Pred krstnim nastopom slovenskih odbojkarjev v elitni ligi narodov je prav, da se spomnimo, kaj vse so morali fantje doživeti in pretrpeti, da bodo danes ob 15. uri v Riminiju (vseh 15 tekem Slovenije si boste lahko ogledali na Sportklubu) vendarle debitirali v najmočnejšem reprezentančnem tekmovanju na svetu. Prvi tekmec Slovenije bo Srbija.
Pojdimo povsem od začetka. Slovenci, ki so lahko pred desetletjem najboljše v svetovni ligi spremljali le pred malimi zasloni in lahko o nastopanju v tem tekmovanju le pobožno sanjali, so se po razširitvi lige prvič srečali s tem tekmovanjem leta 2016. Slovenijo je tisti čas vodil Andrea Giani, ki je s svojo četo takrat brez težav zmagal v tretjem kakovostnem razredu tega tekmovanja ter se prebili v drugo skupino. Tudi v njej so si leto kasneje pod vodstvom Slobodana Kovača pokorili vso konkurenco in se razveselili napredovanja med najboljše na svetu.
Denar dobil prednost pred športom
A veselje je bilo prehitro. Mednarodna odbojkarska organizacija (FIVB) je čez noč ugasnila svetovni ligo in ustanovila novo, komercialno tekmovanje FIVB Volleyball Nations League (VNL) oz. zdajšnjo ligo narodov, v kateri je bil prostor le za izbrance. Med njimi seveda ni bilo Slovenije, saj je bila ta tačas premajhna in tržno nezanimiva. V prevodu, denar je dobil prednost pred športom.
Hitro so videli, da se jih ne bo dalo kar tako odpraviti
“To je bil šok za vse nas,” se spominja nepričakovane in krivične košarice predsednik Odbojkarske zveze Slovenije (OZS) Metod Ropret. “A tako, kot je ta reprezentanca že večkrat poenotila Slovenijo, jo je tudi takrat. Ko je v medijih završala ta krivica vseh krivic, se je zgodila Slovenija. Skupaj smo stopili praktično vsi. Od politike, pravne stroke, zveze ostalih športov, olimpijski komite. Vse skupaj smo si vzeli k srcu in dojemali zelo čustveno, zveza pa je to pozitivno energijo, ki je prihajala od vsepovsod, izkoristila in se tudi pravno močno postavila po robu FIVB. Hitro je bilo vsem jasno, da se nas, čeprav smo majhni, ne bo dalo kar tako odpravit. Več možnosti je bilo na mizi, po kateri poti bomo šli, FIVB pa je na koncu pristala na to, da se v Stožicah odigra Challenger in da Sloveniji možnost, da se uvrsti v ligo narodov. Vse skupaj nas je stalo še dodanega leta neigraja v ligi, a FIVB je plačala stroške turnirja, fantje pa so s suvereno zmago na Challengerju še drugič potrdili, da sodijo med najboljše,” je dodal Ropret.
Na Slovenijo se zdaj gleda drugače
Pravi, da je zdaj incident, ki je pretresel Slovenijo, za njimi, da odprte zgodovine ni več, še posebej pa mu je všeč, da se zdaj na Slovenijo gleda povsem z drugačnimi očmi, kot še nekaj let nazaj. “Govoril sem s fanti, ki so mi potrdili, da je zdaj odnos do naše reprezentance popolnoma drugačen, kot je bil še leta nazaj. Kljub temu, da so tam vsi najboljši tega sveta, je končno opažena tudi Slovenija, To je lepo priznanje za fante, ki so si s predstavami v preteklosti prislužili spoštovanje tudi največjih. Če le pomislim, kako je bilo, ko sem sam prišel v odbojko. Vse skupaj presega tudi tista najbolj optimistična pričakovanja,” se smeji Ropretu.
Ne samo FIVB, rdečo luč prižgal še koronavirus
Po zmagi na Challengerju in dokončni uvrstitvi v VNL se je zgodil še ta nesrečni koronavirus, ki je v pretekli sezoni poskrbel za odpoved lige, kar pomeni, da bodo slovenski odbojkarji po petih letih truda končno nastopili v tem tekmovanje. Sicer še letos ni vse idealno, odpovedali so turnirje v različnih državah, prav vse tekme bo gostil italijanski Rimini. “Kariere igralcev so omejene. Eni igrajo za reprezentanco že 15 let, nekateri še dlje. Igranje v svetovni ligi je bil zadnje eden ključnih ciljev, to jih je gnalo naprej, to jih je združevalo … Končno je prišel dan, ko se bo zgodil prvi nastop tudi za Slovenijo. Upam, da fantje ostanejo v tej zasedbi in v prihodnjem letu, ko bo zagotovo še kakšen ukrep manj, ligo narodov spremljali tudi v Sloveniji. Želel bi si tudi gledalce in vzdušja, ki je bil leta 2019 v Stožicah. Ta fante naredi še boljše, kot so, a kot sem slišal, je zadnje odlično poskrbljeno tudi v Riminiju. Imajo vse, kar potrebuje reprezentanca za odmeven rezultat,” pravi Ropret.
“Fantje zlepa niso zadovoljni”
O ciljih je v izjemno močni konkurenci težko napovedovati, a že zdaj je jasno, da Slovenci v Italijo niso prišli le sodelovati. Ne glede na to, da bo zanje to prva izkušnja v tem močnem reprezentančnem tekmovanju na svetu. “Ne vem, koliko oni o tem naglas govorijo, a vem le to, da zlepa ne bodo zadovoljni. Nikoli niso. Realno se pričakuje zgornji del lestvice, po tiho pa bi se lahko zavihteli tudi med najboljše štiri in na zaključni turnir. Verjamem, da bodo fantje dali vse od sebe, treba pa je dodati, da slabih ekip ni, vsi, razen Italijanov, so prišli v Rimini z izredno močnimi ekipami, zato bo vsaka tekma prava paša za oči,” je še sklenil naš sogovornik.
Maraton: pet vikendov, 15 tekem
Slovenci bodo med 28. majem in 23. junijem odigrali kar 15 tekem. Najboljši štirje se uvrstijo v polfinale. Že prvi vikend Slovence čakajo obračuni z velesilami Srbijo, Italijo in Poljsko.
V tretji izvedbi svetovne lige bo nastopalo 16 ekip: Nizozemska, Nemčija, Iran, Poljska, Rusija, Italija, Kanada, Bolgarija, Brazilija, Avstralija, Japonska, Srbija, Argentina, Slovenija, Francija in ZDA.
Na prvih dveh izvedbah VNL so prvo mesto zasedli odbojkarji Rusije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!