci pa so brez težav povedli z 2:0  v nizih (25:20).

Končnica drugega niza:

V tretjem nizu smo spremljali najbolj izenačeno predstavo do zdaj, vseeno pa so imeli Slovenci ves čas pol koraka prednosti in zdelo se je, da bo četa Gheorgheja Cretuja dobila tudi tretji niz. Vodila je s 24:22, a lepe prednosti za zmago ni izkoristila. Azijci so po zasuku in štirimi zaporednimi točkami znižali na 1:2 in vsaj še za niz podaljšanji srečanje.

Najlepša točka tretjega niza:

Šok po izgubljenem tretjem nizu se je poznal v četrtem. Sproščeni Kitajci so zaključevali napade in pobegnili Slovencem. Bilo je že 16:11 in prestrašili slovenske ljubitelje odbojke. A strah je bil odveč, saj so Slovenci nanizali šest zaporednih točk in celo povedali, v njihovo korist pa se je odvrtel tudi v izenačeni končnici. Četrti niz so dobili s 25:23 in prišli še do sedme zmage v letošnji ligi narodov ter potrdili nastopa na zaključnem turnirju osmerice v Gdansku. Zakaj? Srbi ali Francozi bi v primeru dveh porazov Slovencev na zadnjih dveh tekmah po številu zmag še lahko ujeli slovenske odbojkarje, a nikakor ne po točkah, zato Slovenci ne morejo več izpasti iz vodilne osmerice.

Končnica četrtega niza:

Pri Slovencih je bil z 20 točkami najučinkovitejši Klemen Čebulj. Žiga Štern, ki je spet dobil priložnost pred načetim Rokom Možičem, se je ustavil pri številki 18, kapetan Tine Urnaut pa je dodal 13 točk. Pri Kitajcih je bil pričakovano najboljši Jingyin Zhang s 15 točkami.

V petek se bodo Slovenci merili s svetovnimi in evropskimi prvaki Italijani.

Kanada namučila svetovne prvake

Ponoči je Nemčija prišla do pomembne zmage proti Bolgariji, Brazilija je bila pričakovano boljša od Nizozemske, Američani pa so odlično formo potrdili proti Kubi. Na drugi tekmi dneva na Filipinih so se nove zmage razveselili Italijani, ki so se morali za nove točke zelo potruditi. Kanada je italijanskim odbojkarjem odščipnila dva niza, zato so se svetovni prvaki zmage razveselili šele po loteriji.