Slovenkam še en balkanski derbi: v Stožicah padla Hrvaška

Rokomet 10. Nov 202219:30 > 19:30

Slovenska ženska rokometna reprezentanca je v prvem krogu drugega dela domačega evropskega prvenstva prišla še do tretje zmage. Z izvrstno obrambno predstavo v drugem polčasu so na kolena spravile Hrvatice (26:18), bronaste z zadnjega EP.

Slovenija je več kot zasluženo prišla še do tretjega para točk na domačem prvenstvu. Po zmagah nad Dansko in Srbijo je zdaj padla še Hrvaška. Južne sosede so stik s tekmicami kljub slabemu začetku uspele držati le v prvem polčasu, nato pa so izbranke Dragana Adžića prestavile v višjo prestavo in z odlično igro v obrambi naredile veliko razliko in prepričljivo slavile (26:18). S tem so naredile pomemben korak k uvrstitvi na najbolj prestižne tekme; v polfinale se uvrstita dve najboljši ekipi skupine I, tretja bo igrala za peto mesto.

Največ zaslug za zmago tudi na drugem balkanskem derbiju ima Ana Gros, ki je dosegla sedem golov, pet jih je dodala Nataša Ljepoja. Sploh v drugem polčasu pa se je razigrala še vratarka Amra Pandžić, ki je ubranila kar 12 strelov od 27 (44-odstotna uspešnost) in bila zasluženo izbrana za igralko tekme.

“V drugem polčasu se je vse poklopilo. V prvem smo naredile preveč napak, v drugem pa je obramba povsem delovala, streli, ki so leteli v okvir, pa so bili moji. Pripravljalne tekme s Hrvaško so bile taktično dobro narejene, da smo dobile občutek, kako igrajo,” je po tekmi za TV Slovenija dejala Pandžićeva, upravičeno pa je bil zadovoljen tudi selektor Adžić.

“Tekma je bila zelo težka, prišla je hitro po pomembni tekmi s Srbijo. To se je občutilo v prvem delu. Imeli smo nekaj težav s pripravo nekaterih igralk. Sedaj nas čaka velika Norveška. Veliko smo se naučili s štirih tekem s Hrvaško, ki je odlična reprezentanca, znajo igrati na rezultat. Toda ključ do zmage je bila dobra priprava na tekmo,” je dejal črnogorski strokovnjak.

Prvič so se Hrvatice še vrnile …

Da bo to slovenski večer, se je zazdelo že takoj po prvem metu s sredine igrišča. Slovenke so odlično odprle tekmo, pa čeprav je prvi strel Elizabeth Omoregie zaustavila vratarka tekmic Tea Pijević. Kljub temu je bil začetek vrhunski, v 7. minuti je po dveh golih Ane Gros in zadetkih Tamare Mavsar in Omoregiejeve na semaforju pisalo že 4:0 za domačinke, gostujoči selektor Nenad Šoštarić pa je bil primoran vzeti minuto odmora.

Ta je očitno obrodila sadove, saj je kmalu prvič klonila tudi Amra Pandžić v slovenskem golu, Hrvatice pa so predvsem po zaslugi Valentine Blažević (pet golov v prvem delu) hitro priključile in v 15. minuti tudi izenačile (7:7). V slovensko igro v napadu so se prikradle številne tehnične napake, nekoliko je popustila tudi sicer agresivna obramba. A na srečo domačink se tudi Hrvaška ni pretirano razigrala, tako da smo do prvega odmora spremljali zelo izenačen obračun, ko je bil izid kar šestkrat izenačen. Za minimalno prednost Slovenk ob odhodu v garderobo je poskrbela Valentina Klemenčič.

… nato pa so bile brez možnosti

A nadaljevanje po zamenjavi strani je bilo za gostiteljice znova odlično. Slovenke so z boljšo igro v obrambi, kjer je veliko pripomogla tudi vse bolj razigrana Pandžićeva, spet pobegnile. V 41. minuti je Nataša Ljepoja na šestmetrski črti žogo ujela s konicami prstov in zadela za vnovičnih +4 (17:13). Ko je slabih pet minut pozneje s šestim golom danes za najvišjo prednost na tekmi zadela še Grosova, je prvič zares zadišalo po slovenskem slavju.

To Slovenk ni ustavilo, ob hrvaškem postu brez gola, ki je v začetku drugega polčasa trajal skoraj 12 minut, so ušle že na sedem golov prednosti. Tekmice so sicer poskušale, a je Adžićevi četi uspelo zadrževati prednost, še več, celo povečale so jo. Končalo se je s kar 26:18 za naša dekleta. Zadnji zadetek je s sedmih metrov dosegla debitantka na prvenstvih Erin Novak.

Pred slovensko reprezentanco so zdaj kar trije dnevi premora, naslednja tekma jih namreč čaka šele v ponedeljek, ko bodo ob 18. uri igrale z eno prvih favoritk prvenstva, Norveško.

Še ena dobra novica za domačo četo pa je prišla že pred tekmo – zaradi afere ’škatla’ jih je Evropska rokometna zveza (EHF) kaznovala le z opominom. Več o tem lahko preberete tukaj.

V drugi tekmi večera je Danska z 29:27 ugnala Madžarsko, čeprav so naše vzhodne sosede še sedem minut pred koncem vodile za dva zadetka (26:24). Danke so tako kot Slovenke zdaj pri štirih točkah, lestvica skupine I pa po nepopolnem prvem krogu drugega dela izgleda takole: 1. Norveška (2 tekmi, 4 točke), 2. Danska (3-4), 3. Slovenija (3-4), 4. Švedska (2-2), 5. Hrvaška (3-2), 6. Madžarska (3-0).

Potek tekme: Hrvaška – Slovenija 18:26 (12:13)

KONEC TEKME! VELIKA ZMAGA SLOVENIJE; KAR 26:18 za domačinke!

55. minuta – Nova, že 12. obramba Pandžićeve! Slovenija se ne ustavlja, razlika je že +8.

48. minuta – Hrvaška še naprej ne najde poti do slovenskega gola, Slovenke pa igrajo izvrstno. Mavsarjeva je s krasnim golom s krila poskrbela že za +7 (20:13).

45. minuta – Po zapravljenih napadih na obeh straneh je šesti gol na tekmi dosegla Ana Gros in poskrbela za najvišjo prednost Slovenije na tekmi (18:13).

40. minuta – Pandžićeva se je v 10 minutah drugega polčasa razigrala, z novo obrambo ohranja +2 za Slovenijo (15:13).

34. minuta – Slovenke so znova odlično odprle polčas, po treh obrambah Amre Pandžić in uspešnih napadih je prednost znova narasla na +3.

TEKMA SE NADALJUJE Z DRUGIM POLČASOM! S prvim napadom v tem delu tekme so začele Hrvatice.

KONEC PRVEGA POLČASA! Slovenija po golu Valentine Klemenčič v zaključku prvega dela na odmor odhajajo z golom prednosti (13:12).

28. minuta – Gol po gol dosegata obe ekipi, tekma je še naprej zelo izenačena. Hrvatice držijo pobudo pri izmenjavah v vodstvu.

19. minuta – Po številnih zapravljenih priložnostih na obeh straneh zdaj gol za Hrvaško, ki prvič na tekmi vodi.

15. minuta – Prvo izenačenje po izidu 0:0, Hrvaška je zadela za 7:7.

12. minuta – Hrvaška se je hitro vrnila, po zaostanku z 0:4 so naredile delni izid 5:2 in se približale le na gol zaostanka.

5. minuta – Tamara Mavsar je po protinapadu zadela za 3:0. Izvrsten začetek domačink!

2. minuta – Prvi gol na tekmi, Ana Gros je Slovenijo povedla v vodstvo.

ZAČETEK TEKME; s sredine igrišča začenjajo domačinke!