Tesna in prigarana zmaga Kamničank, poraz Mariborčank

Odbojka 17. Nov 202120:25 > 21:27 0 komentarjev

Odbojkarice Calcita Kamnika so na prvi tekmi 1/16 finala pokala Cev na domačem igrišču premagale švicarski Viteos Neuchatel s 3:2 (20, -25, 22, -23, 10). Povratna tekma bo prihodnji četrtek. Največje tekmice Kamničank v državnem prvenstvu, odbojkarice Nove KBM Branika, pa so na prvi tekmi 1/16 finala v Las Palmasu izgubile proti Gran Canarii z 1:3 (-14, -19, 19, -11).

Odbojkarice Calcita so letos evropska tekmovanja začele v kvalifikacijah lige prvakinj, v katerih pa so bile neuspešne, tako da so se preselile v pokal Cev, kjer jih je v 1/16 finala čakala švicarska ekipa Viteos Neuchatel, ki je prav tako izpadla v kvalifikacijah lige prvakinj. Tudi za Švicarke je bil tako kot za Kamničanke usoden ukrajinski Prometej.

Tekma v Kamniku je bila izenačena, čeprav začetek ni kazal na to. Prvi niz so Kamničanke dobile gladko, vodile že 20:13, na koncu sicer dovolile, da se tekmice nekoliko približajo, a drame ni bilo (25:20).

Priložnost za 2:0 neizkoriščena

V drugem nizu so švicarske odbojkarice zmanjšale število lastnih napak, na servis Kyre Holt pa so naredile serijo sedmih zaporednih točk. Američanka v dresu Viteosa je dosegla tudi dva asa. Kamničanke so se vrnile v igro z vstopom Fatoumate Sillah, ki je s tremi bloki in uspešnim napadom domačo ekipo približala gostjam na tri točke zaostanka (12:15). Na šestnajsti točki je sledilo izenačenje, z asom Mije Šiftar pa so Kamničanke povedle z 18:17. Z asom Holtove je Viteos v končnici prvi prišel do dveh točk prednosti (22:20), a je Sillah izid že na dvaindvajseti točki izenačila, Lucille Charuk pa z blokom Kamničankam priborila prvo zaključno žogo za vodstvo z 2:0 v nizih. Niso je izkoristile, zato pa je drugo za izenačenje v nizih izkoristila Holtova (25:27).

Številni preobrati, tudi v petem nizu

V tretjem nizu so gostje že vodile z 18:14, a je prišlo do preobrata. Težave gostij so se začele na servis Mije Šiftar, ki je imela nemalo zaslug, da so Kamničanke s preobratom prišle do treh točk prednosti (23:20). Vodstvo Calcit Volleyja z 2:1 v nizih je zagotovila Sillahova (25:22).

Četrti niz je bil dolgo časa izenačen, v končnici pa so bile gostje bolj zanesljive (23:25), to pa velja tudi za začetek “tie breaka”, v katerem je Neuchatel povedel z 9:6. Vendar Kamničanke se niso predale. Neja Čižman je izid že na deveti točki izenačila, Mija Šiftar pa domačinke popeljala do vodstva z 11:10. A s tem težav gostij še ni bilo konec, kajti na servis Čižmanove in po bloku Charukove je bilo že 13:10. Tudi po polminutnem odmoru avstralske trenerke Lauren Bertolacci so Kamničanke dosegel še dve točki za težko priborjeno, vendar zasluženo zmago.

Trener Gregor Rozman je bil zadovoljen z rezultatom, ne pa tudi igro.

Preveč napak

“Tudi če bi danes izgubili z 2:3 ali 0:3, je bil to šele prvi polčas. Natančno vemo, kaj nas v Švici čaka, to smo vedeli že pred tekmo, zdaj še toliko bolj. Ta zmaga je sicer lepa, krasna, sem vesel zanjo, ampak smo šele na pol poti. Potrdilo pa se je, da Švicarke igrajo tipičen ameriški način igre, s čvrsto blok obrambo in izredno hitro igro, ki je v Evropi nismo navajeni. Na to igro smo se prilagodili, naredili pa smo preveč lastnih napak, kar bo treba na povratni tekmi zmanjšati,” je dejal trener Calcita Gregor Rozman.

Calcit Volley – Viteos Neuchatel 3:2 (20, -25, 22, -23, 10)

Športna dvorana Kamnik, gledalcev 200, sodnika: Cildir (Turčija), Boris (Italija).
Calcit Volley: Pavlović Mori 2, Špoljarič, Mihevc 2, Javornik, Šiftar 9, Radišković 6, Brulec Kostić 6, Lenart, Boisa 2, Janežič, Charuk 21, Sillah 17, Zorman 2, Čižman 2.
Viteos Neuchatel: Muller, Muenstermann, Petitat, Mottis , Sulser 9, Đapić 16, Gross 9, Boillat, Troesch 3, Knutti, De Micheli, Scambray 18, Wassner 3, Holt 14.

Maribor na Kanarskih otokih brez možnosti

Mariborske odbojkarice so izgubile svojo prvo tekmo v letošnjih evropskih tekmovanjih. V Las Palmasu jih je domača ekipa nadigrala, Mariborčanke so z bile izjemo tretjega niza, v katerem so izkoristile nekoliko slabšo igro tekmic, povsem v podrejenem položaju. Predvsem zaradi slabe igre v napadu, kjer je bila Lorena Lorber Fijok, s 15 točkami najučinkovitejša igralka v mariborski vrsti, premalo, da bi lahko upale na pozitiven rezultat.

Štajerke na domačem parketu čaka težka naloga. Foto: Jure Banfi

V prvem nizu so gostje že na začetku zaostale, razlika pa se je večala od začetka do konca. Tudi v drugem so se na začetku že znašle v minusu, a v nadaljevanju vzpostavile ravnotežje, toda vodstva domačih z 2:0 niso ogrozile. So pa nekaj upanja pridobile v tretjem, ko so v napadu vendar zaigrale bolj natančno, začele tudi bolje servirati, v tem delu igre so dosegle tri ase, od tega Taja Gradišnik Klajšček dva.

Četrti niz pa je bil spet podoben prvemu. Štajerke so bile v napadu nemočne, hitro so se znašle v velikem zaostanku, do konca niza pa osvojile vsega 11 točk.

Povratno tekmo bodo Mariborčanke čez teden dni igrale doma.

Gran Canaria – Nova KBM Branik 3:1 (14, 19, -19, 11)

Dvorana Centro Insula de Deportes, gledalcev 110, sodnika: Maia (Italija), Vasileiadis (Grčija).
Gran Canaria: Priante, Montoro 4, Marques 18, Sanchez, Hernandez, Manzano 7, Rocha, Garreau 11, De Paula, Varela 6, Gonzalez 9, Castellano, Matienzo 17, Alvarez 1.
Nova KBM Branik: Pogačar 3, Šalamun 6, Winkler, Knez, Bračko 5, Gradišnik Klajnšček 10, Velikonja Grbac 6, Cikač, Ramić 1, Galić 3, Lorber Fijok 15, Augustinovič.