Olimpijskih iger 2024 v Parizu še ni konec, že pa pogledujemo proti naslednjim. Olimpijski ogenj se najprej seli v Milano, kjer bodo leta 2026 zimske olimpijske igre, nato pa nas čaka Los Angeles 2028.
Los Angeles bo po letih 1932 in 1984 tretjič gostil poletne olimpijske igre. Po Londonu in Parizu bo postal šele tretje mesto, kjer bodo poletne olimpijske igre potekale trikrat.
Priprave na igre 34. olimpijade so se v Los Angelesu sicer že začele. Intenzivno že pogledujejo po osebju, ki bo pomagalo pri organizaciji največjega športnega dogodka na svetu.
Mednarodni olimpijski komite (Mok) želi zapolniti nekatere visoke položaje, med drugim iščejo direktorja fizične varnosti, vodjo trženja in storitev v gostinstvu ter višjega menedžerja za izdajanje dovoljenj in za načrtovanje. Najvišje ponujene plače se gibajo med 150 in 170 tisoč dolarji na leto.
Kdaj bodo olimpijske igre v Los Angelesu? Od 14. do 30. julija 2028.
Zanimiva je zgodba o tem, kako je LA sploh dobil igre. Kandidata za igre leta 2024 sta bila le dva: Pariz in Los Angeles. Sledil je dogovor, francoska prestolnica je ob stoti obletnici iger v Parizu 1924 olimpijsko dogajanje organizirala letos, mesto angelov pa se je “zadovoljilo” z letom 2028.
Kakšen bo proračun?
Proračun olimpijskih iger 2028 je ocenjen na 6,8 milijarde ameriških dolarjev. Če bo številka obveljala, bodo OI v LA-ju med cenejšimi v tem stoletju. Pariške igre so na primer stale dobrih 8 milijard dolarjev.
Kar 85-odstotkov proračuna organizatorji varčujejo za zadnje leto in pol pred igrami, ko bodo začeli z intenzivnimi pripravami na največji športni dogodek tistega leta. Casey Wasserman, predsednik losangeleških iger, je o tem povedal: “Olimpijske igre v Los Angelesu bodo zasebno financirane. To je dobro in slabo. Dobro je, da stvari počnemo na racionalen in poslovno usmerjen način.”
Dodal je: “Igre v LA-ju bodo največje mirovno srečanje v zgodovini sveta. Velikost teh iger po obsegu bo nepredstavljiva.”
Zakaj ceneje kot doslej?
Organizatorjem stvari olajšuje že zgrajena infrastrukture. Še več. Načrt je, da ne bodo zgradili nobenega novega stalnega objekta za OI, le nekaj bo začasno postavljenih prizorišč.
Prizorišč bo skupno sicer 80, zaenkrat je potrjenih le četrtina.
Glavni objekt olimpijskih iger v Los Angelesu bo SoFi stadion. Odprt leta 2020, stadion sprejme več kot 70 tisoč gledalcev. Na njem bodo potekali tako otvoritvena kot zaključna slovesnost, nogometni turnir in plavanje na OI 2028. Ta ogromen nogometni stadion bo postal največje prizorišče, ki bo gostilo plavanje v zgodovini olimpijad.
Že pred tem bo na njem sicer potekalo tudi svetovno prvenstvo v nogometu 2026, ki ga bosta poleg ZDA gostili še Kanadi in Mehiki.
SoFi stadion še zdaleč ne bo edini ogromen objekt, na katerem bodo potekala tekmovanja za odličja. LA Memorial Coliseum je gostil otvoritveni slovesnosti prvih dveh iger v Los Angelesu, tudi tokrat bo ob SoFi stadionu eno glavnih prizorišč iger.
Košarka se bo igrala v novozgrajeni dvorani Intuit Dome, ki bo od nove sezone lige NBA dalje dom ekipe Los Angeles Clippers, gimnastika pa na primer v legendarni dvorani Crypto.com Arena (včasih Staples Center), kjer domujeta ekipi LA Lakers in LA Kings.
Olimpijska vas bo v času iger na Univerzi Kalifornija.
Vsi dogodki pa ne bodo potekali v zvezni državi Kalifornija. Turnir v softballu ter slalom na divjih vodah v kajaku in kanuju, kjer bomo svoje predstavnike zagotovo imeli tudi Slovenci, bosta potekala v Oklahomi. S tem se bodo organizatorji izognili izgradnji novih prizorišč in tako prihranili stroške.
Novi športi
Na olimpijskih igrah v Parizu smo prvič videli break dancing, v Los Angelesu bodo na programu tudi bejzbol, kriket, skvoš, flag football (oblika ameriškega nogometa), lacrosse in softball.
Večina od naštetih športov se na igre vrača. Bejzbol in softball sta bila med letoma 1992 in 2008 pogosto del iger, med drugim tudi v Tokiu 2021, v Parizu pa so ju “spregledali”. Lacrosse je bil del olimpijskega dogajanja v začetku prejšnjega stoletja (1904 in 1908).
Kriket je leta 1900 doživel svojih pet minut olimpijske slave, a na sporedu je bil zgolj kot testna preizkušnja. Odigrali so le srečanje med Veliko Britanijo in Francijo.
Sprememba se obeta v modernem pentatlonu, kjer se atleti ne bodo več merili v konjeništvu, pač pa v hitrostnem premagovanju ovir.
Ne gre brez glasnih kritik
Glasne so skupine, ki protestirajo proti olimpijskih igram v Los Angelesu. Opozarjajo predvsem na militarizacijo policije, razseljevanje in veliko možnost finančnih bremen, ki bodo za desetletja oklestile javne proračune.
Eno od protestnih gibanj je NOlympics LA, skupina, ustanovljena leta 2017, ki poudarja, da je vsako mesto, ki je gostilo olimpijske igre od leta 1960 dalje, porabilo več sredstev, kot je bilo sprva načrtovano, zaradi česar jim je pogosto naložen račun za prekoračitve stroškov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!