Bask, ki vodi Slovence: Takšnih skrbi si želi vsaka država

Pariz 2024 4. Avg 20245:00 0 komentarjev
Inaki Gomez
Foto: osebni arhiv

Ob pogledu na seznam vodje panog, v katerih slovenski športniki in športnici nastopajo na pariških olimpijskih igrah, izstopa ime Inakija Gomeza. Glavni mož kajakaške in kanuistične zasedbe v Parizu se je v Slovenijo preselil zaradi ljubezni, ostal pa je zvest svojemu športu.

Kot glavni mož kajakaške odprave v Parizu, ki je na teh igrah v središču pozornosti slovenskih medijev predvsem zaradi nekaj spornih sodniških odločitev – ena izmed njih je brona stala Benjamina Savška, druga finala Petra Kauzerja –, se še druge igre predstavlja 33-letni Inaki Gomez.

Bask, ki prihaja iz Iruna, se je v Slovenijo preselil zaradi ljubezni, skupaj s kanuistko Ajdo Novak sta v partnerski zvezi že sedem let. “Hitro sem dobil priložnost pri Kajakaški zvezi Sloveniji, iz leta v leto pa je bilo dela več. Kmalu sem se znašel na trenutnem položaju, na katerem sem zdaj štiri leta, zame pa so to druge olimpijske igre v tej vlogi,” pravi zgovorni Španec.

Inaki Gomez Ajda Novak
Inaki Gomez z Ajdo Novak. Foto: osebni arhiv

Skrbi, da imajo vse, kar rabijo

Čeprav osebno ni trener nobenega od četverice nastopajočih v francoski prestolnici (Savšek, Kauzer, Eva Alina Hočevar in Eva Terčelj), pa je v kajakaškem centru Villes Sur Marne uradno na položaju glavnega trenerja slovenske zasedbe. “Nekako sem jaz tisti, ki rešujem vse težave (smeh). Zadolžen sem za vso administracijo in logistiko. V Sloveniji sem sicer pravi trener drugih tekmovalcev, tukaj pa pomagam ekipi po najboljših močeh. Skrbim, da imajo vse, kar rabijo za nastop na olimpijskih igrah,” še pojasni Gomez.

V mladih letih, tam nekje do zaključka najstniškega obdobja, je tudi sam tekmoval v tem športu, toda nato ga je pot peljala drugam. Po selitvi v Slovenijo se je vpisal na doktorski študij fizike na ljubljanski univerzi, toda posvečanje kajaku mu je vzelo enostavno preveč časa. Prav zato ima odličen vpogled v to, kakšna je primerjava med slovenskim in španskim stanjem v tem športu.

Inaki Gomez
Foto: osebni arhiv

“V Sloveniji je res veliko več talenta, čeprav je država manjša. Tudi zgodovinsko je ta šport pri vas pomembnejši. Če bi imeli v Španiji več prog, kot je tista v La Seu d’Urgellu, bi nam verjetno lažje uspelo doseči še kaj več in razvijati mlade kajakaše in kanuiste.”

Ko bi bilo tako tudi v naslednjem olimpijskem ciklu

S tem pa trenutno ni težav na sončni strani Alp. V moškem kanuju sta tako zaradi zgolj ene kvote doma ostala najboljši slalomist svetovnega pokala Luka Božič in aktualni evropski prvak, komaj 17-letni Žiga Lin Hočevar. “Vsaka država bi si želela takšnega problema. Imeti tri najboljše na svetu v le eni kategoriji. A po olimpijskih pravilih lahko nastopi le en posameznik iz države. Za nas je to seveda problem, obenem pa sladke skrbi, ki bi jih želeli imeti tudi v naslednjem olimpijskem ciklu,” zaključi naš sogovornik.

Inaki Gomez
Gomez s Savškom v Tokiu 2021. Foto: osebni arhiv

Kajakaški spored, ki je Sloveniji prinesel tri uvrstitve med deseterico, kaj več pa je odnesla tudi sporna avstralska sodnica Sue Natoli, se sicer jutri zaključuje z izločilnimi boji v kajakaškem sporedu, novosti na teh olimpijskih igrah.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!