Pariški organizatorji so v pripravo olimpijskih iger vložili ogromno energije, truda in, jasno, tudi financ. Kljub temu naj bi bil spektakel v francoski metropoli eden najcenejših v 21. stoletju, stroški priprave iger naj bi tako znašali okoli devet milijard evrov. A seveda si organizatorji veliko obetajo od zaslužka med navijači.
Toda cene turističnih in gostinskih storitev so v času največjega športnega dogodka poskočile v nebo. Pariški hotelirji naj bi po poročanju nekaterih medijev pri svojem zaračunavanju storitev zahtevali štirikrat, nekateri celo petkrat več kot lani v istem obdobju, torej konec julija in avgusta.
Da pri ’navijanju cen’ res niso varčevali, smo na lastni koži občutili tudi sami. Hotelsko sobo v severozahodnem predelu Pariza – Levalloisu – smo na našem mediju rezervirali v začetku letošnjega leta, ko je cena nočitve znašala 150 evrov na noč. Manj kot tri mesece pozneje pa se je ta številka povišala že na 400 evrov.
Kako je z višino gostinske ponudbe, pa smo preverili v enem večjih športnih prizorišč na teh igrah v ogromnem kompleksu Paris Sud Arena, kjer se v različnih dvoranah merijo odbojkarji, rokometaši in igralci namiznega tenisa. Zaradi nastopa štirih slovenskih zasedb (obeh rokometnih, moške odbojkarske in moške namiznoteniške) je to sicer zelo priljubljeno mesto za slovenske novinarje v teh dneh.
Kot lahko vidite na spodnjih fotografijah, morajo navijači za okrepčilo seči kar globoko v žep. Tako pol litra (ne)gazirane vode stane 3,5 evra, še nekaj več (5 evrov) pa je treba odšteti za enako količino različnih verzij gaziranih sladkih pijač. Za espreso boste odšteli tri evre, za majhno merico čaja še evro več. Znotraj dvorane ne prodajajo pravega piva, zato pa si lahko privoščite brezalkoholnega, katerega cena znaša med šest in osem evri.
Še nekoliko bolj zasoljene pa so cene hrane na tem prizorišču. Vedno priljubljeni hotdog je tako vreden skoraj 10 evrov, precej cenejši pa je ocvrti krompirček (3,5 €). Gostinci niso varčevali niti pri cenah sendvičev, ki znašajo med osem in devet evri, še dražji pa sta različici solate, za katero bi odšteli kar 12 evrov.
Prav ducat evrov pa boste lahko za pollitrski vrček tako priljubljenega alkoholnega napitka odšteli v več različnih lokalih, pri čemer pa se cena seveda razlikuje glede na lokacijo gostinskega obrata, pri čemer velja pričakovano pravilo – bližje kot smo središču Pariza ali kakšni pomembni pariški znamenitosti, dražje je.
Ni kaj, ogled iger je v časih inflacije in večanja praktično vseh življenjskih stroškov postal pravi luksuz.
Precej bolj variirajo cene vstopnic, ki so jih Francozi v prodajo spustili več kot 10 milijonov. Od 24 evrov za kvalifikacijske boje v nekaterih manj priljubljenih športih pa vse do tisočaka v tistih najbolj zaželenih, kot sta plavanje in atletika. Najdražji je bil seveda ogled otvoritvene slovesnosti, nič kaj poceni pa ne bo niti zaključna slovesnost na stadionu Stade de France, za katero prva kategorija vstopnic znaša kar 1600 evrov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje