O stanju reke Sene, v katero so na olimpijskih igrah v Parizu skočili triatlonci, je bilo prelitega veliko črnila. Očitno upravičeno. Številni atleti so namreč pristali v bolnišnici.
Organizatorji pariških olimpijskih iger so v čiščenje Sene, v kateri je kopanje prepovedano že več kot 100 let (od leta 1923), “vrgli” več kot milijardo in pol dolarjev. Vseeno jim reka še vedno povzroča težave.
Da je reka varna za kopanje, je želela pred igrami dokazati županja Pariza Anne Hidalgo, ki je zaplavala v reki in odpravila vse dvome. A vprašanja so se vseeno še vrstila.
Nivo bakterije E. coli, ki se pogosto nahaja v vodi, ki je kontaminirana s fekalijami, ostaja visok. Čeprav je pod mejo, ki so jo organizatorji prepisali za varno kopanje, reka ni čista. Vseeno so izpeljali tako žensko kot moško triatlonsko preizkušnjo, pa tudi tekmo mešanih ekip.
Posamični preizkušnji sta bili zaradi slabih vremenskih razmer in posledično previsokega nivoja bakterije E. coli kar nekajkrat prestavljeni.
Atleti v težavah
Belgijci so bili prisiljeni odpovedati mešano ekipno preizkušnjo, saj je Claire Michel, ena izmed atletinj, pristala v bolnišnici. Ekipa je v svoji štiričlanski ekipi ni uspela pravočasno nadomestiti.
Belgijski olimpijski komite je podal izjavo: “Upamo, da se bomo iz te lekcije kaj naučili.”
Tudi Švicar Adrien Briffod je resno zbolel.
Sotekmovalka nesrečne Belgijke Jolien Vermeylen je povedala: “Spila sem veliko vode. Bomo jutri videli, če bom zbolela. Nima ravno prijetnega okusa kot Coca Cola. Ko smo plavale pod mostom, sem videla in čutila stvari, o katerih očem niti razmišljati.”
Dodala je: “Sena je umazana že 100 let, zato ne morejo reči, da je prioriteta varnost atletov.”
Po tekmi so nekateri atleti na cilju tudi bruhali. Ne le zaradi reke Sene, pač pa tudi zaradi izjemnega napora.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje