Borbeni Slovenci po petih nizih strli odpor Argentincev (VIDEO)

Odbojka 28. Jun 202418:00 > 22:41 1 komentar

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v četrtfinalu lige narodov v Lodžu premagala Argentino s 3:2 (-19, 17, -17, 27, 7).

Slovenski odbojkarji, ki so v rednem delu lige narodov zmagali 11 tekem in le enkrat izgubili ter si tudi zagotovili nastop na olimpijskih igrah, so zmagoviti niz nadaljevali tudi v četrtfinalu zaključnega turnirja v Lodžu. Po drami so s 3:2 premagali Argentino in si prislužili nastop v polfinalu, kjer jih čakajo Japonci.

Slovenska ekipa, zmagovalka rednega dela lige, je bila pred dvobojem favorit. V Ljubljani, na zadnjem turnirju rednega dela, je bronaste z zadnjih olimpijskih iger premagala s 3:0, takrat po tekmi dobila dokončno potrdilo, da bo igrala v Parizu, od Argentincev je bila boljša še na dveh prejšnjih medsebojnih tekmah. Tokrat pa je kazalo, da se bo njena pot tako kot lani, ko so izgubili proti Japonski, končala v četrtfinalu.

Argentinci so se pokazali kot žilav tekmec, Slovenci pa niso prikazali tako vrhunske predstave, kot so jih kazali na nekaterih tekmah rednega dela, a so se kljub temu spet znali rešiti iz neugodnega položaja. Zaostajali so že z 1:2 v nizih, Argentinci so imeli v četrtem tudi zaključno žogo za zmago, toda nepopustljivi Slovenci so jo ubranili, dobili niz, nato pa v “tie breaku” izkoristili psihološko prednost.

Varovanci Gheorgeja Cretuja so slabo odigrali prvi niz. Sprejem je bil neprepričljiv, posledično tudi igra v napadu, tudi pritiska s servisom in bloka ni bilo. Argentinci so to znali izkoristiti, s servisi in blokom so si že na začetku priigrali prednost, po zaostanku 11:15 so sicer Slovenci prišli še na dve točki zaostanka, toda v končnici so spet popustili, tako da so tekmeci gladko dobili prvi niz.

Slovenija - Argentina

Tudi začetek drugega niza posebnega optimizma za slovenske navijače ni ponujal, toda po zaostanku 7:8 je boljše trenutke napovedal Jan Kozamernik. Z njegovimi servisi je Slovenija dosegla tri zaporedne točke, dvignila raven igre, kar se je pokazalo tudi pri rezultatu. As Alena Pajenka je pomenil vodstvo s petimi točkami, prednost je nato narasla tudi na sedem, po izidu 22:14 je bilo jasno, da bosta ekipi v tretji niz vstopili poravnani.

Ko je bilo videti, da so ujeli ritem, pa so varovanci Gheorgheja Cretuja spet popustili. Po bloku Tončku Šternu so v tretjem nizu zaostali s 6:10, Cretu je poskušal z menjavami, a napredka niso zagotovili ne Rok Možič ne Rok Bračko in ne Sašo Štalekar. Sprejem še naprej ni deloval, kot bi moral, tako da so Argentinci gladko prišli do vodstva z 2:1.

Četrti niz je bil najbolj izenačen in dramatičen. Slovenci so že vodili s 24:21, a Južno Američani so z dvema blokoma izenačili, nato pa imeli tudi zaključno žogo. A pravem trenutku je svoje znanje pokazal Klemen Čebulj, dosegel nekaj pomembnih točk, izenačenje na 2:2 pa je na koncu zagotovil as Tončka Šterna.

Z rešitvijo iz brezna so Slovenci dobili samozavest in tudi psihološko prednost, ki so jo v “tie breaku” z zanesljivo igro znali izkoristiti. Čebulj in Štern sta nadaljevala z zbiranjem točk, poskrbela za vodstvo 5:1, svoje so dodali tudi drugi, tako da dvoma, kdo bo dobil odločilni niz niti v enem trenutku ni bilo.

Tonček Štern je dosegel 31 točk, Čebulj 16, Tine Urnaut pa 12.

Slovenija – Argentina 3:2 (-19, 17, -17, 27, 7)

Peti niz:

Če so bili prvi štirje nizi izredno napeti na samem začetku, pa Slovenci tokrat niso prepustili nobenega dvoma o tem, kdo si je bolj želel preboja v polfinale. Slovenski odbojkarji so vodili od prve do zadnje točke, na koncu pa so odločilni niz dobili z izidom 15:7.

Četrti niz:

Slovenija je znova zaigrala bolje, toda žilavi Argentinci so se po zaostanku vrnili in celo povedli z izidom 10:9. Ob koncu so slovenski odbojkarji znova prevzeli pobudo in si priigrali kar tri zaključne žoge, ki pa so jih Argentinci vse ubranili. Žogo za zmago si je pri izidu 27:26 priigrala Argentina, toda Slovenci so se ubranili, po zaslugi asa Tončka Šterna pa so izsilili odločilni peti niz.

Tretji niz:

Slovenija je sicer dobro začela tretji niz, rezultat je bil dolgo časa izenačen. Argentinci pa so prvič povedli s 5:4 in podobno kot prvem nizu te prednosti niso več zapravili. Na koncu so predstavniki iz Južne Amerike tretji niz dobili s 25:17.

Drugi niz:

Slovenija je v drugem nizu prikazala povsem drug obraz. Veliko boljši je bil servis, Argentinci pa so imeli posledično več težav z lastnimi napadi. Po izenačenem začetku, so varovanci Gheorgheja Cretuja prestavili v višjo prestavo in niz zanesljivo dobili z izidom 25:17.

Prvi niz:

Slovenija je povedla le na začetku srečanja (1:0 in 2:1) nato pa so pobudo prevzeli Argentinci, ki so vodstvo prevzeli pri izidu 3:2, do konca prvega niza pa so le še nadzorovali potek tekme.