Ljubitelji rokometa, ki ste sinoči spremljali obračun svetovnega prvenstva med Hrvaško in Egiptom (razplet pomembno vpliva tudi na slovensko reprezentanco v nadaljevanju turnirja), ste verjetno zastrigli z ušesi ob imenu egiptovskega vratarja. Mohamed Aly je paral živce našim južnim sosedom in bil s 14 obrambami glavni junak za njihov poraz.
Vratar Egipta Mohamed Aly, čigar ime na las spominja na ime za mnoge najboljšega boksarja vseh časov Muhammada Alija, je sinoči v zagrebški Areni naravnost blestel. V dobrih 54 minutah na igrišču je ubranil kar 14 strelov (od 37), z 38-odstotno uspešnostjo pa je bil glavni junak afriških prvakov pri tretji zmagi v skupini H. Zasluženo je bil imenovan za igralca tekme.
Egipčan je veliko pozornosti deležen že zaradi svoje telesne pojave. V višino meri 190 centimetrov, kljub 135 kilogramov pa je izjemno okreten in hiter, s čimer predstavlja veliko oviro za tekmece. To so na lastni koži spoznali tudi Hrvati (24:28), razplet nedeljske večerne tekme v zagrebški Areni pa je pomemben tudi za slovensko reprezentanco.
Če ta na ponedeljkovem derbiju skupine G premaga Islandijo in osvoji prvo mesto, se bo v drugem delu najprej pomerila z Egiptom (sreda), nato s Hrvaško (petek) in nazadnje še z Argentino (nedelja). Če bodo Skandinavci danes boljši, pa bo Slovenija najprej igrala z Argentino (sreda), nato z Egiptom (petek) in nazadnje še s Hrvaško (nedelja).
Aly na letošnjem svetovnem prvenstvu sicer brani na zelo visoki ravni. Že na prvi tekmi proti Argentini (Egipt je zmagal z 39:25) je zbral 10 obramb (29-odstotna uspešnost), še sedem jih je dodal na dvoboju z Bahrajnom (35:24, 19-odstotna uspešnost).
Z Egiptom je leta 2010 postal prvak na olimpijskih igrah mladih, za člansko izbrano vrsto pa je do zdaj kljub 32 letom zbral šele 11 nastopov – v to številko so všteti že trije zagrebški. Kot reprezentant je debitiral na svetovnem prvenstvu 2023, branil pa je tudi na lanskih olimpijskih igrah.
Po začetku kariere v egiptovskem klubu Al-Ahly, pri katerem je preživel kar devet sezon (vmes je igral še za domači Zamalek), se je najprej preizkusil pri Al-Rayyanu v Katarju, preden se je leta 2021 preselil v Evropo. Prvo priložnost mu je ponudil francoski Angers, nato je dve leti preživel v Španiji pri Balonmano Sinfinu in Ciudad de Logronu, v letošnji sezoni pa je član Sportinga iz Lizbone, s katerim igra tudi v ligi prvakov.
Ob sijajni formi bo eden glavnih egiptovskih adutov tudi v nadaljevanju šampionata.
Zmaga Egipta proti Hrvaški je spisala tudi novo poglavje zgodovine. Šele petič se je namreč na svetovnem prvenstvu v rokometu zgodilo, da je neevropska reprezentanca premagala evropskega gostitelja turnirja. Pred Egipčani je to uspelo Japoncem v Franciji 1970, Južnim Korejcem na Islandiji 1995, Argentincem na Švedskem 2011 in Braziliji proti Norveškem prejšnjo sredo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje