Slovenska ženska reprezentanca odbojke sede bo na paralimpijske igre v Pariz odpotovala močno osiromašena, brez ene najboljših igralk Valentyne Brik. Mednarodna paraodbojkarska zveza ji je namreč povsem arbitrarno prisodila status "Review" (tj. pregled) in ji tako onemogočila paralimpijske sanje.
Določitev statusa “Review” pomeni, da dokler njen status njene poškodbe ne bo ponovno ocenjen, na tekmovanjih ne more nastopati. Ocenjevanje pa se lahko izvede samo na naslednjem tekmovanju, na katerem bo nastopila reprezentanca Slovenije, kar pa je šele januarja 2025.
Valentyna Brik, članica slovenske reprezentance odbojke sede, je bila s strani Mednarodnega odbora za klasifikacijo 14. julija 2018 uvrščena v športni razred “VS1” in je imela status športnega razreda “Confirmed”. Skladno s tem ji je bila medicinsko diagnosticirana invalidnost desnega kolena, saj ga ni mogla upogniti za več kot 30 stopinj.
Slovensko reprezentanco je Brik zastopala na različnih mednarodnih tekmovanjih (SP v odbojki leta 2022, EP 2023, svetovni pokal 2023 v Kairu in nazadnje kvalifikacijah za paralimpijske igre aprila letos). A letos spomladi se je zataknilo. Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite (v nadaljevanju “Zveza ŠIS-SPK”) je 29. aprila s strani Mednarodne paraodbojkarske zveze prejela dopis o preiskavi. V dopisu je bilo navedeno, da iz posnetka, ki ga je zveza objavila na družbenih omrežjih domnevno izhaja neskladje med športnim razredom, ki je bil Brik dodeljen leta 2018, in stopnjo gibanja, kot je razvidna na posnetku.
Pozvali so jih, naj se izjasnijo v zvezi z domnevnim neskladjem ter pojasnijo, zakaj ni vložila vloge za zdravniški pregled, če se je gibljivost kolena Valentyne Brik od leta 2018 izboljšala. Zveza ŠIS-SPK je v odgovoru izpostavila, da je podlaga za sum nenavadna, saj na nedavnem tekmovanju, v mestu Dali na Kitajskem, do takšnih vprašanj ni prišlo.
Gre za očitno pristranskost
“Zelo nenavadno je, da se je takšen očitek pojavil šele na podlagi videoposnetka objavljenega dva dni po zaključku tekmovanja. Ne glede na to je Zveza ŠIS-SPK opravila zdravniški pregled stanja, da bi bilo tako mogoče odpraviti vse dvome o njenih fizičnih sposobnostih kot medicinsko neutemeljene. Doktor Helena Burger, specialistka za osebe z omejeno mobilnostjo, je potrdila, da se fizične sposobnosti Valentyne Brik niso spremenile, razen dejstva, da je njen upogib v kolenu zdaj 35° namesto prejšnjih 30°, kar pa je še vedno v okviru kategorije VS1, kot to določajo Pravila Mednarodne paraodbojkarske zveze za klasifikacijo,” sporočajo z Zveze za šport invalidov Slovenije.
Ne glede na jasno in strokovno obrazložitev je Mednarodna paraodbojkarska zveza igralki dodelila status “Review”, kar pomeni, da bo morala igralka opraviti nadaljnje ocenjevanje njenega športnega statusa. “Mednarodna paraodbojkarska zveza navaja, da je bil protest sprožen na podlagi ‘ocene videoposnetka tekem, ki so se odvijale na nedavnem finalnem kvalifikacijskem tekmovanju v Dali, Kitajska.’ To je v popolnem nasprotju s tem, kar je bilo navedeno v pisni obrazložitvi Zvezi ŠIS-SPK ob uvedbi postopka, in tako dodatno potrjuje sum slednje, da je celoten postopek voden izjemno arbitrarno,” še sporočajo z Zveze ŠIS-SPK.
Zdaj pride na vrsto še najbolj žalosten del zgodbe. Med uvedbo postopka in paralimpijskimi igrami je bilo na sporedu samo še tekmovanje v Franciji, in sicer t.i. Women’s Super 6 tournament, ki je potekal med 11. in 16. junijem 2024.
Odvzete sanje
Zveza ŠIS-SPK je predlagala in prosila, da se klasifikacija igralke izvede na tem tekmovanju, vendar je bila takšna prošnja zavrnjena, čeprav ima Mednarodna paraodbojkarska zveza pravno podlago in možnost, da bi odobrila takšno izjemo, kar le še dodatno potrjuje očitno nagajanje.
S tem je bila Valentini Brik odvzeta pravica do pravočasne rešitve protesta v skladu s 23.3.3 členom Pravilnika Mednarodne paraodbojkarske zveze za klasifikacijo. Ob vseh propadlih poizkusih rešitve situacije je Zveza ŠIS-SPK preostala le vložitev predloga za izdajo začasne odredbe pred sodiščem v mestu Handel na Nizozemskem. Žal v postopku ni bila uspešna; razlogi za zavrnitev takšne zahteve pa bodo znani šele čez nekaj tednov, ko bo sodišče izdalo pisno odločbo.
“Ob navedenem postopanju Mednarodne paraodbojkarske zveze ostaja grenak priokus, saj se ni mogoče znebiti občutka pristranskega odločanja in ne odločanja v dobro športa. Nejasna in celo kontradiktorna pravila Mednarodne paraodbojkarske zveze očitno omogočajo povsem arbitrarno odločanje,” so v uradnem sporočilu za javnost še zapisali pri naši krovni organizaciji športnikov invalidov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!