Toni Vodišek, ki je v finale sicer vstopil kot vodilni, je v razredu formula kite v Marseillu osvojil olimpijsko srebro. Prvi olimpijski prvak v novi olimpijski disciplini je postal Valentin Bontus.
Dvajset let po tem, ko je Vasilij Žbogar z bronom v Atenah slovenskemu jadranju, tedaj v razredu laser, priboril prvo olimpijsko kolajno (leta 2008 je bil v Pekingu še srebrn, uspeh pa je v razredu finn ponovil še v Riu de Janeiru), je svoj veliki olimpijski trenutek na morju dočakal tudi Toni Vodišek. V izjemno atraktivnem razredu formula kite si je priboril srebrno olimpijsko kolajno, čeprav se je spogledoval tudi z zlatom.
V prvem delu tekmovanja je 24-letni Koprčan z dvanajstimi točkami prepričljivo osvojil prvo mesto, ko je v sedmih nastopih zabeležil dve zmagi ter po eno drugo, tretje in peto mesto (najslabša rezultata, torej 10. in 12., sta se izbrisala). Ker je kot neposredni finalist s seboj nesel dve zmagi, je imel tako odličje že na dosegu roke. A je bilo jasno, da se zgolj s tem ne bo zadovoljil. ”Gremo po zlato,” je večkrat poudaril že v sredo, nato pa tudi v četrtek, ko je potrpežljivo čakal, da se bo veter nad marino Marseille okrepil do te mere, da bo lahko tekmoval. Organizatorji so večkrat zamaknili štart polfinalnih tekem, četverici finalistov pa je Eol nato namenil le eno regato. Boj se je nadaljeval danes. Pri tem si je Vodiškov tabor privoščil veliko napako (manjkajoča oprema ob pregledu), zaradi česar je bil Slovenec kaznovan. Nato se mu je povsem ponesrečil še nastop v tretji finalni regati, v kateri si je s tretjo regatno zmago naslov olimpijskega prvaka zagotovil Valentin Bontus.
Finale: formula kite
ZLATO: Valentin Bontus: 3
SREBRO: Toni Vodišek: 2
BRON: Maximilian Maeder: 1
Ricardo Pianosi: 0
Vodišek je na celino vseeno stopil z dvignjenima rokama. Z očetom in trenerjem Rajkom, sicer neuradnim pionirjem kajtanja v Sloveniji, ki je v Kopru znan tudi kot uspešen hotelir, se tako olimpijski debitant veseli srebra. Gre za drugo slovensko kolajno v Parizu (tekmovanja v jadranju sicer gosti Marseille), po zlatu judoistke Andreje Leški v kategoriji do 63 kilogramov. V obeh primerih ne moremo govoriti o presenečenju, temveč o potrjevanju kakovosti in pravega tekmovalnega značaja pod največjim mogočim pritiskom.
Že ko je namreč postalo jasno, da bo formula kite postala olimpijska disciplina, je primorski mladenič padel v najožji krog favoritov. Ob tem tudi ni skrival samozavesti in odločnosti, vrednost svojih delnic pa je marljivo krepil na tekmovanjih, vključno s srebrom na mladinskih olimpijskih igrah, naslovi mladinskega svetovnega prvaka in nato še z zlatom na evropskem in svetovnem prvenstvu v članski konkurenci. Zdaj je zbirko dopolnil s srebrom, ki jo je na obali slavil v objemu družine.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje