Princeska na rolki, v katero sta se zaljubila Brazilija in svet

Pariz 2024 31. Jul 20245:00 0 komentarjev
Rayssa Leal. FOTO: Guliverimages.

Rayssa Leal je 16-letna ulična rolkarica, za katero verjetno še niste slišali, a ima, predvsem v Braziliji, zvezdniški status. Po bronasti medalji, njeni že drugi olimpijski, v Parizu ga je le še utrdila.

Rayssa Leal je v Parizu v nedeljo v finalu ženskega uličnega rolkanja, na katerega je prišla kot olimpijska podprvakinja iz Tokia, na začetku padla in zdelo se je, da bo ostala brez tako želene nove olimpijske medalje.

Toda 16-letnica je v zadnji vožnji uprizorila trik, ki ga do zdaj na tekmovanju ni poskusila še niti enkrat. Ob velikem zaostanku za tretjim mestom ji drugega, kot da poskusi nemogoče, niti ni preostalo.

Uspelo ji je. S perfektno izvedenim “kickflip frontside boardslide“, če si izposodimo avtentični rolkarski besednjak, je skočila na tretje mesto in pri vsega 16 letih prišla do druge olimpijske medalje.

“Brez gledalcev mi ta trik ne bi uspel. Če ne bi bilo glasnega spodbujanja s tribun, mi kaj takega ne bi niti padlo na pamet. Hvala!” je po olimpijskem finalu v Parizu povedala nasmejana mladenka, ki med tekmicami spada med izkušenejše.

Ne verjamete? Olimpijska prvakinja je postala komaj 14-letna Japonka Koko Jošizava, srebrno medaljo pa je osvojila Brazilka Liz Akama, ki šteje 15 let.

Da, rolkanje je tudi v tem pogledu zanimiv šport.

FOTO: Profimedia.

V Parizu je bilo kot na nogometni tekmi

Pred mikrofone je v Parizu na novinarsko konferenco prišla šele debelo uro po nastopu in podelitvi medalj, saj so številni brazilski navijači na prizorišču ustvarili pravcati kaos. Da je bilo tako, je – potem ko je pristopila do ograje in enega za drugim ustrežljivo delila “selfieje” -, prispevala tudi sama.

Na trgu Place de la Concorde v središču Pariza, kjer potekajo tekmovanja v uličnem rolkanju, se je zbralo 30 tisoč navijačev. Več kot polovica jih je bila odeta v prepoznavne rumene, zelene in modre barve, značilne za brazilsko zastavo.

Vzklikali so njeno ime, poplesovali in rajali, kot da bi Brazilija osvojila naslov svetovnega prvaka. V nogometu, ta pa je tam seveda religija.

V Braziliji je Rayssa namreč zelo priljubljena. Sploh med mladimi, ki vpijajo vsako njeno potezo in vsak kos oblačila, ki ga navleče nase.

Samo na Instagramu ima več kot osem milijonov sledilcev, kar je vsega milijon manj od Luke Dončića. Na TikToku ji sledi več kot pet milijonov uporabnikov. Enkrat več, kot jih je do zdaj zbral naš košarkarski virtuoz. Številke Brazilke pa v zadnjih dneh rastejo iz ure v uro, v dveh dneh so zrastle za več kot milijon …

FOTO: Guliverimages.

Že pred leti je nanjo opozoril Tony Hawk

Za Raysso so v rolkarskem svetu prvič slišali pred približno desetimi leti. Za to je poskrbel nihče drug kot sloviti Tony Hawk.

“Pojma nimam, kdo je to, ampak sem navdušen. Česa takega še nisem videl,” je dejal ob posnetku deklice, ki v obleki princese na rolki preskakuje stopnice.

“To so bili časi, ko so vsi okoli mene govorili, naj preneham z rolkanjem, saj naj bi bil to šport, v katerem dekleta nimamo kaj delati, a sem jih preslišala in vseskozi verjela, da lahko uspem,” je nedavno v enem izmed intervjujev povedala brazilska najstnica, ki se jo je prav zaradi tega videa, potem ko je postala slavna, prijel vzdevek “princesa rolkanja”.

FOTO: Guliverimages.

Ima tudi kup kolajn s svetovnih prvenstev in X-iger

Da so rolkarski parki za nasmejano brazilsko deklico habitat, v katerem se počuti odlično, smo ugotovili vsega nekaj let za tem.

Od leta 2019 do lani je v svetovnem pokalu v uličnem rolkanju dvakrat zmagala in bila dvakrat svetovna podprvakinja. Sezona 2020 je zaradi pandemije odpadla.

Dvakrat, v letih 2022 in 2023, je zmagala tudi na poletnih X-igrah, ki imajo v svetu rolkarjev, deskarjev, ekstremnih smučarjev in še nekaterih nevsakdanjih akcijskih športov zelo velik pomen.

Svetovno slavo je dosegla pred tremi leti v Tokiu, kjer je z vsega 13 leti najprej postala najmlajša brazilska olimpijka, potem pa tudi najmlajša dobitnica olimpijske medalje.

Fotografija iz Tokia 2021. FOTO: Guliverimages.

Šele zdaj se zaveda, kaj so olimpijske igre

“Še naprej želim biti preprosta deklica, kar sem vedno bila,” je sramežljivo, takrat še malce nižje dekle, ki danes v višino meri 160 centimetrov, povedalo po tem, ko je na Japonskem osvojilo srebrno medaljo.

V Parizu je na novinarsko konferenco zakorakala precej bolj samozavestno. Potem ko je odločno zakorakala v dvorano, se je usedla, pogledala naokoli, iz ušes potegnila slušalke, iz katerih so odzvanjali brazilski ritmi, prijela za mikrofon in začela govoriti.

“Ne morem verjeti, kaj mi je uspelo. Ne dobi vsak dveh olimpijskih medalj s 16 leti. To je zame nekaj res posebnega. Veliko stvari mi gre po glavi. Od družine, prijateljev, navijačev … Vsega. Šele zdaj se zavedam, kaj olimpijske igre pomenijo. Ne nazadnje so na sporedu le enkrat na štiri leta. Zelo sem vesela tudi vse podpore, ki sem jo imela,” je povedala in omenila morda tudi glavno razliko od iger pred tremi leti, na katerih, spomnimo, zaradi pandemije ni bilo gledalcev.

Tokrat so bili zraven in bili zelo glasni. Zaradi princeske na rolki je na tribunah zavladalo pravcato karnevalsko vzdušje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!