V Parizu je bilo v soboto podeljenih prvih 14 kompletov kolajn. Po petkovem uradnem slovesnem odprtju 33. olimpijskih iger moderne dobe so te zaživele v vsem sijaju, na sporedu je bilo veliko tekmovanj, tudi s slovensko udeležbo.
Slovenske nastope v Parizu so odprle rokometašice, ki so v četrtek izgubile proti Danski s 27:19, danes pa je bila na delu tudi moška reprezentanca. Varovanci Uroša Zormana niso uspeli presenetiti Špancev, ki so bili po preobratu v drugem polčasu boljši s 25:22.
V kvalifikacijah v enojcu je že ob 9. uri zjutraj nastopil Isak Žvegelj, ki je v svoji skupini zasedel četrto mesto in ga jutri čaka repasaž. V četrtfinale pa se je že prebila Nina Kostanjšek. V drugi skupini je zasedla tretje mesto za neposredno napredovanje. Pred njo sta bili le Nizozemka Karolien Florijn in Švicarka Aurelia-Maxima Katharina Janzen.
Med judoisti je prva na tatamije stopila Maruša Štangar, ki je boje v kategoriji do 48 kg hitro končala. Srbkinja Milica Nikolić je bila boljša po vazariju, ki ji je uspel v začetku zadnje minute dvoboja.
Slovenske plavalke Neža Klančar, Janja Šegel, Katja Fain in Tjaša Pintar pa so v kvalifikacijah v štafeti 4 x 100 metrov prosto s časom 3:41,29 zasedle 14. mesto in se niso prebile v veliki finale.
Kitajci začeli udarno
Kitajska je na začetku iger dobila že dve zlati kolajni. Skakalki v vodo Yani Chang in Yiwen Chen sta zbrali 337,68 točke in sta s tem osvojili zlato v sinhronih skokih s trimetrske deske. Drugi sta bili Sarah Bacon in Kassidy Cook iz ZDA, zbrali sta 314,64 točke, bron pa je pripadel Britankama Yasmin Harper in Scarlett Jensen Mew s 302,28 točke.
Strelka Yuting Huang in strelec Lihao Sheng pa sta dobila sploh prvo zlato olimpijsko kolajno na letošnjih igrah. V finalu mešane ekipne preizkušnje v disciplini zračna puška 10 metrov je kitajska naveza premagala južnokorejsko kombinacijo Jihyeon Keum-Hajun Park s 16:12.
Izjemen dan za Belgijo
Remco Evenepoel je postal olimpijski prvak v kronometru. Belgijec je tako na prestolu zamenjal Primoža Rogliča. Jan Tratnik ni imel svojega dne in je vožnjo na čas sklenil na 27. mestu.
V ženski konkurenci je slavila Avstralka Grace Brown. Slovenki Eugenia Bujak in Urša Pintar sta končali na 16. in 31. mestu.
Savšek in Terčelj skozi kvalifikacije
Slovenski kanuist Benjamin Savšek je na olimpijskih igrah v Parizu začel obrambo olimpijskega zlata iz Tokia. Na pariških brzicah je danes opravil z dvema kvalifikacijskima vožnjama in se s 14. časom prebil med 16 najhitrejših, ki so si zagotovili ponedeljkov polfinale.
Kajakašica Eva Terčelj se je z 11. časom kvalifikacij uvrstila v nedeljski polfinale olimpijske preizkušnje. Izmed dveh kvalifikacijskih voženj se je 32-letnica s pariškimi brzicami bolje spopadla v drugi vožnji. Najhitrejši čas je postavila prva zvezdnica tega športa, Avstralka Jessica Fox.
Zlato za Kazahstan in Japonsko
Prva olimpijska prvakinja v judu na letošnjih olimpijskih igrah je postala Japonka Natsumi Tsunoda, ki je v finalu do 48 kilogramov premagala Mongolko Baasankhuu Bavuudorj. Tretje mesto sta si razdelili Francozinja Shirine Boukli, ki je gostiteljem iger priborila prvo odličje na letošnjih OI, in Švedinja Tara Babulfath.
Kazahstanski judoist Jeldos Smetov je novi olimpijski prvak v kategoriji do 60 kilogramov. V finalu je za svoj prvi olimpijski naslov premagal domačega aduta Luko Mkheidzeja, bronastega z zadnjih OI v Tokiu. Tretje mesto sta si razdelila Japonec Ryuju Nagayama in Španec Francisco Garrigos.
Prvo zlato za Francijo
Francoska moška reprezentanca v ragbiju 7 je na olimpijskih igrah v Parizu poskrbela za prvo zlato medaljo države prirediteljice. V današnjem velikem finalu so Francozi premagali Fidži z 28:7. Bron je osvojila Južna Afrika po zmagi nad Avstralijo s 26:19.
Avstralka znova zlata
Plavalni olimpijski spored v Tokiu oziroma boj za medalje se je začel s težko pričakovano preizkušnjo na 400 metrov prosto, kjer je Avstralka Ariarne Titmus ubranila naslov iz Tokia, Američanka Katie Ledecky pa dobila še tretjo medaljo v tej disciplini. Osmo zlato na OI pa si je z ameriško štafeto priplaval Caeleb Dressel.
Dobitniki medalj, sobota, 27. julij:
Cestno kolesarstvo, moški, kronometer:
ZLATO: Remco Evenepoel (Belgija)
SREBRO: Filippo Ganna (Italija)
BRON: Wout van Aert (Belgija)
Cestno kolesarstvo, ženske, kronometer:
ZLATO: Grace Brown (Avstralija)
SREBRO: Anna Henderson (Velika Britanija)
BRON: Chloe Dygert (ZDA)
Judo, moški, do 60 kg:
ZLATO: Jeldos Smetov (Kazahstan)
SREBRO: Luka Mkheidze (Francija)
BRON: Ryuju Nagayama (Japonska), Francisco Garrigos (Španija)
Judo, ženske, do 48 kg:
ZLATO: Natsumi Tsunoda (Japonska)
SREBRO: Baasankhuu Bavuudorj (Mongolija)
BRON: Shirine Boukli (Francija), Tara Babulfath (Švedska)
Plavanje, moški, 400 m prosto:
ZLATO: Lukas Märtens (Nemčija)
SREBRO: Elijah Winnington (Avstralija)
BRON: Kim Woomin (Južna Koreja)
Plavanje, ženske, 400 m prosto:
ZLATO: Ariarne Titmus (Avstralija)
SREBRO: Summer Mcintosh (Kanada)
BRON: Katie Ledecky (ZDA)
Plavanje, moški, 4 x 100 m prosto:
ZLATO: ZDA
SREBRO: Avstralija
BRON: Italija
Plavanje, ženske, 4 x 100 m prosto:
ZLATO: Avstralija
SREBRO: ZDA
BRON: Kitajska
Ragbi 7, moški:
ZLATO: Francija
SREBRO: Fidži
BRON: Južna Afrika
Sabljanje, moški, sablja, posamično:
ZLATO: Sanguk Oh (Južna Koreja)
SREBRO: Fares Ferjani (Tunizija)
Bron: Luigi Samele (Italija)
Sabljanje, ženske, meč, posamično:
ZLATO: Man Wai Vivian Kong (Hongkong)
SREBRO: Auriane Mallo-Breton (Francija)
Bron: Eszter Muhari (Madžarska)
Skoki v vodo, sinhrono, deska 3 m, ženske:
ZLATO: Yani Chang/Yiwen Chen (Kitajska)
SREBRO: Sarah Bacon/Kassidy Cook (ZDA)
BRON: Yasmin Harper/Scarlett Jensen Mew (Velika Britanija)
Zračna puška 10 metrov, mešana ekipna tekma:
ZLATO: Yuting Huang-Lihao Sheng (Kitajska)
SREBRO: Jihyeon Keum-Hajun Park (Južna Koreja)
BRON: Aleksandra Le-Islam Satpajev (Kazahstan)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje