Poljaki končali olimpijske sanje Slovencev

Odbojka 5. Avg 202411:17 > 11:23 5 komentarjev

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je premierne zgodovinske nastope na olimpijskih igrah v Parizu končala v četrtfinalu. V današnjem zgodnjem terminu je morala z 1:3 (-20, 24, -19, -20) poraz priznati Poljakom.

Slovenci so po koncu predtekmovanja med osem najboljših napredovali kot tretja najboljša reprezentanca, kar jim je prineslo šestouvrščene Poljake. A danes se ta uvrstitev ni preveč poznala, Poljaki so prepričljivo dobili prvi in tretji niz ter zaključek zadnjega. Le drugi je bil izenačen, ki so ga Slovenci dobili po podaljšani igri.

Slovenci so v tekmo vstopili vse prej kot prepričljivo. Predvsem v napadu jim uvodoma ni steklo po načrtih. Privoščili so si nekaj zanje netipičnih napak in Poljakom dovolili, da so pobegnili na 7:3. V nadaljevanju so prednost sicer uspeli prepolovili, a po nekaj neuspešnih servisih in slabši igri v obrambi je ta znova poskočila. Ob vstopu v končnico je tako znašala že plus šest (19:13). Slovenci so napeli vse moči, da bi prišli do zasuka, se zopet približali na le dve točki zaostanka (19:21), a so Poljaki ostali zbrani, odgovorili s tremi zaporednimi točkami in niz dobili s 25:20.

Precej bolj izenačen je bil drugi niz, saj si nobena reprezentanca ni uspela priigrati otipljive prednosti. Izid je bil tako vse do petnajste točke poravnan kar dvanajstkrat, ekipi pa sta gledalce navduševali predvsem z igro v obrambi, ko sta se uspeli kar nekajkrat rešiti iz navidez že izgubljenega položaja.

Ko so Poljaki dosegli dve zaporedni točki (17:15), se je že zdelo, da bodo pobegnili kot že v prvem nizu, a so igralci Gheorgheja Cretuja odgovorili s tremi zaporednimi točkami in povedli z 18:17. Sledila je infarktna končnica, v kateri so si prvo zaključno žogo priigrali Poljaki, a jo tudi zapravili. Tehtnica se je nato prevesila na stran Slovencev, ki so po asu Tineta Urnauta izenačili, nnedolgo za tem pa osvojili niz.

Izgubljen drugi niz je poljske odbojkarje močno razjezil, saj so tretjega pričeli silovito in povedli s 4:0. Za nameček se je razigral še njihov zvezdnik Wilfredo Leon, ki je z nekaj izjemnimi servisi poskrbel, da je prednost njegove reprezentance narasla na ogromnih sedem točk (10:3).

Kljub zajetni prednosti Poljaki niso popuščali niti v nadaljevanju. Uspevalo jim je prav vse, medtem ko so se Slovenci mučili tako na sprejemu kot v napadu. V upanju, da bi ujel priključek, je Cretu v igro poslal Roka Možiča, a tudi z njim na igrišču in dveh zaporednih blokih mladeniča do preobrata ni prišlo. Poljaki, ki so v tretjem nizu dosegli kar šest asov, so bili premočni.

Začetek četrtega niza je bil preslikava drugega. Na igrišču se je odvijal srdit boj za vsako točko, a le do izida 7:7, ko so Poljaki dosegli tri zaporedne točke. Cretu je moral zahtevati “time out”, ki pa ni prinesel želenega učinka. Romun na klopi Slovenije je bil znova prisiljen ukrepati, a tokrat tako, da je iz igre potegnil Možiča in na igrišče vrnil Tončka Šterna. Predvsem po zaslugi korektorja so se Slovenci znova prebudili in izenačili na 18:18. A v igro Slovencev so se znova prikradle napake. Poljaki so dosegli štiri zaporedne točke, kar je zadostovalo, da so osvojili niz in si priigrali uvrstitev v polfinale.

Poljska je imela odgovor na vse

“Težko je zbrati misli in besede. Ne morem reči, da smo igrali slabo. Borili smo se, poskušali vse, iskali rešitve, a Poljska je imela odgovor na vse. Še posebej na servisu. Že dolgo nisem videl ekipe, ki bi tako pritiskala in hkrati tako malo grešila. Kaj naj rečem, naslednje olimpijske igre,” je po tekmi dejal podajalec Gregor Ropret.

“Poljaki so bili danes premočni. Naša pot je končana. Nismo slabo odigrali, a Poljaki so bili danes močni v vseh elementih,” pa je dodal Alen Pajenk. “Ko smo dobili drugi niz, smo dobili krila, a Poljaki so servirali vrhunsko. Ko že na začetku izgubljaš za tri štiri točke, jih je zelo težko uloviti,” je še pripomnil srednji bloker.

Slovenija – Poljska 1:3 (-20, 24, -19, -20)

* Arena Sud 1, gledalcev 9274, sodnika: Dziewirz (Kanada) in Cesare (Italija).
* Slovenija: T. Štern 9, Pajenk 5 (1 as), Kozamernik 9 (2 asa, 1 blok), Vinčić, Štalekar, Kovačič, Ž. Štern, Ropret 13, Urnaut 16 (2 asa, 1 blok), Čebulj, Možič 8 (2 bloka), Mujanović.
* Poljska: Kaczmarek, Kurek 19 (1 as), Leon Venero 20 (5 asov, 1 blok), Sliwka, Lomacz, Kochanowski 10 (1 as, 1 blok), Semeniuk, Zatorski, Janusz 2 (2 asa), Bieniek 7 (1 as, 1 blok), Fornal 9 (2 asa, 3 bloki), Huber.