Ne samo Peter Kauzer, po izjemno sporni sodniški odločitvi v polfinalu kajaka na divjih vodah je bil razočaran in jezen tudi njegov oče in trener Peter Kauzer starejši. Napovedal je, da bo skupaj z ekipo ukrepal, v skrajni sili tudi na Mednarodnem športnem razsodišču v Lozani.
Odločitev videosodnice Sue Natoli iz Avstralije je v polfinalu slaloma na divjih vodah poskrbela za veliko jeze in razočaranja v slovenskih vrstah. Potem ko je Peter Kauzer prejel sporno dosojeno petdesetsekundno kazen, ki ga je stala uvrstitve v finale, je po prvi izjavi v solzah zapustil prostor za pogovore z mediji.
Toda po dobri uri se je 40-letni Hrastničan vrnil in še enkrat ponovil že prej izrečene besede, tokrat že z bolj umirjenim tonom. “Danes se mi gnusi biti del takšnega športa, kjer imajo določeni ljudje, ki so zaprti v sobi, tako veliko moč. In enim in istim tekmovalcem dosojajo napake, drugim pa gledajo čez prste. Če si glasen oziroma opozarjaš na te napake, ki se dogajajo, pa te na koncu očitno kaznujejo. To je res nepošteno, s takšnimi odločitvami uničujejo šport.”
“Nikoli niso sodili v mojo korist”
40-letnega Hrastničana je najbolj razjezilo dejstvo, da bi – v slovenskem taboru so si ogledali posnetke tudi drugih tekmovalcev – morali še vsaj trije čolni v polfinalu prejeti isto kazen. “Sodnica me je že velikokrat takole oškodovala. Mogoče kdaj tudi upravičeno, večkrat pa neupravičeno. Pregledali smo še ostale posnetke in vsaj trije čolni, ki so v finalu, bi morali v polfinalu prav tako dobiti isto kazen. Ampak je niso dobili, saj so iz določenih držav, ki jih organizatorji želijo v finalu, drugače bi se tribuna izpraznila,” je namignil na Francoza Titouana Castrycka.
Dobitnika srebra iz Ria de Janeira 2016 je zmotilo tudi to, da se odločitev glavne sodnice ni skladala z odločitvijo dveh sodnikov tik ob vratih. “V kajaku na tej progi moraš določene linije skrajšati. Vedno sem jo skrajšal tudi na treningu, tako vsi vozijo skozi ta vratca. Smešno je, da ti da 50-sekundno kazen sodnik, ki je 20 metrov stran. Tista dva, ki sta stala tik ob vratih, pa sta dala ničlo. Nato se je videosodnica na podlagi kamer in senc odločila enako kot prvi. Drugače bi bilo, če bi bila kamera na vratih. Potem ne bi nič oporekali. Če pa gledaš iz kotov, kjer se dejansko ne vidi in tako sodijo … Ob tem pozabljajo na pravilo Mednarodne kajakaške zveze, da če si v dvomih, načeloma sodiš v korist tekmovalca. Ampak meni niso nikoli, določenim pač.”
Taista sodnica je že v finalu kanuja dosodila enako kazen Benjaminu Savšku, prvak iz Tokia 2021 je tako namesto tretjega zasedel deveto mesto. Tega Kauzer ni želel komentirati, toda: “Pri vsej tehnologiji in ob opozarjanju skozi leta … Da se takšne napake še vedno dogajajo in to na največjem tekmovanju na svetu. Na olimpijskih igrah, kjer bi moralo biti pošteno za vse. Če smo mi profesionalci in se borimo po najboljših močeh ter se med seboj spoštujemo, potem pa ne dobimo niti kančka spoštovanja od sodnikov. Očitno sem jim trn v peti. Sramota.”
Ob vprašanju, če ima ob takšnih situacijah sploh še motivacijo tekmovati na najvišji ravni, pa je Kauzer na kratko dejal: “Zna biti, da je bila to celo moja zadnja tekma. Kaj več pa pozneje.”
Pritožba na CAS?
Pričakovano je bil po zaključku polfinala slabe volje tudi Peter Kauzer starejši, oče in trener 40-letnika. “Težko je zdaj povedati karkoli pametnega. Generalno sem izredno razočaran zaradi sodniške odločitve in pristopa glavne sodnice, ki nam ni dovolila ogleda posnetka. Upam, da ga bomo po koncu tekme dobili, da bomo lahko naprej ukrepali. Tekmovalec se pripravlja štiri leta in žrtvuje vse za eno tekmo, sodnica pa v klimatiziranem prostoru odloča o njegovi usodi. To se mi zdi res hudo narobe,” je dejal in napovedal, da bodo z ekipo ukrepali.
“Stvar je zaključena, vsaj tukaj. Bomo pa videli, kako bomo naprej ukrepali, ko pridemo domov. Ko bom dobil posnetke … Če bo treba, se bomo pritožili v Lozano,” je napovedal pritožbo na Mednarodno športno razsodišče (CAS).
Sinovo razočaranje in solze pa je videl kot logično reakcijo. “Star je 40 let, v tem športu je 34 let. Na žalost ga je ta sodnica že dvakrat ali trikrat okradla na svetovnih prvenstvih, ko mu je dosodila 50-sekundne kazni. Leta 2017 mu je na svetovnem prvenstvu vzela kolajno. So pa bile te odločitve vedno sumljive. Mogoče mu je spet vzela kolajno, nikoli ne bomo vedeli. Z vožnjo, ki mu ni stekla, naredil je tudi dve večji napaki, bi brez kazni končal kot sedmi. Škoda, nimam besed. Povsem sem razočaran,” je zaključil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje