Ob pogledu na seznam vodje panog, v katerih slovenski športniki in športnici nastopajo na pariških olimpijskih igrah, izstopa ime Inakija Gomeza. Glavni mož kajakaške in kanuistične zasedbe v Parizu se je v Slovenijo preselil zaradi ljubezni, ostal pa je zvest svojemu športu.
Kot glavni mož kajakaške odprave v Parizu, ki je na teh igrah v središču pozornosti slovenskih medijev predvsem zaradi nekaj spornih sodniških odločitev – ena izmed njih je brona stala Benjamina Savška, druga finala Petra Kauzerja –, se še druge igre predstavlja 33-letni Inaki Gomez.
Bask, ki prihaja iz Iruna, se je v Slovenijo preselil zaradi ljubezni, skupaj s kanuistko Ajdo Novak sta v partnerski zvezi že sedem let. “Hitro sem dobil priložnost pri Kajakaški zvezi Sloveniji, iz leta v leto pa je bilo dela več. Kmalu sem se znašel na trenutnem položaju, na katerem sem zdaj štiri leta, zame pa so to druge olimpijske igre v tej vlogi,” pravi zgovorni Španec.
Skrbi, da imajo vse, kar rabijo
Čeprav osebno ni trener nobenega od četverice nastopajočih v francoski prestolnici (Savšek, Kauzer, Eva Alina Hočevar in Eva Terčelj), pa je v kajakaškem centru Villes Sur Marne uradno na položaju glavnega trenerja slovenske zasedbe. “Nekako sem jaz tisti, ki rešujem vse težave (smeh). Zadolžen sem za vso administracijo in logistiko. V Sloveniji sem sicer pravi trener drugih tekmovalcev, tukaj pa pomagam ekipi po najboljših močeh. Skrbim, da imajo vse, kar rabijo za nastop na olimpijskih igrah,” še pojasni Gomez.
V mladih letih, tam nekje do zaključka najstniškega obdobja, je tudi sam tekmoval v tem športu, toda nato ga je pot peljala drugam. Po selitvi v Slovenijo se je vpisal na doktorski študij fizike na ljubljanski univerzi, toda posvečanje kajaku mu je vzelo enostavno preveč časa. Prav zato ima odličen vpogled v to, kakšna je primerjava med slovenskim in španskim stanjem v tem športu.
“V Sloveniji je res veliko več talenta, čeprav je država manjša. Tudi zgodovinsko je ta šport pri vas pomembnejši. Če bi imeli v Španiji več prog, kot je tista v La Seu d’Urgellu, bi nam verjetno lažje uspelo doseči še kaj več in razvijati mlade kajakaše in kanuiste.”
Ko bi bilo tako tudi v naslednjem olimpijskem ciklu
S tem pa trenutno ni težav na sončni strani Alp. V moškem kanuju sta tako zaradi zgolj ene kvote doma ostala najboljši slalomist svetovnega pokala Luka Božič in aktualni evropski prvak, komaj 17-letni Žiga Lin Hočevar. “Vsaka država bi si želela takšnega problema. Imeti tri najboljše na svetu v le eni kategoriji. A po olimpijskih pravilih lahko nastopi le en posameznik iz države. Za nas je to seveda problem, obenem pa sladke skrbi, ki bi jih želeli imeti tudi v naslednjem olimpijskem ciklu,” zaključi naš sogovornik.
Kajakaški spored, ki je Sloveniji prinesel tri uvrstitve med deseterico, kaj več pa je odnesla tudi sporna avstralska sodnica Sue Natoli, se sicer jutri zaključuje z izločilnimi boji v kajakaškem sporedu, novosti na teh olimpijskih igrah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!