Orač slovenske ledine: “Peter je bil oškodovan, Beni pač ne” (VIDEO)

Po zaključku kajakaških in kanuističnih tekem na divjih vodah letošnjih olimpijskih iger, ki v slovenski tabor niso prinesle pretiranega zadovoljstva, smo se pogovarjali s tistim, ki je kot prvi v tem športu v Slovenijo prinesel olimpijsko odličje.

Andraž Vehovar je pred 28 leti na olimpijskih igrah v Atlanti Sloveniji prinesel prvo odličje na največjem športnem tekmovanju v disciplini kajakaškega oziroma kanuističnega slaloma na divjih vodah. Na reki Toccoi v bližini meje med Georgio in Tennesseejem je zasedel drugo mesto, zaostal je le za zmagovalcem Oliverjem Fixom iz Nemčije.

Slovenski športnik leta iz leta 1996 je kariero dve leti pozneje, ko je bil star zgolj 26 let, presenetljivo hitro končal. Na svojega naslednika med olimpijskimi dobitniki kolajn pa je čakal točno 20 let, ko je Peter Kauzer v Riu 2016 znova posegel po srebru. Še stopničko višje pa je pred tremi leti v Tokiu stopil Benjamin Savšek in postal olimpijski prvak.

Ni vsak dan nedelja

Oba sta nastopila tudi na letošnjih igrah v Parizu, kjer pa se jima tudi po nekaj spornih sodniških odločitvah ni uspelo prebiti na vrh. Savšek je 50-sekundno kazen prejel v finalu kanuja in namesto bronaste kolajne je osvojil deveto mesto. Zaradi enako hude kazni pa je brez finalnega nastopa ostal Kauzer. Oba sta nezadovoljstvo usmerila proti glavni sodnici Sue Natoli.

Peter Kauzer
Foto: Profimedia

“Polemike so bile, ampak to ni nič neobičajnega. Vesel sem, da so slovenski kajakaši in kanuisti vedno v boju za kolajne. Tako bo tudi v prihodnje. Ni vsak dan nedelja, na žalost se nam tokrat ni izšlo. Vedno trdim, da je slovensko kajakaštvo eno najbolje vodenih in organiziranih športov v Sloveniji. Če se nam za katerikoli šport pri nas ni treba bati, da bo prinašal olimpijske kolajne, je to kajak,” je na naše vprašanje, kako je videl dramo v kajakaškem centru Villes Sur Marne, najprej precej zadržano odgovoril Vehovar.

Vsako oko vidi drugače

Nato pa je dodal: “Načeloma niti ni bila kriva sodnica, pač pa je sistem postavljen narobe. Zelo težko je poslušati in gledati takšne situacije, sploh ob tej moderni tehnologiji. V vseh športih obstaja sistem videoposnetkov, tudi v kajaku. Takoj po tekmi bi se lahko usedli trije neodvisni sodniki in odločili drugače. Zakaj v tem športu ni tako? S tem bi se morala ukvarjati Mednarodna kajakaška zveza.”

Andraž Vehovar
Foto: Aleš Fevžer

“Zelo se zavzemam za bolj pregleden sistem videoposnetkov, kot je VAR pri nogometu. Menim, da je bil Peter pri tem oškodovan. Za razliko od Benija, za katerega menim, da ni bil. To so vedno subjektivne zadeve, moja ocena ni enaka vaši, vaše oko je lahko videlo drugače od mojega,” je svoj pogled še pojasnil uspešen poslovnež, ki vodi lastno podjetje. To se ukvarja s karbonskimi kompoziti, iz katerih nastaja oprema za kolesarstvo.

Prihajajo mladi, ki bodo posegli po zvezdah

Danes 52-letni Vehovar je prepričan, da se takšne prelomne odločitve na slalomskih tekmah sprejemajo prehitro in da bi bilo to treba spremeniti. “V takšnih trenutkih mora biti možnost ogleda posnetka, da lahko še nekdo neodvisen presoja, ali je ta odločitev prava ali ne.”

Kajakaški kros – novost na OI. Foto: Profimedia

Čeprav mu druga kariera vzame veliko časa, pa še naprej ostaja velik navijač slovenskega športa. Navdušen je, da imata kajak in kanu v Sloveniji svetlo prihodnost.

“Mlada generacija ne samo da prihaja, je že tukaj. Na velika vrata je potrkala med člane. To je naravna menjava, vedno v življenju pride kdo, ki je mlajši, močnejši, hitrejši. To je zgodba življenja. Prav je, da se to dogaja tudi pri nas. Nenormalno me veseli, da v ozadju vidiš mlade tekmovalce, za katere vemo, da bodo posegli po zvezdah,” je zaključil pogovor za Sportklub in dodal, da ni pretirano navdušen nad kajakaškim krosom, disciplino, ki je v Parizu doživela premiero na igrah.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje