Slovenci brez možnosti proti Dancem, Hrvati ugnali Srbe

Reprezentance 15. Jan 202222:40 > 22:55 4 komentarji
REUTERS/Annegret Hilse
Ljubomir Vranješ zapušča klop Slovenije. Foto: REUTERS/Annegret Hilse

Po uvodni zmagi proti Severni Makedoniji (27:25) je slovenska rokometna reprezentanca izgubila s svetovno prvakinjo Dansko. Srečanje v Főnix Arena pred okoli 3000 gledalci so varovanci Ljubomirja Vranješa izgubili s 23:34. V prvem polčasu je slovenska reprezentanca vztrajala blizu, potem pa na začetku drugega dela popustila in presenečenje je splavalo po vodi.

Aktualni svetovni prvaki in olimpijski podprvaki so udarno začeli in ob nekaterih nepotrebnih napakah Slovenije povedla s 4:2. Vranješevi varovanci niso dovolili rezultatskega pobega, držali korak ter sredi prvega polčasa celo povedli z 8:7.

Slovenija Dancev ni premagala že dolgih 22 let, nazadnje na evropskem prvenstvu leta 2000, ki ga je gostila Hrvaška (28:24). Današnji poraz je že šesti zaporedni na velikih tekmovanjih in celo najvišji.

Slovenci so se na tak način razbremenili pritiska, zaigrali sproščeno in bili tudi v nadaljevanju tekme enakovreden tekmec. Šepalo je morda le vračanje v obrambo, ki je Dancem omogočalo nekaj hitrih zadetkov. Še enkrat več se je pokazalo, v kako dobri formi je na EP prišel vratar, Jože Baznik.

Zaradi poškodbe kolena je tokrat odsoten Jure Dolenc, ki je bil proti Makedoncem s petimi zadetki najboljši slovenski strelec, čeprav v drugem polčasu zaradi bolečin ni več stopil na parket.

Nosilci srebrne kolajne iz Tokia so v 26. minuti prišli do svoje najvišje prednosti (11:14), do polčasa pa je prednost znašala dosegljiva dva gola. Marguč je imel iz protinapada celo priložnost za znižanje na 15:16, a je danskega čuvaja mreže zadel v glavo.

Danci pokazali zobe v drugem polčasu

V drugem polčasu so Danci zaigrali nekoliko bolj trdno v obrambi, bili še zmeraj približno 70-odstotno uspešni pri zaključevanju in povedli za pet golov (15:20), svoje je dodal še izjemno razpoloženi vratar Kiela, Niklas Landin.

Prednost se je krepila in v osmi minuti drugega polčasa znašala že šest golov prednosti za svetovne prvake. Landin je v prvi polovici drugega polčasa na podoben način obranil sedemmetrovko tako soigralci iz kluba Mihi Zarabcu, kot potem še Gašperju Marguču.

V 48. minuti je razlika znašala že osem golov (19:27). Danci so izkoristili vsako najmanjšo priložnost, na vratih Danske se je dokončno “razbranil” Landin. Na takšni tekmi je enostavno potrebno izkoristiti svoje priložnosti in Slovenci niti tistih najlepših niso. Bilanca strelov s 7 metrov je na koncu znašala 1/4.

Najboljši strelec slovenske reprezentance je bil tokrat Borut Mačkovšek s 5 goli, Marguč je dodal 4, prvi strelec srečanja pa je bil danski veteran Mikkel Hansen s 7 goli. Eden izmed junakov suveren zmage je vratar Landin s 14 obrambami.

Slovenijo sedaj čaka še srečanje proti Črni gori v ponedeljek ob 18. uri, ki jo bo potrebno dobiti, če želijo naši rokometaši napredovati v drugi del evropskega prvenstva.

Hrvati uspešnejši v balkanskem obračunu

Na preostalih obračunih je bilo najbolj pestro med Hrvaško in Srbijo. Tekmo so dobili Hrvati s 23:20. V skupini C je še vedno vse odprto. Na vrhu so Francozi, Hrvaška in Srbija imata po dve točki, Ukrajina pa še nima točk.

Za veliko presenečenje so poskrbeli Rusi, ki so v Košicah ugnali favorizirano Norveško (23:22). Izgubili so tudi norveški sosedje Švedi, ki so jih premagali Španci (32:28). Hispanos so si že zagotovili napredovanje.