Izjemna vrnitev Poljakov za preboj v finale

Odbojka 7. Avg 202419:16 > 22:35 0 komentarjev
Poljska

Poljaki so prvi finalisti olimpijskega odbojkarskega turnirja v Parizu. V prvem polfinalu so premagali ZDA s 3:2 (23, -25, -14, 23, 13). Njihov tekmec v finalu bo Francija.

V izjemno izenačenem dvoboju so Poljaki, ki so bili v dotlej najboljši predstavi na olimpijskem turnirju v četrtfinalu usodni tudi za Slovenijo, nazadnje slavili s 3:2.

V prvem nizu današnje tekme je že kazalo, da ga bodo Poljaki dobili dokaj zanesljivo, a po vodstvu z 20:16 in 22:18 so v končnici tekmecem dovolili, da so ubranili tri zaključne žoge. Odbojkarji ZDA so z 20:24 prišli le na 23:24, potem pa je Norbert Hubert zagotovil točko za zmago v nizu.

Sledila sta dva v ameriško korist. Drugi je bil ob koncu povsem izenačen, najprej na 22:22, potem 23:23 in 24:24. Nato so povedli Američani, Matthew Anderson je dosegel točko za 26:25, v naslednjem napadu pa je Aaron Russell dokončal delo in izenačil v nizih.

Najbolj neenakovreden je bil tretji niz. Američani so pritisnili in povedli z 19:11 in potem še z 22:12, niz pa z zadnjo točko Russlla rutinsko pripeljali do konca.

Tako so se pod pritiskom znašli Poljaki, saj so morali za ohranitev upov za finale nujno dobiti četrti niz. Američani so vodili še z 20:18, a je Poljakom uspelo narediti preobrat. Napaka ZDA pri servisu in poljski blok sta poskrbela za vodstvo z 22:21, potem pa je prvi zvezdnik Poljske Wilfredo Leon najprej dosegel točko in nato še as za 24:22. Američanom je še uspelo znižati, a je Tomasz Fornal s točko za 25:23 izsilil še peti niz.

V tem odločilnem nizu so bili sprva v prednosti Poljaki. Povedli so s 5:3, 6:5, 8:5 in 11:8. A Američani se še niso predali, napačen servis Poljske in slab sprejem po ameriškem napadu so poskrbeli za znižanje na 10:11. Po novem poljskem vodstvu z 12:10 so bili Poljaki uspešni v bloku za 13:10, a Američani so neuspešno zahtevali ogled posnetka. Po 14:10 Leona pa je imela evropska ekipa štiri zaključne žoge. Američani so ubranili tri in še prišli na 13:14, a je potem stvari spet vzel v svoje roke Leon in z zadnjo točko na tekmi po dveh urah in 11 minutah poskrbel za poljsko pot v finale.

Za Poljake je to drugi olimpijski finale po letu 1976.

Neustavljivi Leon je pri Poljakih dosegel 26 točk, 15 jih je dodal Huber, 13 pa Fornal. Pri Američanih je Anderson tekmo končal pri 24 točkah, 20 pa jih je dodal Russell.

Francozi odpihnili Italijane

Francozi, branilci naslova iz Tokia pred tremi leti, so precej bolj gladko prišli do priložnosti za ubranitev lovorike.

V prvem nizu so si gostitelji iger po izenačenju na 14. točki priigrali nekaj naskoka, Italija se je nazadnje približala pri 19:21. A Francozi so dobili še tri točke za vodstvo s 24:19, zapravili prvo zaključno žogo, potem pa je Trevor Clevenot izkoristil drugo za zmago v nizu.

Zelo dobro je bilo v drugem nizu. Italijani so bili še blizu pri 21:22, po dveh lastnih napakah pa so tekmecem omogočili vodstvo s 24:22. Yacine Louati je z asom izkoristil že prvo priložnost za zmagah.

Francija je pritisnila v tretjem nizu in vodila že s 24:17. A Italija se še ni predala, po zaslugi Danieleja Lavie je še prišla do znižanja na 21:24, toda potem je na sceno stopil prvi francoski zvezdnik Earvin Ngapeth in poskrbel za končno slavje Francozov po uri in 18 minutah.

Ngapeth je tekmo končal pri 15 točkah, dve več je za Francijo dosegel Trevor Clevenot.

Finale med Poljsko in Francijo bo v soboto, 10. avgusta ob 13. uri, tekma za tretje mesto med ZDA in Italijo pa dan prej ob 16. uri.