Norvežanke po medlem začetku pometle s Francozinjami

Reprezentance 19. Dec 202119:07 > 19:53 0 komentarjev
AP Photo/Joan Monfort via Guliverimages

Veliki finale ženskega svetovnega rokometnega prvenstva je prinesel pravo poslastico. Na naslov sta se v Granollersu udarili velesili Francija in Norveška, po velikem preobratu pa se naslova svetovnih prvakinj veselijo Skandinavke (29:22).

Po prvem polčasu niti približno ni dišalo po zmagi Norvežank. Francozinje, ki so se v skupinskem delu prvenstva udarile tudi s Slovenkami (29:18), so popolnoma dominirale, igrale predvsem bistveno hitreje od tekmic ter pridno polnile norveško mrežo. Kar trikrat so olimpijske prvakinje vodile celo s prednostjo šestih golov, na odmor pa odšle s štirimi zadetki prednosti (16:12).

Toda sledil je silovit odgovor Norvežank, ki so imele v dvorani Palau d’Esports tudi bučno podporo s tribun. Že do polovice drugega dela so Skandinavke z delnim izidom 10:3 rezultat popolnoma preobrnile (22:19), Francozinje pa tudi v nadaljevanju niso več ujele ritma Norvežank, ki so pametno nekoliko umirile tempo igre ter onemogočile izvrsten francoski protinapad, ki je tako dobro deloval v prvem polčasu.

Norveška je osvojila četrto zlato kolajno na svetovnih prvenstvih. Najboljša je bila tudi na Norveškem in Danskem 1999, v Braziliji 2011 in na Danskem 2015.

Ko se je razbranila še norveška vratarka Silje Solberg, je postalo jasno, da Francozinje olimpijskemu naslovu iz Tokia ne bodo dodale še zlata iz Španije, Norvežanke pa so po letu 2015 znova stopile na vrh ženskega rokometa. S četrtim naslovom so se na večni lestvici izenačile z Rusinjami, Francozinje ostajajo pri dveh zlatih medaljah, štirikrat so izgubile v velikih finalih. Najboljša strelka obračuna je bila s šestimi goli Norvežanka Henny Reistad. Francozinje so v drugem polčasu dosegle le šest zadetkov!